V súkromí je herec Ján Koleník (39) mimoriadne vtipný človek. Túto stránku však na verejnosti príliš neukazuje. Zároveň mu pod vplyvom udalostí, ktoré hýbu našou krajinou, v posledných mesiacoch do smiechu ani zďaleka nie je.

Začiatkom októbra na obrazovkách Jojky odštartovala 3. séria kriminálky Za sklom inšpirovaná vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Herectvo je o príbehoch, často reálnych. Aké však je byť súčasťou tvorby, ktorá reflektuje realitu súčasnosti, navyše takú, ktorá od základov zmenila našu spoločnosť?

Som rád, že TV JOJ prináša s týmto projektom vážnu tému. A že sa v tomto rozhovore nemusíme rozprávať o dovolenkách a o tom, ako často cvičím. Je smutné, že stav krajiny vyústil do takej ohavnej udalosti, akou je smrť mladých ľudí pre ich prácu a pre to, že boli na tom mieste spolu. Ale ľudí to vyhnalo do ulíc a veci v krajine sa pohli. A mňa, dovtedy mierne ľahostajného, to prebudilo.

V akej atmosfére prebiehalo nakrúcanie aj vzhľadom na to, že ste napríklad boli v redakcii Aktualít, kde Ján Kuciak reálne pracoval?

Atmosféra v krajine je odvtedy veľmi napätá, my sme pristupovali k udalostiam racionálne a s úctou. Snažili sme sa zobraziť to, čo sa dialo v politike, na polícii a v redakcii v čase, keď sa stali zásadné veci, rozhodnutia, začali unikať informácie a do vyšetrovania začali zasahovať vplyvy z najvyšších postov v štáte.

Seriál Za sklom má podľa Jána Koleníka pripomínať ľuďom politické kauzy, na ktoré sa zabúda.
Seriál Za sklom má podľa Jána Koleníka pripomínať ľuďom politické kauzy, na ktoré sa zabúda.
Zdroj: TV Joj

Spomeniete si ešte, ako a kde ste sa o zavraždení novinára a jeho snúbenice dozvedeli a aj na to, ako ste sa vtedy cítili?

Pamätám si, že správa o vražde začala prichádzať zo všetkých strán a ja som v meste cítil zvláštne ticho. Alebo možno som si ho vytváral v hlave. Nechcem preháňať, ale cítil som vo vzduchu, že sa niečo veľmi negatívne dostalo na povrch. Alebo sa nakumuloval strach.

Téma, či táto vražda s obrovským politickým a celospoločenským významom je vhodnou inšpiráciou na televízne spracovanie, sa už v médiách rozoberala. Mňa skôr zaujíma, či toto spracovanie neprišlo priveľmi skoro, napríklad pre rodinných príslušníkov oboch zavraždených.

Chcel by som vzdať rodičom a blízkym úctu a rešpekt za to, čo prežili a čo musia prežívať. Je hrôzostrašné, ako sú ľudia schopní otáčať realitu, a sú takí nemilosrdní a neempatickí, až iracionálne útočia na rodinu zavraždených. Je to dramatická situácia v krajine a aj v našom deji, ktorá zasiahla do našich životov.

Je to krajina, ktorú ovláda mafia a skorumpovaní verejní činitelia, ktorí sa boja o moc a všemožne si ju chcú udržať. Nerobíme detailnú rekonštrukciu vraždy. Poukazujeme na udalosti pred vraždou a po vražde, ktorá dala do pohybu ďalšie udalosti.

Poskytujeme obraz o vládnych predstaviteľoch, ich charaktere a morálke. Vystupujú však aj kladné postavy, ktoré bojujú za pravdu a spravodlivosť, alebo postavy, ktorým sa charakter zlomí.

Definitívne rozuzlenie prípadu na obrazovke predbehne realitu, ktorá sa so skutočnosťou nemusí zhodovať. Vidíte to ako problém?

To by sme si nemohli dovoliť, predbiehať udalosti a prinášať dezinformácie. Obvinenia už padli, teraz je na rade súd, ktorý bude trvať veľmi dlho. A dúfam, že vinní budú potrestaní.

Druhá séria Za sklom je medzi divákmi vysoko hodnotená, dokonca si našla mnoho priaznivcov v Českej republike. Myslíte, že si nastavenú „latku“ udrží seriál tretím pokračovaním?

Seriál sa za tri série obsahovo úzko vyprofiloval. Už to nie je iba príbeh o znepriatelených policajtoch. Formálnu stránku producenta D.N.A. diváci oceňujú už dlho a teraz vidíme, že ich silný politický a aktuálny motív zaujíma ešte viac. Ak ma na ulici oslovujú diváci, tak je to preto, lebo sa im páči seriál Za sklom. A sú zhrození, zmätení a otrávení z tejto situácie.

Seriál je inšpirovaný reálnymi udalosťami spred roka, keď na Slovensku zavraždili novinára.
Seriál je inšpirovaný reálnymi udalosťami spred roka, keď na Slovensku zavraždili novinára.
Zdroj: TV Joj

Ako sa podľa vás scenáristi s touto témou popasovali? Páči sa vám, ako ju uchopili a spracovali?

Seriál je aktuálny každý deň, valia sa na nás nové a nové dôkazy proti politikom, v každej kauze. V scenári je veľa narážok a výrokov politikov, ktoré zľudoveli. Ozajstné mená ani prezývky nemôžeme použiť, sú pozmenené. Niektoré postavy v seriáli ani nie sú konkrétni ľudia z politiky, ale možno kombinácia viacerých.

V každom prípade, keď čítam reakcie ľudí, je skvelé, že vďaka seriálu si navzájom vymieňajú odkazy na všetky kauzy, ktoré sú zas a znova premlčané. Dohľadajú si informácie a mená na internete, takže je super, že seriál nám pripomína to, čo sa politici snažia roky zametať pod koberec.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia