Najznámejší a najúspešnejší slovenský florista Palo Onder (38) roky pôsobí v Londýne a svoje služby v priebehu času prepožičal aj kráľovskej rodine.

Palovu prácu vyhľadávajú nielen bežní občania Britských ostrovov. Spolupracoval so svetoznámymi celebritami, jeho kvetinové kreácie sú večnou súčasťou hollywoodskych filmov a zároveň mal tú česť pracovať pre niekoľko kráľovských rodín vrátane tej britskej. Práve preto sme u neho ako odborníka a znalca zisťovali, čo v rámci kvetinovej výzdoby počas korunovácie Karola III. určite nebude chýbať.

(Poznámka: Článok vznikol pred konaním korunovácie.)

Si známy tým, že si tvoril bankety pre dnes už nebohú kráľovnú Alžbetu II. Ako to prebiehalo a zároveň nebude náhodou tvoja práca viditeľná aj na korunovácii Karola III.?

Cítim sa privilegovaný, že som sa mohol podieľať na rôznych podujatiach a banketoch pre kráľovskú rodinu. Každopádne po čase to pre mňa strácalo čaro, keďže tieto spoločenské udalosti veľmi úzko podliehajú protokolu. A to už pre kreatívca po určitom čase nie je až také zaujímavé. To, čo robím, robím viac ako dvadsaťpäť rokov, preto si skôr hľadám zaujímavé projekty, lepšie povedané, zaujímavé projekty si hľadajú mňa a ja si skôr vyberám, ak je to možné.

Čo sa týka korunovácie Karola III., na tejto udalosti sa nezúčastňujem, ale je to aj preto, lebo mám cez víkend komerčnú svadbu pre klienta v Londýne. Plánujem si však ísť pozrieť sprievody, ak mi to dovolí čas. V každom prípade floristi, ktorí budú robiť všetky inštalácie a výzdoby, klobúk dolu pred nimi. Možnosť podieľať sa aj na takýchto protokolárnych podujatiach rád doprajem každému. Je to skvelá skúsenosť.

Ale, samozrejme, otvorene treba povedať, že toto nie je typ po­dujatí, ktorý je zaujímavý pre každého. Niektorí floristi sú kreatívnejší umeleckejší, niektorým práve vyhovujú isté hranice, ktoré vymedzuje protokol. Ja som skôr človek, ktorý sa zameriava na naturálny „look“ (vzhľad, pozn. red.) alebo na zaujímavé umelecké stvárnenie svojej práce.

Keďže máš skúsenosti s prácou pre kráľovskú rodinu, čo budú podľa teba kvetinové výzdoby na takej veľkej udalosti, akou je korunovácia, obsahovať?

Pri takýchto príležitostiach je zvykom, že každý kvet, ktorý je vo výzdobe použitý, vždy niečo konkrétne symbolizuje. Ešte počas panovania kráľovnej Viktórie sa veľmi intenzívne začala riešiť floriografia, ktorá vypovedá o rôznych významoch a jazyku kvetov. Toto nám pomôže analyzovať, čo môžeme pri takej príležitosti, akou korunovácia bezpochyby je, očakávať.

Takže čo sa týka kráľa Karola III., veľmi sa zaujíma o kvety, o pestovanie kvetov aj o agrikultúru. Určite teda vo výzdobe môžeme očakávať jeho najobľúbenejší kvet delfínium. Ako som spomínal, kráľ sa venuje pestovaniu kvetov, preto si myslím, že môžeme očakávať veľa kvetov z kráľovských záhrad. Určite sa budú vyskytovať kvety, ktoré symbolizujú ďalšie krajiny, ktoré sú súčasťou Spojeného kráľovstva, ako Wales, Škótsko, Severné Írsko. Ako je u nového kráľa zvykom, keďže si dáva veľký pozor na ekológiu, tieto kvety určite nebudú transportované z jednotlivých krajín, ale budú z lokálnych zdrojov.

Oficiálne ešte nebolo prezradené, aké kvety by sme ešte mohli očakávať, ale na základe mojich skúseností a vlastných prieskumov je to konvalinka, myr­ta, ruža, samozrejme, delfínium, stephanotis, pomarančový kvet, kvety z čerešní a rôzne lúčne kvietky… A keďže kráľ Karol ide prebrať žezlo, aj čo sa týka cirkvi a stane sa tak aj jej hlavou v Spojenom kráľovstve, na túto príležitosť sa definitívne použijú biele klinčeky, keďže tie symbolizujú pokoj a vieru. A myslím, že sa budú používať aj zvončeky, lebo teraz rastú na mnohých miestach v Anglicku. Zastúpenie bude mať aj vistéria, lebo na takéto príležitosti sa bežne používa a je to takisto jedna z obľúbených rastlín kráľa Karola.

Čo sa týka farebnosti, jej predzvesťou bola samotná pozvánka na korunováciu. Tá bola výrazne dekorovaná kvetmi. Väčšinou podľa britského protokolu, keď ide o udalosť, akou je svadba alebo aj pohreb, sú najvýraznejšie práve biele kvety, myslím, že väčšinou sa preto očakáva biela kvetinová výzdoba, ale na základe pozvánky by som predpokladal, že kreácie a aranžmány budú oveľa farebnejšie, než sme boli doteraz, čo sa týka kráľovskej rodiny, zvyknutí.

Zdroj: Profimedia

Ako dlho sa takáto výzdoba plánuje?

Niekoľko mesiacov, pokojne aj rok dopredu. Pri takejto príležitosti musí byť všetko dokonale naplánované, keďže ide o kvety, ktoré sú dosť háklivé a citlivé. Plánovanie musí prebiehať na najvyššom stupni. Mám pocit, že všetko bude zorganizované tak, aby bolo čo najmenej problémov pri dodávkach, ale aj pri samotnej výrobe.

V minulosti si nám v rozhovore spomenul, že Karol III. sa ešte ako princ rád venoval svojej organickej záhrade a zároveň pomáhal rôznym začínajúcim podnikateľom v tomto odvetví. Ako tieto jeho aktivity vnímaš, pretože viem, že aj na základe toho ti bol v rámci jednotlivých členov kráľovskej rodiny sympatický.

Kráľa Karola vnímam veľmi pozitívne. Mám aj svoj osobný názor na kráľovskú rodinu, ale mne je zatiaľ sympatický. Chcel byť kráľom celý život, aj sa na to celý život pripravoval. Mám pocit, že bude dobrým kráľom.

POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA ĎALŠEJ STRANE

NÁDHERNÉ KVETINOVÉ KREÁCIE TALENTOVANÉHO FLORISTU V GALÉRII
Diskusia