Spevák Pavol Habera (59) sa bez servítky vyjadril k momentálnej situácii.

Kultúra za posledné dva roky pre pandémiu poriadne trpela, a ako sa zdá, ešte nejakú chvíľu potrvá, kým sa život dostane do normálnych koľají. Ako toto obdobie vnímate, zvládate?

Vnímam to tak, aspoň podľa posledných týždňov, že sme v pekných sr***ách už niekoľko mesiacov a ešte aj naši vlastní politici, ktorí by sa teraz mali o nás ako o národ postarať, nám vlastne situáciu vôbec neuľahčujú, skôr naopak. Škoda.

Je to len pár týždňov, čo v médiách vypukol rozruch v súvislosti s pokusom o zrušenie kvót na slovenskú hudbu v rádiách. Tie sa napokon rušiť nebudú. Napriek tomu – ako túto situáciu vnímate a aký na ňu máte názor? Umelci túto snahu zo strany ministerstva kultúry vnímali ako podraz, ktorý prišiel už v beztak ťažkom kovidovom období.

Nebudú sa rušiť, pretože pár kamarátov, čo sú v politike, ešte má našťastie rozum a majú radi slovenskú hudbu. Napriek tomu, že sa ich kadejakí hudobní dramaturgovia, napríklad minule jeden z rádia Expres, snažia presvedčiť, že slovenská hudba nie je dobrá, a preto ju nechcú hrať. Priznám sa, že po tejto vete v hlavných správach televízie Markíza som už nechápal, kde som sa to vlastne narodil. Tomu človeku by som len chcel odkázať, asi po anglicky, keďže v slovenčine zrejme nebude úplne doma, že…

Vlastne nič. Je mi ho ľúto! A naša ministerka kultúry? Je mi naozaj smutno z toho, že umelcov na Slovensku zastupuje človek, ktorý sa nevie postaviť za ich požiadavky a práva. V tejto chvíli môže byť ministrom kultúry hocikto iný. Mne to pripadá, akoby som ja išiel hrať na saxofóne našu národnú hymnu pred finálovým zápasom o majstra sveta našich v hokeji. Ni­kdy som saxofón ani len nedržal v rukách. Viete si predstaviť tú zábavu? Ibaže v reálnom živote a v našej kultúre to už teda zábava vôbec nie je.

Mnohí vaši kolegovia boli aj v tomto náročnom období činorodí. Chystáte niečo nové pre fanúšikov aj vy?

Áno. Chystám. (Úsmev.)

Budúci rok oslávite okrúhle jubileum. Keď sa spätne obzriete za svojím životom, čo v ňom považujete za životnú výhru a prečo?

Môj život je moja životná výhra so všetkým, čo bolo a čo ešte aj možno príde.

A je niečo, čo možno ľutujete?

Pár vecí by sa možno našlo, ale čo bolo, je vlastne už nepodstatné. Keď bežíš, netreba sa veľmi obzerať – mohol by si spadnúť. (Smiech.)

VIAC FOTOGRAFIÍ ZO SPEVÁKOVHO ŽIVOTA NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia