O tom, ako prípadná zmena interrupčného zákona zmení našu spoločnosť, sa rozprávame s politológom a rektorom Vysokej školy politických vied v Kutnej Hore TOMÁŠOM KOZIAKOM.

Aký signál vyšleme do Európy, ak sprísnime interrupčný zákon?

V rámci Európskej únie nepôjde o nič nové, prevratné, iba sa zaradíme ku krajinám, ako je Poľsko, Írsko a Malta, ktoré majú veľmi konzervatívny zákon o interrupciách. Vlády a parlamenty v demokratických krajinách vzídu z vôle voličov, a preto má každý štát také zákony, aké si prostredníctvom svojich zástupcov ľudia vyberú.

Lenže Igor Matovič nespomínal v predvolebnej kampani interrupcie. Získal si voličov zanietením proti korupcii.

Igor Matovič mal na svojej kandidátnej listine ľudí, ktorí sú známi veľmi konzervatívnym postojom. Preto sa dalo očakávať, že budú presadzovať hodnoty, ktoré vyznávajú. Už v predvolebnej rétorike spomínal, že jeho poslanci budú mať pri hlasovaní voľnú ruku. A to bol signál, že v krátkom čase príde rad na zákon o interrupciách. Treba však povedať, že táto téma je aj predmetom politického boja. Vo vládnej koalícií máme konzervatívcov aj liberálov a práve hodnotové otázky môžu byť takzvanou štiepnou líniou. Opozičné strany tak majú priestor zasievať semeno sváru. Samozrejme, že to budú veľmi bohato využívať, či už pôjde o interrupcie, alebo o nedeľný predaj.

 

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Budú teda interrupcie rozbuškou vo vládnej koalícii?

Nemyslím si to. Koalíciu držia pokope veľmi silné motivačné záležitosti, a to vytvoriť protiváhu Smeru či obmedziť nárast vplyvu kotlebovcov.

Je vhodný čas na zmenu tohto zákona? Veď po korone prichádza ekonomická kríza...

Politici, ktorí práve teraz vyťahujú zákon o interrupciách, akoby sa priznávali, že nemajú žiadne konštruktívne návrhy na riešenie takzvanej pokoronovej krízy. Je nutné riešiť školstvo, zdravotníctvo, podnikateľské prostredie, poradiť si s korupciou a klientelizmom. Vo všetkej úcte k Anne Záborskej či kotlebovcom, nepočul som, že by prišli s návrhmi na riešenie vážnych problémov tejto spoločnosti.

Ak chcú riešiť problém interrupcií, v prvom rade by mali premýšľať nad príčinami, a to chudobou či nedostatočnou sexuálnou výchovou v školách. Veľa ráz podstúpi žena zákrok, pretože spoločnosť jej nevytvára priestor, aby svoje dieťa ako samoživiteľka dôstojne uživila. Väčšina politikov, ktorí prichádzajú so zákazom interrupcií, nechcú o sexuálnej výchove ani počuť. Je to pokrytectvo. Nebolo by to pokrytectvo, ak by chceli zaviesť veľmi dôslednú sexuálnu výchovu v školách, pretože toto ide ruka v ruke.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia