Jakub Tillinger (38) je dátový analytik a jeden zo zakladateľov občianskej platformy Dáta bez pátosu.

Ľudí zaujíma, či sa koronavírusu konečne zbavíme. Je reálne, že budeme na pandémiu iba spomínať? S odstupom akého času?

To je otázka skôr pre epidemiológov. Myslím si však, že svet bude s koronavírusom bojovať ešte niekoľko rokov. Planéta má takmer osem miliárd ľudí. Kým sa preočkuje aspoň šesť miliárd z nich, trvá to dlho. Budeme čakať, kým preočkuje svoje obyvateľstvo Čína, India, Brazília, africké krajiny. Časom vírus podľa mňa zoslabne a stane sa z neho niečo bežné ako chrípka v populácii. Bude to trvať možno dva až päť rokov.

Nemôžeme sa teda tváriť, že sa nás epidemická situácia v týchto krajinách netýka...

Budú sa tak môcť tváriť tí, ktorí nebudú chcieť cestovať. Vždy sa však nájde 30- až 50-tisíc ľudí, ktorí každý rok budú chcieť cestovať do nejakej exotickej krajiny a budú to potenciálne zanášať späť. Môžeme sa spoliehať iba na to, že cestovatelia sú zodpovední a dajú sa proti koronavírusu zaočkovať, tak ako sa pri cestách do vzdialených cudzích krajín bežne očkujú napríklad proti žltej zimnici či iným exotickým ochoreniam. Ak sa nám v Európe podarí v roku 2022 preočkovať 400 miliónov zo 445 miliónov občanov Európskej únie, cestovanie v rámci Európy by sa mohlo stať úplne bezpečným.

Bude sa podľa vás v budúcnosti ešte zatvárať ekonomika?

Dúfam, že nie. Objavujú sa už štúdie, ktoré ukazujú, že lock down bol pri brzdení vírusu neefektívny, pretože ten sa šíril najmä v rodinách. A ťažko prinútime členov rodín, aby doma nosili respirátory.

Hrozia ďalšie mutácie? Analytik hovorí o dĺžke ochrany po očkovaní aj o tretej vlne pandémie. Celý článok nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 27. mája 2021).

Diskusia