Slovenské popovo-operné trio La Gioia prešlo v čase korony zmenami vo svojom zoskupení. O tom, čo sa stalo, nám porozprával spevák Peter Ševčík (44) a nováčik Martin Vetrák (24).

Po desiatich rokoch ste vymenili jedného z členov skupiny. Prečo?

Peter: V novom zložení účinkujeme od začiatku roka. Niekdajší člen sa rozhodol dobrovoľne odísť. Bolo to jeho rozhodnutie, ktoré sme museli rešpektovať. Keďže sme chceli pokračovať v koncertnej a umeleckej činnosti, rozhodli sme sa nájsť niekoho, kto by ho nahradil. Tretí z nášho tria, ktorý tu dnes nie je, Matej Vaník (44) sa už predtým poznal s Martinom Vetrákom. Oslovil ho a na základe toho mal Maťko príležitosť rozhodnúť sa, či našu ponuku vezme.

Martin: Skupinu La Gioia poznám viac rokov, dokonca sme sa stretli na nejakých koncertoch. Skrátka, registrovali sme sa. Keď mi Matej zavolal, krátko predtým prišla ponuka účinkovať v muzikáli v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

Peter: Podotýkam, že išlo o jednu z hlavných úloh. (Úsmev.)

Martin: Áno, a ja som nevedel, ktorú ponuku si vybrať. Napokon som sa rozhodol pre La Gioiu a verím, že správne, lebo ma to viac ťahalo k nim.

Nedalo sa zobrať obe ponuky naraz?

Martin: Dalo, ale pri mojich ďalších aktivitách by to pre mňa bolo časovo veľmi náročné. Stále totiž študujem a popritom ešte učím spev v ZUŠ. Navyše keď som ponuku prijal, uvedomil som si, že som nastúpil nie do idúceho vlaku, ale do rýchlika. (Smiech.) Repertoár piesní, ktoré sme spolu museli nacvičiť, je skutočne obrovský, ale je to úžasná skúsenosť, čiže som spokojný.

A vy?

Peter: My sme absolútne šťastní. Samozrejme, spoločné verejné vystúpenie sme zatiaľ nemali, preto čakáme, ako v novom zložení dopadne, ale tešíme sa na to. Štýl, s ktorým sme začali, teda popová opera, ostal zachovaný. Matej Vaník zostáva v našom zložení ako popový spevák so znalosťou operného spevu, Martin Vetrák je muzikálový spevák a ja som operný spevák. S novým členom je to trošku iné, ale popová opera ostáva.

Ako túto novinku prijali vaši fanúšikovia na sociálnych sieťach?

Peter: Sami sme boli veľmi zvedaví, ale zároveň sme sa veľmi báli ich reakcií. Napriek obavám nás na sociálnych sieťach všetci ubezpečili, že sa tešia z novej zostavy aj na koncerty. Mali sme samé blahoprajné oznámenia. Fanúšikovia nám držia palce, aby sme úspešne pokračovali v tom, čo sme vybudovali. Veľmi milo zareagoval aj Martinov fanklub.

Martin: Áno, reagoval úplne super a podľa mňa je prirodzené, že sme sa báli, lebo je to po dlhých rokoch naozaj výrazná zmena. Je až prekvapujúce, že sme sa nestretli so žiadnou negativitou. Mám veľkú radosť, že ma medzi seba prijali nielen chlapci, ale aj fanúšikovia. Uvidíme, čo bude na koncertoch. (Smiech.)

Peter: Krst ohňom bude až na prvom vystúpení. Aktuálne veľmi poctivo skúšame a myslím si, že sme dobre pripravení.

Odchod tretieho člena z vašej skupiny bol do istej miery ovplyvnený koronou alebo čo je za tým?

Peter: Pandemická situácia spôsobila „prečistenie“ atmosféry. Posledné mesiace sme boli stále doma, nemali sme vystúpenia a boli sme odkázaní iba na sociálne siete a internet, čo nášho bývalého kolegu začalo do určitej miery frustrovať. Chýbal živý kontakt s fanúšikmi. Od úplného začiatku pandémie sme boli proti online koncertom. Možno aj preto vznikla situácia, že sa náš tretí člen rozhodol odísť… Nemôžem však povedať, že v tomto náročnom období sme nič nerobili, veď na jeseň nám vyšiel nový album Per Lei. Sú tam nové piesne, ktoré sme doteraz nemali možnosť ukázať ľuďom na koncertoch, ale keďže je pandémia na ústupe, môžem povedať, že ten, kto z umelcov vydržal, má v dobrej miere „vyhraté“.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia