MUDr. Oto Petrík(38) je primár neurologického oddelenia nemocnice Svet zdravia v Galante patriacej do skupiny Penta. Už od februára 2020 pomáha jemu i ďalším lekárom pri diagnostike pacientov s podozrením na cievnu mozgovú príhodu inteligentný počítačový systém e-Stroke Suite.

Čo je to e-Stroke Suite?

Systém e-Stroke Suite vyvinula firma Brainomix, ktorú ako svoj startup založil v roku 2010 tím pôsobiaci na britskej Univerzite v Oxforde na čele s dekanom medicíny, profesorom Alastarom Buchanom. Dnes sa spoločnosť venuje vývoju automatizovaných, klinicky validovaných softwarových riešení, ktoré využívajú umelú inteligenciu pre podporu lekárov pri liečbe pacientov s neurologickými a cerebrovaskulárnymi ochoreniami.

 

V súčasnosti je systém klinicky využívaný v 15 krajinách a v ďalších desiatich krajinách v oblasti preklinického výskumu. Onedlho ho bude využívať aj Čína. Systém sa pritom neustále vyvíja. Brainomix podľa Bala spolupracuje napríklad s nemeckou Univerzitnou nemocnicou v Heidelbergu, švédskou lekárskou univerzitou Karolinska Instituet v Štokholme, s medicínskym centrom MAYO Clinic v USA v Minnesote či najväčšou zdravotníckou sieťou v americkej Georgii Emory Healthca

Cievna mozgová príhoda (CPM) je často považovaná za ochorenie starých ľudí. Ako je to v skutočnosti?

Stále platí, že cievna mozgová príhoda sa najviac vyskytuje v populácii nad 65 rokov. Pribúdajú však päťdesiatnici a bohužiaľ, čo je trend asi posledných troch rokov, aj tridsiatnici a dokonca dvadsiatnici. A to nehovorím o tom, že by sme mali jedného takého pacienta za rok. Počas jedného roka máme aj desať veľmi mladých pacientov vo veku 20-30 rokov.

Čím je to podľa vás spôsobené?

Väčšina z nich má genetické ochorenie, ktoré spôsobuje zvýšenú zrážanlivosť krvi. V posledných rokoch diagnostikujeme častejšie aj ochorenia srdca, ktoré môžu byť príčinou cievnej mozgovej príhody. Napríklad srdcové arytmie alebo defekty medzi ľavou a pravou srdcovou predsieňou.

Máme trojnásobný počet pacientov s cievnou mozgovou príhodou, ako je priemerný výskyt v EÚ.
MUDr. Oto Petrík, primár neurológie nemocnice Svet zdravia v Galante

Pracujete v galantskej nemocnici Svet zdravia. Aký je výskyt CMP vo vašom regióne?

Vlani bolo u nás hospitalizovaných 465 ľudí s cievnou mozgovou príhodou. Sú to len tí, ktorí sa dostali do nemocnice, reálne ich teda muselo byť viac. V prepočte to je približne 350 ľudí na 100 000 obyvateľov, bežný výskyt v Európe je 100 až 200 ľudí na 100 000 obyvateľov. Je to teda takmer trojnásobne vyšší počet prípadov pacientov s cievnou mozgovou príhodou, ako je priemerný výskyt v Európskej únii. Dokonca aj v porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska je to vysoké číslo.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Sisa už mala všetko do detailu naplánované. Verila, že svadba bude presne v deň ich výročia.

Zrušená svadba: Speváčka SISA LELKES SKLOVSKÁ sa musela rozlúčiť so snom o veľkolepom dni

Chemik a vynálezca Alfred Nobel (1833 – 1896).

Za vedu i za mier: ALFRED NOBEL chcel využiť svoj majetok pre blaho ľudstva

Ilustračná snímka

Spojilo nás jazero: Na biblickom mieste sa vo mne niečo zlomilo

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a kráľovná Silvia.

Švédi žiadne drastické protipandemické opatrenia nezaviedli. Teraz to ľutuje aj kráľ

ŽIVOT 1951:

Poklady z nášho archívu: Kto si ešte pamätá legendárny mliečny bar?

Francúzsky spisovateľ Jules Verne.

Jules Verne predpovedal internet. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia