„Čím som staršia, tým som hanblivejšia,“ hovorí o sebe na prvý pohľad krehká herečka Mária Bartalos (24), ktorá výkonmi v šou Tvoja tvár znie povedome prekračuje hranice komfortnej zóny a divákov dostáva do varu.

Údajne nie si spokojná s postavou Lindy, ktorú hráš v markizáckom seriáli Oteckovia.

Bolo to zle interpretované, respektíve článok, ktorý v tejto súvislosti vyšiel, bol postavený na nepravdivom titulku. Pri rozhovore sa ma totiž pýtali na moju postavu, na to, ako sa ďalej vyvíja, ako som s ňou stotožnená. Na margo toho som sa vyjadrila, že Linda momentálne prežíva dosť smutné, až tragické obdobie a stále plače.

Tento typ postáv, alebo inak povedané uplakaných, užialených žien, hrám veľmi dlho, preto by som prijala trošku zmeny. Chcela by som si zahrať niečo, čo je mimo romantického žánru, napríklad niečo akčnejšie. Na základe môjho vyjadrenia vzniklo, že ma Linda nebaví, ba čo viac, že jej mám po krk. To absolútne nie je pravda.

Takže si taká vycvičená, že plač na počkanie ti pred kamerou nerobí problém?

Ak je v scenári napísané, že musím plakať, tak jednoducho musím plakať (smiech). Stane sa občas, že na to vnútorne nie som nastavená a plač ide ťažšie. Na druhej strane sú však dni, keď s tým problém nemám. Zatiaľ sa neviem rozplakať úplne na počkanie.

Ak sa obraz začína práve mojím plačom, musím si ho navodiť nejakými myšlienkami, spomienkami alebo si jednoducho spomeniem na nejaký zlý pocit, ktorý mi ho vyvolá. Rovnako mi pomôže obsah dialógu, ak sú v ňom slová, ktoré ma rozľútostia alebo reakcia hereckého partnera.

Je pravda, že si zaškatuľkovaná ako veľmi pozitívna postava. V tvojom podaní si možno ťažko predstaviť iný typ úloh.

Áno, odkedy účinkujem v seriáloch, som hlavne milá, príjemná, pozitívna postava, ktorá má nejaké trápenia, no napriek tomu všetkému sa vyrovná so životom. To už mám také obohrané, že by som naozaj prijala nový vietor, možno nejaký film, ktorý by mi dal nové skúsenosti v rámci mojej práce.

Postavy, ktoré som hrala doteraz, už mám vyskúšané a teraz by som rada skúsila aj niečo iné. Dokonca som mala jednu zaujímavú ponuku, no musela som ju odmietnuť z časových dôvodov. Bola to ponuka z Česka. Všetko sa však deje pre niečo a asi to tak malo byť.

Napriek pozitívnym postavám, ktoré hráš, som o tebe čítala, že si namyslená a arogantná.

(Smiech.) Dostalo sa to aj ku mne, len neviem, kde to ten človek zobral. Namyslená som v živote nebola. Ani nemám byť na čo. A arogantná? Ani len arogantnú postavu mi nedajú zahrať, pretože ľudia majú pocit, že taká ani neviem byť. Dokonca si ani nemyslím, že vyžarujem nejakú aroganciu, takže keby som bola čo i len trošku arogantná, tak by som si asi zahrala aj inú postavu (smiech).

V Oteckoch hrá typickú pozitívnu postavu.
V Oteckoch hrá typickú pozitívnu postavu.
Zdroj: TV Markíza

Videla som ťa na generálke Tvojej tváre a musím povedať, že na pódiu si úplne iná, absolútny živel. Teraz pri rozhovore si skôr pokojná, umiernená. Čím to je a ako sa ti v tejto šou páči?

Keď sa utrhnem z reťaze, tak sa na mňa ľudia pozerajú, či som v poriadku a či nepatrím do blázinca (smiech). Sú to momenty, keď ma chytí nejaká pesnička, roztancuje ma a som šťastná, že si môžem na pódiu užívať. Celkovo som pozitívny, energický a zábavný človek, no taká som väčšinou medzi svojimi. Na verejnosti som viac utiahnutá, skôr introvert ako extrovert, a to stojím na pódiu od troch rokov!

Naši ma začali učiť spievať, keď som už vedela rozprávať, lebo spievať vie u nás doma aj ocino, aj mamina, aj sestry. Naši chodili do súboru, odmalička som spievala ľudovky, chodila som na súťaže. Boli sme taká folklórna, muzikantská rodina. Nikdy som však neuvažovala nad speváckou kariérou. Hoci keď bežala SuperStar, lákalo ma to.

Nie niekam postúpiť, len mať osobnú skúsenosť, zažiť to. Lákalo ma vyskúšať si vystúpenie na veľkom pódiu. Čím som však bola staršia, zistila som, že som veľká trémistka. Z roka na rok to bolo horšie. Dokonca som si na jednej súťaži vytiahla poradové číslo jeden a na pódiu som odpadla od strachu.

Mamina ma tam bola potom chytať (smiech). Vďaka tejto súťaži si môžem vyskúšať aj inú polohu, lebo celý život som spievala len ľudovky a toto je iný štýl spievania, čo je super. A možno popritom trošku aj zabávam ľudí (smiech).

Keď už sme pri folklóre, donedávna si mala aj veľmi pekné rýdzo slovenské meno – Mária Havranová.

Nevnímala som ho v detstve ako pekné. No keď začali vysielať seriál Ordinácia v ružovej záhrade, ktorý bežal na Markíze a bol môj obľúbený, Monika Hilmerová tam hrala doktorku Havranovú. Vďaka seriálu sa mi moje meno hneď začalo zdať sympatickejšie (smiech). Až neskôr mi teda začalo rezonovať v ušiach a uvedomila som si, že je vlastne pekné.

Čo však môžem prezradiť, toto meno sa vyskytuje len v našich končinách. Aspoň takto som to zatiaľ zachytila. Ak som totiž napríklad v Bratislave stretla niekoho s rovnakým priezviskom, aj tak mal korene u nás, teda v oblasti Tekova.

Po svadbe si sa ho rozhodla zmeniť. Už si si naň zvykla?

Okamžite som si zvykla. Mne sa Adyho priezvisko strašne páčilo a ani som neváhala, keď prišlo na zmenu mena. Mnohí sa ma vtedy pýtali, či si nechám obidve, lebo tak to mnohé herečky robia, keď majú rozbehnutú kariéru. Svojho rodného priezviska sa potom nechcú vzdať, aby si ich ľudia ľahšie pamätali. Ja som to však vôbec neriešila.

Myslím si, že keď sa žena vydá, patrí mužovi so všetkým a automaticky si zoberie jeho meno. Takto som to cítila. Vôbec som nemala potrebu nechať si svoje meno kvôli kariére. Nie som ani typ, čo si zakladá na úspechoch. Teším sa zo všetkého, čo doteraz bolo.

Robí mi radosť, ak sa mi v rámci práce podarí uspieť. Keď mi už bol talent daný, tak sa ho snažím využívať najviac, ako viem. Ak vďaka nemu môžem ešte aj pomôcť, je to o to krajšie. Aj v Tvojej tvári putujú peniažky z výhry na dobrú vec.

Pre herečku to bola láska na prvý pohľad.
Pre herečku to bola láska na prvý pohľad.
Zdroj: TV Markíza

Svadbu ste mali v úplnom utajení. Ostali niektorí známi prekvapení, že si sa vydala?

Niektorí boli určite prekvapení, napríklad tí, s ktorými zájdem občas na kávu. Dozvedeli sa to až po svadbe a boli šokovaní. Písali, že neveria, čo čítajú a chceli to mať z prvej ruky (smiech). Písala som im, že to je pravda a urobila som tak preto, lebo som to chcela udržať len v úzkom kruhu ľudí. Vlastne o tom vedela len rodina.

Chceli sme sa vyhnúť rôznym článkom a nedajbože tomu, aby tam niekto prišiel. Naozaj som si to chcela užiť a bol to pre nás nádherný deň, ktorý dopadol ešte lepšie, ako sme si predstavovali.

Nie som typ človeka, ktorý sa delí o svoje súkromie. Sú to pre mňa veľmi osobné intímne veci, o ktoré sa nepotrebujem deliť so všetkými. Najbližší, teda naša rodina, tam boli. S nimi sme to oslávili, a to mi stačí.

V jednom rozhovore si dokonca povedala, že sa nebrániš bábätku, skrátka nekalkuluješ s tým, že aktuálne máš veľa práce a zakladať rodinu by nebolo vhodné, lebo kariéra...

Nie som karieristka ani som nikdy nebola. Vždy som bola a stále som rodinne založená. Pre mňa bolo vždy podstatné, že raz budem mať svoju vlastnú rodinu. Je to môj jediný cieľ a túžba, ktorú momentálne mám. Inak nemám žiadne ciele, ktoré by sa týkali mojej práce a kariéry.

No od troch rokov si stála na javisku a zrejme si už vtedy vedela, čo chceš robiť.

V umení som sa pohybovala od detstva. Priviedlo ma k tomu, čo robím teraz. Nemusela som si vyberať, všetko plynulo postupne. Asi mám v sebe, že rada tancujem, spievam a od malička si naši všímali, že presne toto chcem.

Len pred pár mesiacmi si ukončila VŠMU, máš niekde stály angažmán alebo si na voľnej nohe?

Som na voľnej nohe. V rámci divadla účinkujem v SND, prebrala som jedno predstavenie po Peti Vajdovej – Dobrodružstvo pri obžinkoch – a ešte mám jedno zájazdové predstavenie, v ktorom hrám s Jožkom Vajdom, Jurajom Bačom a Kamilou Magálovou. Chodíme spolu po Slovensku, je to taká anglická konverzačná komédia.

Ostali mi tieto dve predstavenia, čo mi momentálne vyhovuje, lebo som naozaj pracovne dosť vyťažená. Divadlo sa nedá robiť polovičato. Človek ho musí robiť naplno a na to teraz nemám čas. Už presne viem, koľko si toho na svoje plecia môžem naložiť, aby som to zvládala.

Vďaka hlavnej úlohe v tanečnom filme Backstage, ktorý sa dostal do kín tento rok, si sa stala známejšou aj v Českej republike.

Neviem, či som sa stala známejšou, no okrem filmu Backstage som v Česku natočila aj film s Jirkom Mádlom, ktorý by mal ísť von budúci rok vo februári. Uvidíme, či mi to u susedov otvorí alebo zatvorí pomyselnú pracovnú bránu. Možnosti sú dve (smiech). Točilo sa tam veľmi dobre. Napríklad pri spomínanom filme bola výborne riešená produkcia, celá spolupráca šliapala ako hodinky.

Na instagrame máš slušný počet sledovateľov, vďaka seriálom ťa poznajú aj starší diváci. Tvoji fanúšikovia sú napriek tvojmu nízkemu veku viacgenerační.

Áno, je tam širší záber, pretože Oteckov sledujú asi všetci (smiech). Na ulici ma spoznávajú ako mladí, tak aj starí.

Ako vnímaš neustálu pozornosť? Nie vždy je človeku príjemné fotiť sa, podpisovať.

Čím som staršia, tým som hanblivejšia, čiže keby som sa na to mala pozerať z môjho pohľadu, občas s tým trošku bojujem. Je pre mňa ťažšie vyrovnať sa s tým, aby som bola vždy a za každých okolností v pohode, no stále sa to snažím brať z pohľadu človeka, ktorý ma stretne.

Sledujem to najmä na tých očiach, ktoré úplne žiaria od šťastia. V takých chvíľach som rada, keď niekoho poteším a spríjemním mu deň. Môj osobný komfort ide bokom.

Všimla som si, že sa aj s manželom venuješ zaujímavej pohybovej činnosti. Čo to je?

Volá sa to movement, čo v preklade znamená pohyb. Ide o pohyb, ktorý je spojením rôznych pohybových disciplín do jednej. Spájajú sa v ňom rôzne prvky. Ady v ňom napríklad spája prvky capoeiry, contemporary, ľahkej akrobacie do jedného a na základe toho potom vznikajú rôzne pohybové sekvencie. Pohyb tiež Ady vždy prispôsobuje ľuďom, ktorí s ním robia. Ja mám radšej tanečnejšie prvky, niekto má rád silové.

Podstatou movementu je pohyb, ktorý je naozaj neobmedzený. Nemá začiatok ani koniec. Ľudia by sa mali hýbať. Vychádza to z prirodzenej potreby človeka. U nás movement až taký známy nie je, no v Izraeli, v Španielsku alebo v Amerike sa mu ľudia venujú.

Tvoj manžel je na Slovensku jediný, kto tento pohyb učí?

V rámci tohto, čo som opísala, aké veci pri pohybe spája dokopy, tak áno.

Podľa fotografií to vyzerá dosť krkolomne.

Človek by sa nemal zameriavať na fotky a videá, ktoré Ady pridáva, lebo je na úplne inej úrovni. On pridáva svoj progres. Možno je to preňho aj trošku reklama, aby ľudia videli, čo robí a kam to môžu dotiahnuť, ak by sa tomu chceli pravidelne venovať. Mne napríklad nejde o to, aby som v rámci tohto pohybu robila nejaký progres. Ide mi iba o to, aby som sa hýbala formou, ktorú mám rada a je mi príjemná.

Rada sa hýbem, no nemám rada fitnescentrá, cvičenie. V rámci cvičenia si ani nedávam ciele, lebo v tom nevidím zmysel. Je možno niečo, čo sa chcem naučiť. Naučím sa to a idem ďalej. Aj v movemente, keď sa niečo naučím, idem ďalej takou formou, aká mi je prirodzená.

Rovnako to vnímam aj pri práci. Ako som už spomenula, nemám nijaké ciele, méty, ktoré by som chcela dosiahnuť. Vždy keď svoj život nechám len tak plynúť, tak sa dejú veci. Všetko ku mne príde akoby samo, dokonca aj úspech.

Máriin manžel Adrián sa venuje pohybovej činnosti Movement.
Máriin manžel Adrián sa venuje pohybovej činnosti Movement.
Zdroj: TV Markíza
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia