Výnimočný a vytrvalý. JÁN HAZUCHA má 76 rokov, napriek veku zbiera víťazstvá na maratónoch po celej planéte. Je najlepší na svete vo svojej vekovej kategórii.

Keď sme si telefonicky dohadovali stretnutie, poznamenali ste, že ste práve na stavbe. Čiže v tomto úctyhodnom veku ešte pracujete.

Povolaním som autorizovaný stavebný inžinier, statik. Celé roky som pracoval v štátnom podniku Stavoprojekt. V 70. a 80. rokoch sme projektovali v mestách a obciach v južných okresoch stredoslovenského kraja občiansku a bytovú výstavbu.

V roku 1993 sa však tento štátny podnik rozpadol, začal som pracovať súkromne, a tak 50 rokov sedím v tej istej budove. V lete som chcel skončiť a byť dôchodcom so všetkým, čo k tomu patrí, stále je však dopyt po mojej práci. Naša profesia je nedostatková, statikov je málo, neustále sa mi ozývajú klienti, tak ešte vykonávam svoju profesiu aj naďalej.

Prepáčte, ale vládzete?

Samozrejme, že už to nie je ako zamlada. Zodpovednosť mám však rovnakú odhliadnuc od veku. Ako projektant statiky ručím pečiatkou, že stavba bude bezpečná.

Stretávame sa v Trenčíne na festivale dobrodružných filmov. Zo Zvolena, kde bývate, ste cestovali autom, pričom ste aj šoférovali. Veľa cestujete po svete aj kvôli maratónom. Vaši rovesníci však už mávajú z veľkých ciest strach.

Samozrejme, šoféruje aj manželka, obidvaja sme si sadali za volant hlavne, kým boli synovia a potom vnučky malé. Na zahraničné maratóny necestujem sám, potrebujem aj nejaký manažment, bežcov, navzájom si pomáhame, povzbudzujeme sa. Preteky ma oveľa viac tešia, keď viem, že na nich nie som sám. Aj v Trenčíne, hoci nejde o preteky, ma sprevádza manželka.

Najväčšie úspechy

V rokoch 2013 až 2019 vyhral všetkých 6 pretekov seriálu Marathon Majors a v sezóne 2018/2019 sa stal víťazom súťaže Abbott WMM Wanda Age Group v kategórii 75 až 79 rokov.

  • 2013 – Berlín 3:29:32
  • 2015 – Boston 3:30:33
  • 2017 – New York 3:34:14
  • 2018 – Chicago 3:39:21
  • 2019 – Tokio 3:50:20
  • 2019 – Londýn 3:29:50

Ste úspešný maratónec, ale behávať ste začali až ako 45-ročný. Bol šport vo vašom živote aj predtým?

Pochádzam z dediny Lieskovec. Môj otec zomrel pri prvom bombardovaní Zvolena v januári v roku 1945. Mal som iba niečo vyše roka, sestra bola vtedy trojročná. Ostali sme sami s mamou a starou mamou. Boli sme chudobná rodina, bývali sme veľmi skromne, vo vnútri ma preto nič neudržalo, stále som chcel byť vonku, radosť mi spôsobovalo to, že som sa mohol vybehať, vyblázniť.

Hrávali sme futbal, v zime sa mi podarilo zohnať korčule, bohužiaľ, lyže nie. Na gymnáziu som mal veľmi dobrého učiteľa telocviku, absolvovali sme s ním poriadne cvičenie, nebolo to ako dnes na školách. Na vysokej škole v Bratislave som sa prihlásil do horolezeckého oddielu, dostal som sa do veľmi dobrej partie.

Boli sme mladí a ambiciózni, postupne sme sa vypracovali a zdolávali náročné výstupy v Tatrách. Časom som sa dostal do československej reprezentácie. V sedemdesiatych rokoch som viackrát liezol v Alpách na Pamíre, Kaukaze, bol som trénerom slovenského horolezeckého družstva, pätnásť rokov som bol predsedom zvolenského oddielu. Horolezectvo však muselo ísť bokom kvôli náročnému povolaniu a aj kvôli rodine.

Čiže hory ste vymenili za beh?

Už na vojenčine v roku 1967 som začal bežkovať a pokračovalo to aj vo Zvolene. Rok po našej svadbe, v roku 1974 som sa zúčastnil na pretekoch Biela stopa SNP. Neskôr sa pridala manželka a synovia. Tento rok sa konal 46. ročník, ako jediný zo Slovenska som absolvoval všetky.

Pred samotnými lyžiarskymi pretekmi som si kondíciu vylepšoval behom, chytilo ma to, povedal som si, že sa môjmu telu zíde beh počas celého roka, tak prečo nebehať aj v lete, na jar či na jeseň.

Diskusia