„To, čo moja mama celý život nemala, mala som ja. Na nič v živote sa teda nemôžem sťažovať, lebo som mala šťastie,“ priznala nám legendárna herečka Ida Rapaičová (77), ktorá sa opäť predstaví na televíznych obrazovkách.

Po dlhšom čase ste prijali ponuku účinkovať v seriáli. Čo v tomto prípade rozhodlo?

Pre mňa je vždy rozhodujúci pracovný tím. Dnes veľmi nie je z čoho vyberať. Som už stará pani a moja generácia bola zvyknutá na väčšiu profesionalitu. Ak sa dalo, roly som si vyberala, najmä dramatické, pretože nie som človek, ktorý hrá úlohy štekliace bránicu za každú cenu. Ani improvizátor nie som. Vychovali ma také osobnosti, ako bol Lacko Chudík alebo Vilo Záborský. Mnohí ľudia často spomínajú na pondelkové televízne inscenácie. Keď sa na ne spätne pozerám, uznávam, že to bol kus poctivej roboty, a môžem zodpovedne vyhlásiť, že sa za ne nehanbím. Na dnešnej tvorbe ma veľmi mrzí kvalita. Akoby ľudia zabudli, že okrem bránice majú aj srdce, dušu a rozum. Každý sa chce iba zasmiať a na druhý deň ani nevie, že niečo videl.

Často vám ľudia pripomínajú vaše staršie inscenácie?

Áno, dokonca som prekvapená, že aj malé deti poznajú dialógy z filmov ako Pacho, hybský zbojník alebo Kubo, ktoré televízie vysielajú najmä počas sviatočného obdobia. Aj môj dospelý syn sa na ne rád pozrie a vždy mi povie – Mami, dnes už také niečo nenakrútia. Možno je trápne, že o tom stále hovorím, ale je mi to ľúto. Najmä mladí herci nemajú na čom vyrásť. Nie je to len otázka talentu. Naši mladí herci sú veľmi talentovaní, ale nemajú dosť kvalitných príležitostí. Niekedy im ani technické možnosti nepomáhajú, technika ich skôr „pohlcuje“. Nie je ľahké byť dnes mladým, začínajúcim hercom. Nežije sa lacno ani ľahko. My sme žili skromnejšie a viac sme išli do hĺbky... Aj na vysokú školu nás vyberali s omnoho väčšími nárokmi. Vilo Záborský by napríklad nikdy neprijal niekoho bez poriadneho hlasu a dnes mnohí ani hovoriť nevedia. Napriek tomu, že milujem divadlo, na predstavenia už nechodím, lebo v piatom-šiestom rade už často ničomu nerozumiem.

Čoskoro sa objavíte v seriáli Najhorší týždeň môjho života. Spomenuli ste pracovný tím. Čo vás ešte presvedčilo, že ste sa rozhodli túto ponuku prijať?

Ide o komorné obsadenie, nie je tam veľa hercov, teda aspoň v rodine, do ktorej patrí moja postava. Stretla som sa tam s výbornými kolegami aj so skvelým kameramanom. S režisérom Petrom Hofericom som robila prvýkrát a držím mu palce. Je veľmi seriózny a vážil si, že som prišla. Keď ma oslovil, povedala som mu, že práve rehabilitujem po operácii bedrového kĺbu. Povedal mi – Nevadí, aj keby ste boli na vozíčku, ja vás potrebujem. (Smiech.) Páčil sa mi jeho prístup. Táto rola však nie je veľká a do deja príliš nezasahuje.

Pýtali si počas nakrúcania mladí herci od vás nejaké rady?

To nie. Aj keby som mala pripomienky, pokiaľ za mnou sami neprídu, nechcem ich dirigovať. Nie sme predsa v škole. Aj ja som veľakrát šliapla vedľa, zažila som horúce chvíle, ale na vlastných chybách sa človek poučí najlepšie.

Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka ŽIVOT (v predaji od utorka 5. januára 2020).

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
ŽIVOT 1951: Prvé pokusy s pestovaním citrusových kultúr u nás

Poklady z archívu: Neuveríte, čo exotické u nás chceli pestovať v roku 1951

Monika Beňová s partnerom Ľubošom v Starom Smokovci.

Pozrite ten luxus! MONIKA BEŇOVÁ si užíva partnerov apartmán v Tatrách

Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Legendárny český režisér zomrel 9. januára.

FRANTIŠEK FILIP (†90) podľahol koronavírusu. Zdrvený syn priznáva... Nakazil som ho ja!

Legenda českého filmu začínala ako baletka a choreografka. K vysnívanému herectvu sa dostala, hoci prijímacie skúšky na štúdium nespravila.

Od nečakaného odchodu legendy ubehlo už 17 rokov: Čo sa stalo so závetom Heleny Růžičkovej?

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia