Národné divadlo má v repertoári v súčasnosti dve jeho hry plus tri preklady. Vek necíti, písanie mu stále ide a vraví, že staroba ho príjemne prekvapila.

Podľa Wikipédie je Ľubomír Feldek (84) slovenský básnik, prozaik, dramatik, prekladateľ a manžel spisovateľky Oľgy Feldekovej. K tomu treba dodať už len to, že neúnavný. Neustále tvorí. Len tento rok s kamarátmi vydal dve vlastné knihy a tretia je na ceste. Slovník cudzích slov zasa vysvetľuje význam slova bard: Keltský ľudový básnik; básnik bojujúci svojou tvorbou za vznešené národné alebo sociálne ideály. To na Ľuba sedí.

Ďalšie dve knihy divadelných hier do zbierky. Koľko ich už máš za sebou?

Ja sa na to takto nepozerám.

Nemáš to zrátané?

Nie. Priatelím sa nielen s vydavateľstvami, ale aj s chlapcami, ktorí radi vydávajú knihy na vlastnú päsť. Napríklad Miro Pollák má OZ Krásny Spiš a v ňom edíciu Krásny spis. Knihy mu upravuje Alexander Mušinka, vynikajúci vedec, antropológ, ktorý sa zaoberá menšinami a dávnou históriou. Popri tom krásne upravuje knihy.

Robí grafiku?

To je jeho záľuba. Samozrejme, v našej partii je Fero Guldan, ktorý všetky tie knihy ilustruje. Spolu sme ich vo vydavateľstve OZ Krásny Spiš vydali asi päť. Naša spoločnosť Živá kultúra má podtitul: Slovenská dampingová spoločnosť. To znamená, že zásadne pracujeme so stratou. Na to, aby sme knihy vydávali, nemáme žiadne dotácie či podpory. Vydávame si ich z vlastných zdrojov. Každý niečo dá. Fero Guldan zadarmo ilustruje, vydavateľstvo Michala Vašku v Prešove ich vytlačí za prijateľnú cenu, zaplatíme si to a potom tie knihy rozdávam a Miro Pollák zo dve predá. Veď kto by dnes kupoval hry?

V akom náklade tieto dielka vychádzajú?

Optimálny náklad je 500 kusov. Vtedy sa to oplatí.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU S LEGENDÁRNYM SPISOVATEĽOM NÁJDETE V GALÉRII

Občas sa nejaké divadlo ozve, že by si tvoje hry chcelo zahrať?

Jasné. Ja sa na nedostatok nesťažujem. Za čo by som si dal vytlačiť knihu, keby ma divadlá nehrali? Veď len v Slovenskom národnom divadle mám teraz päť vecí. Hrá sa moja rozprávka Ako sa stal Lomidrevo kráľom, to je stále vypredané. Je to predstavenie pre celú rodinu. Hrajú aj moju hru Nepolepšený svätec o Silvestrovi Krčmérym.

Nebolo by teraz zaujímavejšie urobiť hru o Vladimírovi Krčmérym?

Keď myslíš Vlada „Koronavírusa“, tak to je jeho synovec. Aj on bol, samozrejme, na predstavení, ako celá krčméryovská rodina. Sú radi, že luterán napísal hru o katolíckom hrdinovi. Ja ho chápem ako celonárodného hrdinu, nie ako náboženského buditeľa. Boj za náboženskú slobodu je vo svojej podstate boj za slobodu. Tak je tá hra napísaná, tak ju Peter Kováč dramaturgoval, Kamil Žiška režíroval a tak ju herci Matej Matušin a Richard Autner hrajú a diváci sledujú.

Aké ďalšie hry ti hrajú v Národnom?

Mám tam tri preklady: Sofoklova Antigona, Shakespearove Veselé paničky z Windsoru a hrá sa aj Skrotenie zlej ženy. Tá už dokonca mala mať derniéru. V divadle však zistili, že prestať ju hrať by bola veľká škoda, pretože herci ju hrajú naozaj nádherne. Kým to majú v hlavách, bolo by neprozreteľné púšťať ju k vode, zvlášť, keď divákov stále má. Nakoniec derniéru zrušili. To ma potešilo. V septembri je Skrotenie zlej ženy opäť v programe. V hlavných úlohách Tomáš Maštalír ako Petruccio a Diana Mórová ako Katarína podávajú naozaj svetové výkony. Myslím si, že nikto na svete to nedokáže tak zahrať ako oni dvaja. Bez žartov!

Kedy si sa začal zaoberať myšlienkou, že by si chcel byť spisovateľ? Mal si nejakú svetlú chvíľku?

9. júna 1957 mi rozhlas zahral prvú hru. Volala sa Mahujá, krásna cigánka. Odvtedy som dramatik. Už v prvej hre som mal vynikajúce obsadenie: Mikuláš Huba, Gustáv Valach, Mária Barcíková... To bolo úžasné. Bol som v treťom ročníku na vysokej škole a bol som dramatik. Odvtedy už ubehlo pekných pár rokov... Vtedy som sa rozhodol.

Ako si sa k tomu vlastne dostal?

Predtým som si privyrábal novinárčinou. Počas štúdií som robil recenzie do rozhlasu. Pri jednom stolíku som odovzdával redaktorke recenziu a od druhého sa ďalšia opýtala, či nenapíšem hru. Tak som napísal.
Ľ. Feldek

To práve žiadnu nemali?

(Smiech.)

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Prinášame pondelkovú dávku humoru :) Zasmejte sa so Životom

Miroslav Žbirka

Fúúú... Tak to chce odvahu! MEKY ŽBIRKA poriadne riskuje

Ilustračné foto.Sponzorované

Nástraha pre začiatočníkov v pohybe? Tutoriály na internete

Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia