Ľudia v Bratislave a na Záhorí sa sťažujú na húfy komárov, ktoré ich prenasledujú na každom kroku. Ekológ a hydrobiológ Doc. RNDr. Tomáš Derka, PhD., z Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave tvrdí, že liahnutiu komárov sa dá zabrániť bez chemických postrekov.

Sú komáre v súčasnosti na území Slovenska premnožené? Alebo je to lokálny problém?

V ekológii slovo premnožené nepoužívame. Rôzne organizmy sa v prírode vyskytujú raz vo väčšom, inokedy v menšom množstve. Populácie rôznych druhov sa prirodzene zväčšujú a zmenšujú. Niekedy ich na jednom mieste takmer nenájdete, inokedy sú tam masovo zastúpené. Veľa komárov je v súčasnosti na nivách veľkých riek, najmä na južnom, juhozápadnom a juhovýchodnom Slovensku. Rieky sa počas povodní vylievajú a na tieto oblasti sa niektoré druhy komárov viažu svojím rozmnožovacím cyklom. Určite to teda nie je problém celého Slovenska. Ľudia môžu mať nepríjemnosti aj s komármi, ktoré sa vyskytujú lokálne, napríklad v sudoch v záhradách, v nádržiach s dažďovou vodou. Sú to však iné druhy komárov než tie záplavové.

Aký druh komára u nás prevláda?

Na Slovensku sa vyskytuje viac ako 50 druhov komárov. Ich výskyt súvisí hlavne s výskytom mokradí, ktoré sa v minulosti hromadne vysušovali. Jedným z dôvodov bolo aj likvidovanie komárov. Vzťah ľudí a mokradí je teda oddávna veľmi rozporuplný. Komáre však k mokradiam a záplavovým oblastiam patria. Po záplavách a povodniach sa namnožia niektoré druhy záplavových komárov, napríklad Aedes vexans. Na svete je známych asi 3 500 druhov komárov, ale iba časť z nich napáda človeka a prenáša naňho rôzne patogény.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Štípance sú nepríjemné, môžu však byť aj nebezpečné? Vyskytujú sa aj u nás druhy komárov, ktoré prenášajú maláriu či západonílsku horúčku?

Áno, komáre rodu Anopheles, ktoré môžu prenášať maláriu, aj komáre rodu Culex, prenášajúce vírus západonílskej horúčky, u nás žijú. Malária bola až do 50. rokov minulého storočia rozšírená na južnom Slovensku, hlavne na juhovýchode a juhozápade. Menej známy je vírus ťahyňa, prenášaný komármi. Bol nájdený na východnom Slovensku pri obci Ťahyňa. Spôsobuje takzvanú valtickú horúčku, pomenovanú podľa juhomoravských Valtíc. Má príznaky ako slabšia chrípka. Majitelia psov sa zase boja parazitov – hlístovcov dirofilárií. Komáre prenášajú parazitárne ochorenie dirofilariózu na psy a mačky, zriedkavo aj na človeka. Tieto parazity, ak sú vo veľkom množstve, môžu zviera aj zahubiť. Pre človeka našťastie nie sú nebezpečné, spôsobujú len podkožné uzlíky, ktoré sa dajú chirurgicky odstrániť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia