Ako aktuálne vyzerá situácia s vaším exmanželom? Respektíve, schyľuje sa k nejakej vzájomnej dohode týkajúcej sa striedavej starostlivosti o syna?

Momentálna situácia medzi mnou a bývalým manželom vyzerá, úprimne, akosi nijako. Povedala som mu, že mu dávam čas do konca leta, aby sa vyjadril, ako chce celú túto situáciu vyriešiť. Zatiaľ som jeho odpoveď nedostala, ale dala som mu čas. Zároveň nechcem syna ukrátiť o čas strávený s otcom. Na leto s ním sa syn tešil. Sľúbil mu spoločne strávené chvíle aj nejakú tú dovolenku. Viete, ono mohlo byť všetko v maximálnom poriadku, keby môj bývalý manžel celú túto situáciu neskomplikoval a nespravil by mi zo života na niekoľko nekonečných týždňov peklo na zemi. Do dnešných dní vôbec neviem, prečo to celé urobil. Nedostala som od neho žiadne vysvetlenie…

Na Mariana Kotlebu ste podali trestné oznámenie. V akom štádiu sa nachádza?

Naozaj neviem, v akom štádiu je trestné oznámenie.

Neuvažujete, že by ste to oznámenie stiahli a opäť sa pokúsili dohodnúť mierovou cestou?

Ak sa s mojím exmanželom dohodnem, určite ho stiahnem. Trestné oznámenie by bolo bezpredmetné v prípade, keby sa celá táto situácia vyriešila.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Za synom aktuálne ani nemáte možnosť vycestovať, lebo podľa medializovaných informácií vaša dcéra Jannat (1) ešte stále nemá rodný list. Zmenila sa odvtedy situácia a dostali ste sa k nemu?

Dcérkin rodný list stále nemáme. A nemáme ho pre veľmi zvláštne praktiky vedúcej matriky. Celá situácia sa skomplikovala už na začiatku, keď sme na ambasáde riešili všetko potrebné na vybavenie nového rodného listu. V prvom rade pani z ambasády volala na matriku do Banskej Bystrice, kde jej povedali, že žiadosť, ak nechceme mať dcérkine priezvisko so slovenským prechyľovaním, podpisovať nemusíme. Z toho dôvodu nám tento papier ambasáda podpisovať nedala. A tu zrazu, deň pred tým, ako bolo potrebné z matriky odoslať rodný list na ambasádu, mi napísala matrikárka e-mail, v ktorom uviedla, že nám chýba táto nepodpísaná žiadosť. Na to som jej ja aj pani z ambasády povedala, že z matriky sme dostali informáciu, že netreba žiadosť podpisovať. Pýtala som sa jej teda, z akého dôvodu zrazu potrebuje žiadosť aj s podpisom.

Zároveň ma zarazilo, že tieto papiere mala na matrike dva týždne a neupozornila nás na to. Napokon mi pani úradníčka z matriky povedala, že bez tejto žiadosti pošle rodný list, kde bude dcérkino priezvisko s prechyľovaním. S tým sme sa zmierili a čakali, kedy príde rodný list, ale on stále neprichádzal. Medzičasom som priebežne písala na ambasádu, kde o ňom nemali žiadne nové informácie. Nakoniec ambasáda kontaktovala vedúcu matriky a tá jej s pokojom Angličana oznámila, že ona žiadny rodný list neposlala, čo nás, samozrejme, šokovalo. Údajne to neurobila, lebo si myslela, že budeme chcieť na ambasáde rodný list opravovať, respektíve tam pôjdeme podpísať žiadosť týkajúcu sa prechyľovania mena…

Spokojne teda čakala dva mesiace a evidentne by čakala aj ďalších desať a rodný list by neposlala. Nikomu neoznámila, že rodný list neodoslala. Tým chcem len povedať, že na takéto správanie nemá ani najmenšie právo. Mohla sa nás opýtať, či si želáme rodný list opraviť a čakať na vydanie nového rodného listu, alebo či chceme poslať pôvodne vystavený rodný list. Nič také sa neudialo. Táto pani sa len svojvoľne rozhodla, že rodný list neodošle, a nikoho ani neinformovala. Po tomto incidente jej samotná ambasáda nariadila, aby rodný list okamžite odoslala. Povedala, že to aj urobila, no odvtedy prešli ďalšie dva mesiace a na rodný list neúspešne čakáme…

Čo podľa vášho názoru spôsobilo zvláštne naťahovanie celého tohto procesu?

Vôbec netuším. Nedovolím si ani tvrdiť, že naťahovanie vydania rodného listu pre moju dcéru bolo úmyselné. Môžem si to len myslieť.

Máte nejakú aktuálnu informáciu o tom, kedy by ste sa k dcérinmu rodnému listu mohli dostať?

Opäť som písala na ambasádu, no doteraz rodný list nedostali. Oni tiež môžu len čakať a bolo mi povedané, že pravdepodobne príde v najbližšej diplomatickej pošte, ale či naozaj príde, nevie nikto s istotou povedať.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia