Hlavne to nepokaziť. Týmto heslom sa na pľaci riadil profesionálny vojak, model a dnes už aj herec Adam Bardy (26) zo seriálu Pán profesor, ktorý v reálnom živote pracuje po boku prezidentky Zuzany Čaputovej.

Čo vaša práca zahŕňa?

Po skončení akadémie som získal dôstojnícku hodnosť poručíka a po štyroch rokoch som bol povýšený na nadporučíka. Som veliteľom čaty čestnej stráže. Našou úlohou je organizácia štátnych protokolárnych akcií, ceremónií, ktorých súčasťou je pani prezidentka. V rámci jej pracovného programu vykonávame tiež čestné stráženie, zúčastňujeme sa pri návštevách prezidentov iných krajín a v zahraničí. Aby si však ľudia nemysleli, že robíme len toto, tak zároveň plníme úlohy ako ostatné útvary ozbrojených síl v rámci taktickej prípravy, strelieb a podobne. Robíme všetko, čo je spojené s klasickou vojenčinou, s tým rozdielom, že jednou s našich hlavných úloh je sprevádzanie pani prezidentky a organizovanie štátnych protokolárnych akcií.

Ako dobre musí čestná stráž prezidenta ovládať protokol?

V rámci magisterského štúdia na Akadémii ozbrojených síl som vyštudoval odbor obrana a bezpečnosť štátu. Je pravda, že štúdium mi dalo veľa, ale po príchode na útvar som sa musel špecifické veci naučiť v rámci odbornej prípravy a výcviku. No tým, že štátne protokolárne akcie pravidelne prebiehajú v Prezidentskom paláci, úzko spolupracujeme s protokolárnym oddelením pani prezidentky. Sú tam členovia protokolu, ktorí majú tieto veci na starosti, ale samozrejme, protokol musíme do určitej miery ovládať aj my.

Ako často ste v kontakte s pani prezidentkou?

V rámci protokolárnych akcií prichádzame do kontaktu aj s pani prezidentkou. Keď sa teda stretneme, naše stretnutie podlieha protokolu, to znamená, že sa s ňou nebavíme o počasí. (Smiech.) Vieme, aká je naša úloha, funkcia a robíme všetko pre to, aby sme reprezentovali čo najlepšie. Čestná stráž prezidenta má takisto historický význam. Jej funkcia je najmä reprezentačná, nie ochranná, ako už v minulosti o mne niektoré médiá napísali, že som členom ochranky pani prezidentky, dokonca bývalý člen ochranky… (Smiech.) Túto funkciu majú na starosti iné zložky, nie my.

Celý rozhovor s najkrajším Slovákom nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 15. októbra 2020).

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia