Všetci máme za sebou v mnohých ohľadoch veľmi náročný rok. Upratali sme si v rebríčku hodnôt a utvrdili sme sa v tom, že okrem zdravia je najdôležitejšia milujúca rodina. Presne v takej žije moderátorka Alena Heribanová (65) s dcérami Tamarou (35), Barbarou (30) a ich príbuzenstvom.

Dokedy ste verili, že Ježiško nosí darčeky?

Alenka: Ja verím dodnes. Bez Ježiška by sme nevydržali byť tak dlho k sebe láskaví a dobrí. A takisto by neboli vianočné dni plné zázrakov. A kapra by už určite nahradilo nejaké syntetické mäso z Číny za lacný peniaz. Oblátky s medom, oriešky a jabĺčka z našich záhrad by nahradili keksíky z Malajzie, ktoré by výhodne ponúkali na internete. Kto iný ako Ježiško nám pomáha zostať pri zdravom rozume? Zatiaľ je tu určite s nami...

Babsy: Ja som dokonca verila tomu, že kapor, ktorý nám tri dni plával vo vani, odplával cez odtok a potrubie späť do Dunaja. Tak mi to hovorievali rodičia, aby som nebola zarmútená.

Tami: Už v ranom veku som si uvedomovala, že mne síce nosí darčeky Ježiško, ale ja sa musím postarať o tie pre maminku a tatina. Celú jeseň som hľadala rôzne vyhodené veci po uliciach a potom som z nich konštruovala rôzne vynálezy, ktorým som dala meno a prísľub funkčnosti. Aj by som na to zabudla, nebyť jednej kazety z rozbaľovania darčekov. Inak, pásky, ktoré vtedy tatino s nami nakrútil, obsahujú veľmi veľa milých momentov a úplne mi sprítomnili atmosféru vtedajších rokov. Vyrástli sme, máme vlastné rodiny, ale jedno sa nezmenilo: Vianoce sú u nás vrúcne.

Zakladáte si na tradíciách? Čo u vás počas Vianoc nesmie chýbať?

Tami: Tieto zvyky sme si preniesli z rodičovského domu a vyrastá v nich aj Emilka. Ja som za posledné roky vítala hostí so sviecou a sitom, ako to robievala prababička Matilda a babička Marienka, a so slovami: Vinšujem vám na tieto nastávajúce sviatky narodenia Krista Pána, aby vám dal Pán Boh zdravia, šťastia, hojného Božského požehnania, po smrti kráľovstvo nebeské a všetko, čo si od Pána Boha žiadate. Pochválen buď Ježiš Kristus.

Babsy: Ak si nebudeme zakladať na tradíciách a ľudových zvykoch, čo tu po nás ostane a kým by sme vlastne boli? Snažím sa mnohé tradície šíriť aj v rámci manželovej rodiny... Napríklad lejeme olovo. Tento zvyk som si osvojila vďaka Pelíškom, šupinky z kapra si dávame pod tanier kvôli hojnosti v ďalšom roku, prestierame jeden tanier navyše, odlamujeme si vzájomne z oblátky a dodržiavame aj tradičnú kuchyňu.

Pri vianočných dobrotách platí, že čo kraj, to pridaná chuť do klasiky. Či už sú to slivky v kapustnici, kapustnica bez mäsa... Ktorú z tradičných dobrôt máte najradšej? Je, naopak, niečo, čo by ste na sviatočnom stole bez problémov oželeli?

Tami: Najradšej mám maminkinu kapustnicu so sušenými dubákmi, slivkami, s klobásou a údeným mäsom. A tú som si po minulé roky od nej objednávala k nášmu sviatočnému stolu. Iný druh kapustnice priniesli svokrovci. Mali sme vyprážaného kapra a teraz sa opäť vrátime k maminkinmu pečenému na bielom víne s kmínom. A zemiakový šalát, to je pre mňa absolútne nebo. Mamka ho robí neskutočne.

Babsy: Mňa vždy fascinovali recepty z východného Slovenska. Tak rada by som ochutnala bobaľky alebo rusínske trené pirohy. Tatko mi spomínal, že na Vianoce robievali vtáčie mlieko. Azda sa mi podarí do našich Vianoc zakomponovať aj takéto dobroty.

Alenka: Mám rada všetko, ale najradšej mám, keď sa snúbi vôňa kapustnice a ihličia s piesňou piesní o tichej noci. A keď k tej kráse anjeli sypú prstíkmi sneh na strechy domov, to je na Vianociach to najkrajšie. Vtedy máme tie najlepšie dobroty na stole aj v duši...

ALENA HERIBANOVÁ a jej dcéry prežili náročný rok. Aké sú ich vrúcne priania? Celý rozhovor nájdete v najnovšom dvojčísle týždenníka Život (v predaji od štvrtka 17. decembra 2020).

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
ŽIVOT 1951: Prvé pokusy s pestovaním citrusových kultúr u nás

Poklady z archívu: Neuveríte, čo exotické u nás chceli pestovať v roku 1951

Monika Beňová s partnerom Ľubošom v Starom Smokovci.

Pozrite ten luxus! MONIKA BEŇOVÁ si užíva partnerov apartmán v Tatrách

Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Legendárny český režisér zomrel 9. januára.

FRANTIŠEK FILIP (†90) podľahol koronavírusu. Zdrvený syn priznáva... Nakazil som ho ja!

Legenda českého filmu začínala ako baletka a choreografka. K vysnívanému herectvu sa dostala, hoci prijímacie skúšky na štúdium nespravila.

Od nečakaného odchodu legendy ubehlo už 17 rokov: Čo sa stalo so závetom Heleny Růžičkovej?

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia