Svetoznámy biotechnológ Pavol Čekan a jeho vedecký tím v spoločnosti MultiplexDX (MDX) už od marca pracujú na vylepšení súčasných testov na koronavírus. Podľa vedca nám v druhej vlne pomôže iba efektívne, rýchle a široko dostupné testovanie.

Pavol Čekan
je jednou z kľúčových postáv medzinárodnej skupiny vedcov, ktorá sa pustila do boja s koronavírusom tvorbou a výrobou testov na toto ochorenie. So svojím tímom pôvodne pracoval na spresnení diagnostiky rakoviny prsníka a neuroendokrinných tumorov. V decembri 2019 jeho firma MultiplexDX ako prvá v histórii Slovenska získala prestížny 2,5-miliónový grant zo schémy EIC Accelerator. Pôsobil na Islande, na Rockefellerovej univerzite v New Yorku i v americkom Národnom onkologickom inštitúte. Svoj startup MultiplexDX budoval s kolegami dva roky v USA, v roku 2017 sa vrátil na Slovensko a o rok neskôr firma preniesla laboratóriá do Vedeckého parku Univerzity Komenského.

Počas mesiacov práce ste sa rozhodli pripraviť novú verziu vášho súčasného PCR testu na koronavírus. Prečo?

Nová verzia testu má o niečo lepšiu citlivosť, presnosť, v teste je zahrnutá interná kontrola a je to súprava zložená z reagencií, ktoré sú stabilné pri izbovej teplote, čo rieši problémy s logistikou či uskladnením.

Pre mnohých ľudí je súčasný spôsob testovania – hlboký výter z nosa a úst – veľmi nepríjemný. Prečo to tak musí byť?

Hlboko v nose a v hltane sa nazhromaždí najviac vírusových častíc už v počiatočných štádiách ochorenia. Keď sa začalo testovať na koronavírus, už sa vedelo, že existujú aj asymptomatickí pacienti. Preto sa všetci snažili o čo najvyššiu citlivosť testov a zvolil sa teda tento spôsob. Vírus je koncentrovaný aj v pľúcach, tam sa však bežným výterom nedostaneme. Roky to bol štandard aj pri chrípke a iných respiračných ochoreniach. Začíname sa však orientovať na testy zo slín.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Prečo práve zo slín?

Viacero veľmi kvalitných vedeckých štúdií z USA ukázalo, že sliny naozaj obsahujú koronavírus v dostatočnom množstve. Keď porovnali výtery a sliny, mali rovnaké dáta, pri slinách dokonca ešte lepšie. Na testovanie sú potrebné ranné sliny, čo však nie je problém. V spolupráci s doktorom Borisom Klempom z Biomedicínskeho centra SAV sme sa pokúsili detegovať koronavírus v slinách a ide to. Preto sme sa pustili do vývoja testov s použitím slín. Môže to veľmi zvýšiť kapacitu odberov, čo je pre našu krajinu dnes problematické.

S PCR testami teda nedokážeme zvýšiť počet odberov?

Presne tak, keby sliny mohli nahradiť výtery, logistika by sa zrýchlila a znásobila. Nám, samozrejme, napadlo – čo ak by sa test nemusel robiť v diagnostickom laboratóriu, ale robil by sa priamo v ordinácii lekára alebo rovno pred divadlom alebo futbalovým štadiónom? Tým by sa dala zvýšiť celková kapacita testovania, nielen odberov. Preto vyvíjame metódu, ktorú sa pokúšame spájať práve s odbermi zo slín. Je to izotermálna PCR metóda, volá sa LAMP a výsledok je hotový do 30 minút. Mohol by to byť prvolíniový test, ktorý by sa robil u lekára alebo v nejakom mobilnom testovacom laboratóriu. Pracujeme na ňom veľmi intenzívne už štyri mesiace.

Položím vám odvážnu otázku. Kedy by sa mohli testy v takejto podobe dostať do praxe?

A ja vám dám odvážnu odpoveď. Veľmi by som chcel, aby to bolo do konca októbra. Blížime sa už ku koncu, ešte validácia testu a certifikácia. Ideme ho patentovať, je to jedinečný test. Na testovanie sme použili E gén, RdRP gén a N gén, čo sú časti genómu SARS-CoV-2, ktoré takmer vôbec nemutujú (E a RdRP) alebo mutujú málo (N). Ten LAMP test bude teda veľmi univerzálny a bude fungovať pre ľudí z najrôznejších krajín, bude sa dať použiť všade vo svete. Preto nám jeho výroba trvá trochu dlhšie. Uvidíme však, ako a či vôbec ho prijme slovenský zdravotnícky systém.

V rozhovore so svetoznámym biotechnológom sa dočítate aj o jedinečnom slovenskom teste, ktorý bude odlišovať koronavírus od chrípky. Nájdete ho v najnovšom vydaní týždenníka Život č. 39 (v predaji od 24. septembra).

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Petra Polnišová

Ktorý politik leží herečke PETRE POLNIŠOVEJ v žalúdku?

Ilustračná snímka

ČESKO ZAVÁDZA LOCKDOWN: Vláda obmedzuje pohyb ľudí, zatvára obchody

Monika Beňová je v nemocnici. Pôrod je už na spadnutie.

Problémy pred pôrodom? MONIKA BEŇOVÁ (52) skončila v nemocnici

Ilustračné foto.Sponzorované

Nech stres neovládne náš život

Erika Stárková

Kritička opatrení skolabovala kvôli koronavírusu. Českú herečku musela odviezť sanitka

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia