Herečka Gabriela Marcinková (32) tvrdí, že výzvou pre dnešných rodičov je nájsť mieru v tom, aby z dieťaťa vychovali sebavedomého človeka, ktorý nemá pocit, že je stredom vesmíru.

Čo pri dcérinej výchove považujete za najpodstatnejšie?

Naučiť ju slobodne sa rozhodovať a premýšľať o živote. S manželom sa pokúšame robiť maximum, aby v našom okolí videla príklady, s ktorými sa stotožňujeme, sami sa snažíme byť príkladom v tom, ako sa správať k ostatným ľuďom... A veľkou výzvou pre dnešných rodičov je podľa mňa nájsť mieru v tom, aby z dieťaťa vychovávali sebavedomého človeka, ktorý zároveň nemá pocit, že je stredobodom vesmíru. Takže asi by som to povedala takto: človeka, ktorý je slobodný a zároveň rešpektuje slobodu iných, kvôli ktorej si nemôže kedykoľvek robiť, čo chce.

Aké je Emka dieťa?

Živé, úprimné, slobodné, odvážne a spoločenské. Odmalička inklinovala skôr k pohybu, my sme ju nechávali skúšať všetko, na čo sa cítila, a teraz často pociťujem veľkú hrdosť vo chvíľach, keď vidím, ako si vie v niektorých situáciách poradiť sama. Myslím, že v čase dospievania sme si mnohí hovorili, že určite nebudeme ako mama, prípadne otec, ale napokon výchova nepustí.

Čoskoro na svet privediete druhé bábätko. Mamičky väčšinou tvrdia, že každé tehotenstvo, ktoré prežili, je iné. Máte to tak aj vy?

Ja sa zaraďujem k tým mamičkám, u ktorých je druhé tehotenstvo takmer ako cez kopirák. Okrem bežných nepohodlností je – aj bolo – všetko v poriadku. Menšiu smolu som mala pri Emke, keď pre preeklampsiu musela prísť na svet skôr a s nízkou pôrodnou hmotnosťou, ale pri tomto tehotenstve sme s gynekológom urobili opatrenia, aby sme sa tomu vyhli. Čo, samozrejme, nevylučuje, že nejaké komplikácie ešte môžu nastať.

Nečakané rozhodnutie budúcej mamičky. Prečo sa hneď po pôrode hrnie pred kamery sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 11. marca).

Diskusia