Šperkárka Anka Škarda (32) rozbehla so svojím manželom Vladom úspešné podnikanie. Jej výtvory dokonca nosia aj svetové celebrity.

Verejnosť vás v širokom česko-slovenskom povedomí začala vnímať najmä po tom, ako si vaše šperky kúpili zahraničné hviezdy Khloé Kardashian a Beyoncé. Aké však boli začiatky vášho podnikania?

Bižutériu som začala tvoriť v detstve vďaka tomu, že moji rodičia podnikali s náboženskými potrebami a vyrábali ružence. Ako deti sme im pomáhali. Rýchlo som sa naučila ketlovať a navliekala som rôzne ružence, náhrdelníky, náramky. Prvé výrobky som začala predávať cez portály ako Fler a Sashe, myslím, už na strednej. Na výške už som toho predala trošku viac, ale stále to bolo málo. Bola to skôr taká brigáda popri škole. Nemám rada nudu, takže som vždy niečo tvorila a potom som hľadala cestu, ako to predať. Vtedy som ešte vyrábala kvetinové čelenky a bolo to unikátne, niečo nové. Teraz mám pocit, že doplnky z umelých kvetov už nie sú nič výnimočne a robí to úplné každý. Potom som chvíľku vyrábala doplnky z peria a známejšou sa stala až kolekcia z farbičiek.

Bola to semestrálna práca na ateliér šperku, téma: ruka je najdokonalejší nástroj. Zamerala som sa na to, čo rukou dokáže umelec. Aby mal ceruzku či farbičky poruke vždy, keď dostane nápad. Vznikli prstene z kovu, do ktorých sa vkladali ceruzky, potom som kombinovala plexisklo s farbičkami, až som sa postupne dostala k šperkom iba z farbičiek. Vďaka tejto kolekcii vznikol aj názov Čarbičková, odvodený od farbičky – čarbičky. Nikdy by mi nenapadlo, že raz prerazím v zahraničí. Názov mojej značky ani nie je úplne ideálny pre zahraničný trh. (Smiech.) Túto kolekciu som rozvíjala rada, bavilo ma, že je to studnica nekonečných nápadov. Akokoľvek som farbičku opracovala, bolo to zaujímavé, jedinečné. Približne o tri roky neskôr o šperkoch z farbičiek vyšiel článok na My Modern Met, a to mi zmenilo život. Po ďalších troch rokoch sme začali byť z farbičiek už unavení (tieto šperky boli veľmi náročné na výrobu) a začali sme viac vyrábať čelenky. Vtedy vznikla prvá halo crown. Bolo to asi pred piatimi rokmi. Každý deň pracujeme na tom, aby sme boli lepší a lepší a teraz sme tu. Vyrábame rôzne unikátne koruny a tiary.

Dá sa teda povedať, že práca vašich rodičov ovplyvnila aj tú vašu?

Veľmi dlho som si myslela, že nie. A potom sa ma na to pýtali v jednom rozhovore a mne došlo, že to na mňa vplyv asi má, len som to nevidela. Už v detstve som zo sklenených perál, ktoré rodičia vozili z Jablonecka, vyrábala rôzne slniečka do okien. Páčilo sa mi, ako sa hrá slnko s farebným sklom. Naše koruny, takzvané halo crowns, ktoré vyrábame, veľmi nápadne pripomínajú slniečka. Milujem symbol slnka – dokonca zbieram bytové dekorácie v tvare slnka. Máme ich doma všade. Pôsobia na mňa optimisticky, pozitívne, energicky. Vďaka tomu, že rodičia vyrábali ružence, som sa naučila pracovať s perličkami a už veľmi skoro som pochopila, že chcem celý život niečo takéto tvoriť. Mala som šťastie, niektoré moje kamarátky z detstva doteraz nenašli, čo by ich v živote bavilo. Ja by som sa vo výrobe a navrhovaní módnych doplnkov aj kúpala. (Smiech.)

SKVOSTNÉ VÝTVORY TALENTOVANEJ ŠPERKÁRKY NÁJDETE V GALÉRII

Doma majú galériu: Precestovali polovicu sveta, aby si z každého kúta priniesli kúsok domov

Cítili ste sa na základe toho pri výrobe šperkov viac zorientovaná, napríklad už len tým, že ste vedeli, na ktorých dodávateľov materiálov sa môžete obrátiť?

Keď som študovala na SUPŠ a VOŠ v Jablonci, rodičia ma vysielali po materiály do firmičiek, kde chodievali nakupovať. Teraz do týchto firiem chodím materiály nakupovať ja. Niektoré bižutérne firmy navštevujem od mojich pätnástich. Na vysokej škole v Liberci sme mali „zbožíznalstvo“ bižutérnych materiálov, preberali sme minerály, drahé kamene, technológie skla, kovu, dreva. V škole som sa dozvedela, čo som potrebovala, a čo nie, to som si vyhľadala. Obe školy sú úžasné a keď niekto chce študovať šperk, bižutériu alebo sklo, tak ich odporúčam.

Vaši rodičia sa ešte stále venujú výrobe ružencov?

Áno, pokračujú v tom a podľa mňa sú najlepší. Predajne majú na námestí v Humennom. Sú kreatívni, vymýšľajú vždy nové typy ružencov, nové kombinácie perličiek, vkladajú do ružencov mená, dokážu ich vyrobiť na mieru. Je pekné vidieť, po kom to mám. Otec si v koronakríze založil účet na Sashe, kde ich začal predávať. Vyrába aj sviečky, mama zase vyrába dekoratívne knihy. Keď nakupujem perličky a nájdem nejaké super odtiene s veľkosťou, ktorú používajú, hneď im ich kúpim, aby mohli zase vymyslieť niečo nové. Poznám to z praxe, čím viac materiálu máte doma, tým viac môžete vymýšľať.

A čo hovoria na úspech svojej dcéry?

Čo hovoria na náš úspech, by ste sa museli spýtať ich. Ja verím, že sú na mňa hrdí, podarilo sa mi niečo, čo u nás asi ešte nikomu. Mám z toho veľkú radosť.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia