Rozhovory

Monika Flašíková-Beňová ostro kritizuje Smer: Sú jednoducho veci, ktoré sa obhájiť nedajú!

7.10. 2016 12:05
Diskusia ()
Bola zakladateľkou Smeru a dlhodobým lídrom. Dnes ju politika strany hnevá.
Bola zakladateľkou Smeru a dlhodobým lídrom. Dnes ju politika strany hnevá.
Zdroj: Peter Korček
Rozhovory

Monika Flašíková-Beňová ostro kritizuje Smer: Sú jednoducho veci, ktoré sa obhájiť nedajú!

7.10. 2016 12:05
Diskusia ()
Bola zakladateľkou Smeru a dlhodobým lídrom. Dnes ju politika strany hnevá.
Bola zakladateľkou Smeru a dlhodobým lídrom. Dnes ju politika strany hnevá.
Zdroj: Peter Korček

Monika Flašíková-Beňová (48) je spoluzakladateľkou strany Smer-SD, no v súčasnosti ju ostro kritizuje, hoci je jej členka a zastupuje ju ako europoslankyňa v Bruseli.

V Európskom parlamente ste 12 rokov. Keď na Slovensku predseda vlády hovorí opačné názory, ako je politika Únie, napríklad sa prikláňa k Rusku, hovorí o utečencoch, tak ako sa v europarlamente cítite?

Vyjadrenia slovenského predsedu vlády väčšinou nekomentujem a tie kontroverzné neviem v Európskom parlamente obhájiť. Viackrát som bola vystavená kritike napriek tomu, že môj názor bol odlišný od predsedovho. Vysvetľovanie prenechám rada aj iným kolegom. Napríklad keď celá sociálna demokracia v Európe podporuje za americkú prezidentku Hillary Clintonovú, ktorá je napriek všetkým výhradám hodnotovo k sociálnej demokracii veľmi blízko, no predseda sociálnodemokratickej strany na Slovensku jasne naznačí, že lepším prezidentom by bol Donald Trump. Alebo keď sociálna demokracia v Európe hovorí, že máme hľadať nielen reálne, ale aj humánne riešenia utečeneckej krízy a sociálni demokrati na Slovensku chcú stavať ploty, hovoria o zákaze vytvárania moslimských komunít a o tom, že tajná služba sleduje každého moslima na Slovensku. Ja podobné postoje neviem vysvetliť. A ani nechcem robiť európsky výklad názorov slovenských sociálnych demokratov.

Pýtajú sa vás európski kolegovia, čo sa to u nás deje?

Pýtajú, ale ako kedy. Na druhej strane, keď príde do Bruselu Robert Fico, považujem za svoju povinnosť zastať sa ho. Keď však prebiehajú vnútorné debaty vo frakcii, naozaj často nedokážem vysvetliť európskym politikom myšlienky a názory niektorých politikov našej strany. Neviem, ako im mám vysvetliť, že náš poslanec v slovenskom parlamente hlasuje za to, aby boli ženy potrestané, ak pôjdu na umelé oplodnenie. Podľa mňa to nevie vysvetliť ani ten poslanec. Sú jednoducho veci, ktoré sa obhájiť nedajú.

Touto fotografiou si Monika Flašíková Beňová
Touto fotografiou si Monika Flašíková Beňová
Zdroj: Reuters

Je rozdiel vnímať krajinu z Bruselu z globálneho pohľadu, ako keď ste doma?

Nie. Kolegovia zo strany síce o nás hovoria, že my, čo pôsobíme mimo Slovenska, nevnímame realitu, no opak je podľa mňa pravdou. Oni majú s realitou problém, pretože ju nechcú vidieť a Slovensko tlačia do rustikálnej konzervatívnej polohy, kde však už v 21. storočí nemá byť. Malo by byť progresívnym moderným štátom so sebavedomými ľuďmi. No sebavedomie nedáte ľuďom strašením a navádzaním, že celý svet je pre nás hrozbou.

Za Smerom je množstvo škandálov. Aktuálny je Kaliňák a jeho údajné spojenie s kontroverzným podnikateľom Bašternákom. Nakoľko je to vážny problém? Mala by byť zmena vo vláde a Kaliňák by mal odísť?

Dnes je to už obohraná téma. Bolo povedané všetko na adresu podnikateľa aj ministra, boli demonštrácie, všetko bolo napísané a nič sa neudialo. Je to personálna otázka, ktorú si mal Smer vyriešiť v čase, keď kauza vznikla. Žiaľ, typické je, že ministri sa napriek nevysvetleným kauzám udržia. V iných krajinách odchádzajú z funkcií za podstatne menšie záležitosti, u nás ministri osobnú zodpovednosť vyvodiť nevedia. Nie je to tak len v Smere, ale všeobecne za ktorejkoľvek vlády na Slovensku. Celá politická elita u nás je totiž posttotalitná napriek tomu, že sa niektorí z nich chcú tváriť akože demokraticky a zodpovedne. No to je už najmä otázka pre spoločnosť, lebo politické elity si dovolia robiť len to, čo im ľudia tolerujú.

Ako to myslíte, že je to otázka pre spoločnosť?

Je otázka, čo chcú Slovenky a Slováci, akým smerom chcú, aby sa krajina vyvíjala. Chcú konzervatívnu rustikálnu krajinu obohnanú plotom, plnú strachu, zákazov a nenávisti? Ja si to nemyslím. Na jar som pred voľbami prešla celé Slovensko napriek tomu, že som nemusela, lebo som nekandidovala. A nemala som pocit, že ľudí oslovovalo, keď sme ich strašili ucelenými moslimskými komunitami a tým, že moslimovia čakajú na vtrhnutie do Európy, aby sa tu z nich stali teroristi. Ľudia potrebujú vidieť riešenia, ktoré sú pre každodenný život dôležitejšie. Zdravotníctvo, systém vzdelávania, vytváranie stabilných pracovných miest, naozajstnú podporu regionálneho rozvoja, nie stále dookola počúvať výmysly o moslimoch. A preto opakujem, je to o občanoch, o voličoch, oni sa musia rozhodnúť, v akej krajine chcú žiť.

S Robertom Kaliňákom ste mali v minulosti dobrý vzťah. Stretávate sa s ním?

Nevideli sme sa od volieb, ktoré boli v marci. Keď sa začala kauza Kaliňák – Bašternák, najskôr som nerozumela tomu prepojeniu. Keď však začali médiá publikovať podrobnejšie informácie, bolo mi to jasnejšie. Odvtedy som s ním nebola.

Podnikateľa Bašternáka, ktorý je podozrivý z daňových podvodov, poznáte?

Poznám, pred rokmi sme mali na Donovaloch chatu a on si tam jednu postavil tiež. Pamätám si na jeho prvú manželku a poznám aj súčasnú. Viem, že mal betonárku, staval domy. To je asi tak všetko. Nemali sme blízky vzťah. Keď sa o ňom začalo písať v spomínaných súvislostiach, pripadalo mi hlúpe, že kolegovia zo Smeru, ktorí ho naozaj dobre poznajú a stretávali sa s ním intenzívnejšie, sa odrazu tvárili, že oni jeho meno ani nepočuli. Je to o dôveryhodnosti politikov.

Čo si dnes myslíte o Kaliňákovi? Naozaj chráni podnikateľa Bašternáka a naozaj s ním obchodoval?

Mám málo informácií na to, aby som to dokázala posúdiť. Pre mňa je ten problém predovšetkým v morálnej rovine, keď ako minister nevie vysvetliť svoje podozrivé obchody. Roberta Kaliňáka pritom veľmi dobre poznám, bol to náš blízky priateľ.

Kedysi boli veľkí kamaráti. Róbert Kaliňák bol Monike Flašíkovej-Beňovej za svedka.
Kedysi boli veľkí kamaráti. Róbert Kaliňák bol Monike Flašíkovej-Beňovej za svedka.
Zdroj: Ivan Pastor

Bol?

Už sa tak často nestretávame, no bol taký blízky, že mi bol v roku 2006 za svedka na svadbe. Niekedy v roku 2008 alebo 2009 sme sa prestali stretávať. Nemal čas, bol minister, navyše v tom čase bolo „nevhodné“ stretávať sa so mnou, keďže Fico sa prestal „kamarátiť“ s Fedorom Flašíkom, a tak to na straníckej úrovni dali pocítiť najmä mne. Ale v čase, keď sme priatelia boli, poznala som ho ako čestného a veselého muža. Keď sa Smer dostal do vlády, stretávali sme sa už len pri kampaniach pred voľbami, a to už bolo obdobie, keď vedenie strany prišlo služobnými autami, povyskakovali na pódium, porozprávali, zasa naskočili do áut a odišli. Nebol čas na debatu. Pre mňa však má kauza Bašternák aj iný rozmer. Keď sa začali zverejňovať rôzne väzby Kaliňáka na Bašternáka, myslela som si, že niekde v jeho vnútri je stále ten starý Kali, akého som poznala pred rokmi. Taký, ktorý si povie – takto to nemalo byť, stiahnem sa, dám priestor na nezávislé vyšetrovanie. Myslela som si, že to urobí. Neurobil. Jeho rozhodnutie.

Ste zakladateľka Smeru, tak ako sa cítite, keď sa na ňu z každej strany valia kauzy, že je to strana zlodejov, že rozkrádajú štát, kamarátom prihrávajú kšefty?

Určite nie príjemne. Aj keď ja nie som aktérom. Nerozhodovala som o cétečkách, ani som nekupovala celé poschodia v bytových domoch, aby som rozhodovala, kto budú moji susedia, ani som nikomu nič neprihrávala. Tí, ktorí to robili, by sa mali cítiť nepríjemne, nie ja. Snažím sa žiť normálny život vo Vrakuni, chodím na trhovisko na Miletičku, ak by sa niekto pýtal, odkiaľ mám pozemok, dom, pokojne zodpoviem každý detail. Nechodím s ochrankou, stretávam sa so susedmi na ulici. Ale keď som napríklad nedávno mala stretnutie spolužiakov z gymnázia a o druhej ráno začali podpichovať, tak mi naozaj nebolo príjemne. Na jednej strane sa chcem kolegov v strane zastať, na druhej strane mi to pripadá hlúpe, lebo aj zastať sa môžete len po určitú hranicu, ak chcete byť uveriteľný a nehanbiť sa sám pred sebou.

Vy vlastnú stranu kritizujete často. Zazerajú na vás spolustraníci?

Nedeje sa nič prevratné ani mimoriadne. Ani si nemyslím, že často. Kritizujem vtedy, keď už treba, a keď je veľa toho, čo nie je v poriadku. Vlastne ani neviem, prečo sa mojej kritike prikladá v médiách až taká veľká pozornosť. V Európskom parlamente zažívam úplne bežne otvorené debaty a aj v našej frakcii socialistov a demokratov sú niektoré stretnutia veľmi živé a bývam dosť kritická. Keď rovnako pristupujem k vlastnej strane na Slovensku, je to zrazu predmetom záujmu.

Možno je nezvyk, že aktívny člen kritizuje politiku vlastnej strany.

Je čas, aby sme prekonali posttotalitné mýty, že všetci budeme ticho a floskuly typu, že špinavú bielizeň si máme prať doma, alebo že vnútrostranícke veci sa riešia výhradne interne. Ľudia by mali vedieť, o čom je diskusia týkajúca sa hodnotových a programových tém. Keby sme riešili personálne otázky, tak v poriadku. Pripravme si ich vnútri strany, a keď bude všetko jasné, až potom s tým vyjdime na verejnosť. Ale hodnotové veci by sme si nemali schovávať na nejaké stretnutia. Občania majú mať informácie, aby si vedeli urobiť obraz o strane a o názoroch jej členov.

V Smere vám nenaznačujú, že by ste mali byť ticho? Nevyhrážajú sa vám?

Nie.

Možno majú rešpekt, keďže ste stranu Smer zakladali.

Možno. Mne osobne nikto nič nepovedal. Občas len zachytím v médiách, čo na moju adresu odznelo. No na viacerých stretnutiach som bola aj s predsedom strany Robertom Ficom a nikdy ani nenaznačil, aby som o niečom nehovorila.

„Je smiešne, keď niekto roky nevytiahol päty z Bratislavy a hovorí, že ja som odtrhnutá od reality.“
„Je smiešne, keď niekto roky nevytiahol päty z Bratislavy a hovorí, že ja som odtrhnutá od reality.“
Zdroj: Peter Korček

Vaše hlavné výhrady sú k smerovaniu strany alebo k tomu, ako strana vedie krajinu?

Ono to spolu súvisí. Ak má totiž strana dobre nastavené hodnoty, ktorých sa drží, tak dobre vedie aj krajinu. Mali by sme byť dôslednejší v napĺňaní sociálnodemokratických hodnôt a programu, viac sa venovať sociálnym veciam, menej sa púšťať do súbojov s radikálmi a konzervatívcami tým, že sa s nimi pretekáme v zbytočnom strašení verejnosti a vyvolávaní nenávisti. Prekáža mi, ako Smer nedokázal uchopiť jednu z najvážnejších tém Európskej únie – utečeneckú krízu, azylovú politiku. Mrzí ma, že pri tejto téme na Slovensku asi všetky politické elity vyvolávajú v ľuďoch hystériu a nenávisť. Ako keby si neuvedomovali, že ak raz vzbudia nenávistnú emóciu k jednej skupine, tak sa nenávisť neskôr prejaví v nejakej podobe proti niekomu inému. Tých tém je viac, ktorým by sme sa venovať mali a zanedbávame ich už roky, len ako príklad – robíme každý rok po Slovensku MDŽ, no veľmi málo sa venujeme rovnosti príležitostí. Nemáme jedinú podpredsedníčku strany, odkedy odvolali mňa. A od čias Viery Tomanovej nemáme ani jednu vlastnú ministerku. Zuzana Zvolenská nebola vlastne ani našou členkou. Je to mozaika vecí, ktoré nám chýbajú a rada by som o nej v strane diskutovala.

Europoslanec Boris Zala, ktorý takisto kritizuje vlastnú stranu, sa po zrušení septembrovej programovej konferencie Smeru rozhodol prerušiť členstvo v Smere. Prečo?

Nemám s Borisom Zalom nejaký veľký priateľský vzťah. Akceptujeme sa skôr ako kolegovia. Naše názory na mnohé témy boli v minulosti odlišné. Jeho rozhodnutie ma však zaskočilo. Vzdal to ešte pred programovou konferenciou, nechce diskutovať, škoda. Asi chce iba od boku pozorovať, čo sa v Smere udeje. Podľa mňa mal ísť do konfrontácie a je škoda, že tak nespravil. Mužské egá sú, samozrejme, odlišné od našich ženských a zrejme mu prekážalo, že niektorí stranícki kolegovia sa do nás europoslancov viackrát navážali. Nie práve primeranými výrazmi označovali naše pôsobenie v Európskom parlamente. Možno to ťažšie znášal. Ja sa viem povzniesť s humorom a úsmevom, lebo len menej úspešné kolegyne a kolegovia môžu rozprávať, že som odtrhnutá od reality. Som v politike 17 rokov a každé voľby som si naozaj oddrela. Je smiešne, keď niekto, kto nevytiahol päty z Bratislavy, celé roky sa vezie na preferenciách strany a povie, že som odtrhnutá od reality.

Je strana Smer rozhádaná a sú v nej vážne spory?

Nemyslím si, že sme rozhádaní. Tí, čo sú vo vláde, sú v politike už dlho na to, aby pripustili rozhádanie. Vedenie strany dlhodobo udáva politický tón a ostatní sa viac-menej viezli na vlne popularity Roberta Fica, takže kto by sa s nimi sporil.

Europoslanci podľa vedenia Smeru nemajú vplyv na vnútornú politiku, tak nemajú čo vyskakovať. To už svedčí o napätí.

Myslím si, že je to médiami priveľmi nafúknuté. Zároveň sú takéto vyjadrenia zbytočné a ide aj o dôvod, prečo do istej miery chápem Borisa Zalu, keď si pozastavil v Smere členstvo. Nebolo to od kolegov dôstojné, no mňa sa niečo podobné nedotkne, necítim sa menej dôležitým človekom, ako je napríklad Robert Fico. Je pre mňa rovnako bežný človek ako každý iný, akurát je teraz zhodou okolností predsedom vlády. Moja miera asertivity je pomerne vysoká, ak Robert Fico niekde na mňa niečo povie, hovorím si – v poriadku, tiež mám svoje názory a hovorím ich. Faktom však je, že nie je dôstojné, aby sa tak o europoslancoch vyjadroval predseda vlády. Mal by používať primeraný slovník a hovoriť o ľuďoch zo strany s rešpektom. Boris Zala mu nič neurobil, bol vždy ochotný spolupracovať a nie je fér, keď teraz tlačové oddelenie Smeru vydá vyhlásenie, že Zala kritizuje stranu preto, lebo si to môže dovoliť, keďže zarába plat europoslanca a bude mať parádny dôchodok. Keď sa bude pokračovať týmto štýlom, bude to znak mentálneho úpadku strany.

Ešte pred dvoma rokmi na sneme Smeru mal dobrú náladu aj Boris Zala.
Ešte pred dvoma rokmi na sneme Smeru mal dobrú náladu aj Boris Zala.
Zdroj: Marián Peiger - Nový Čas

Nepovažujete toto za napätie a spory v strane?

Nie, je to štandardná výmena názorov. Dôležité však je, aký používame slovník. Tlačové oddelenie strany nemá čo vydávať také vyjadrenia na adresu poslanca Európskeho parlamentu, navyše Boris Zala je ním už po druhýkrát. Ak mali nejaký problém s jeho platom a prípadným dôchodkom, nemali ho tam nominovať.

Vidíte v Smere šancu na zmenu?

Už keď si Boris Zala pozastavil členstvo, hovorila som, že si počkám na programovú konferenciu. Pozvali sme na ňu významných sociálnodemokratických lídrov z Európy. Malo by sa na nej debatovať, aké sú nové výzvy a v ich kontexte aj sociálnodemokratické hodnoty, za ktorými chceme stáť. Alebo si potom musíme povedať, či to nie je naša cesta. Ak za sociálnodemokratickými hodnotami nechceme stáť, ak im chceme dávať nejakú pseudohodnotu, tak potom radšej nech vedenie čestne povie, že chceme byť národnokonzervatívni. Potom si Smer nemôže hovoriť sociálna demokracia.

Ak v strane chcete zostať, no nevyhovuje vám smerovanie, neuvažujete, že by ste kandidovali do vedenia strany?

Nebolo by to dobré riešenie, už som dlho v pozícii oponenta a neprekáža mi to. V politickej strane by mal byť vždy niekto, kto otvorene hovorí aj odlišné názory. Nebolo by však ideálne, aby bol takýto človek v najužšom vedení.

Alebo naopak – neplánujete urobiť to, čo Boris Zala? Že prerušil členstvo v strane?

Ja som Smer zakladala, tak prečo mám byť tá, ktorá z neho odíde? Nech z neho odídu ľudia, ktorí do Smeru priniesli názory typu, že za Tisa nebolo všetko zlé. Ja som nezaložila radikálnu stranu, z ktorej by mali vychádzať takéto vyjadrenia! Ja som zakladala stranu ako tretiu cestu v zmysle novej modernej sociálnej demokracie európskeho typu.

Keď počujete, že ministri za Smer prihodili zákazku tomu a tomu známemu, že niečo sa rozkradlo, že európske peniaze sa tunelujú, čo vám ide hlavou?

Že by sme sa mali omnoho lepšie starať o verejné financie. Aj v Bruseli, aj na Slovensku dlhodobo opakujem, že musíme zabrániť rôznym schránkovým firmám participovať na verejných zákazkách. Očakávam, že to bude jedna z priorít aj pri programovej konferencii Smeru, lebo inak korupciu poraziť nemôžeme a strana sa tých hanlivých prívlastkov, ktoré dostáva stále častejšie, nezbaví. Budú sa len násobiť, až sa ich jedného dňa nebudeme vedieť zbaviť.

Vás neuráža, že vaša strana dostáva nálepky, že je to strana zlodejov a klientelistické zoskupenie?

Nemám „urazenecký“ pocit, no veľmi ma to mrzí, lebo to má veľký vplyv na spoločnosť. Tá má potom zníženú citlivosť proti korupcii, berie ju ako niečo normálne. Ale normálne to nie je, a preto o problémoch verejne hovorím, nesnažím sa zatvoriť všetko za dvere. Ľudia sú k nám stále kritickejší.

Keď idete medzi ľudí, dostanete od nich občas výčitky aj vy?

Určite sa nestáva, že suseda ma chytí pri dverách a kritizuje, ale idem napríklad do obchodu, zastaví ma pán, že aj on bol voľakedy v Smere, dúfal, že budeme moderná ľavicová strana, ale že sme ho veľmi sklamali. Stojím v samoobsluhe, pozerá na mňa muž vo vetrovke a hlavou mi ide – veď on má úplnú pravdu. Jasné, že mi je to ľúto, jasné, že by to tak nemalo byť. No potom si zasa pozriem výjazdové rokovanie vlády na východ a vidím na fotke pána, ktorý kľačí na kolenách a ide si ruku vykĺbiť, keď zbožne čaká, kým mu s ňou Robert Fico potrasie. Naozaj sa musíme zamyslieť vo vnútri strany nad témami a nad nastavením modernej komunikácie.

V médiách je už Smer zakotvený ako strana oligarchov. Je taký?

Veľmi dobre to v médiách znie, ale Smer nie je taký. Tým, samozrejme, nechcem povedať, že niektorí kolegovia vo vedení strany nemajú dlhodobé vzťahy s veľmi vplyvnými podnikateľmi. Aj ja sa poznám s mnohými, no často som s nimi skôr v konfliktnej situácii. Vždy je to o človeku – môžete sa poznať s hocikým, nesmie však ovplyvňovať vaše politické rozhodovanie.

„Ja som Smer zakladala, tak prečo mám byť tá, ktorá z neho odíde?“
„Ja som Smer zakladala, tak prečo mám byť tá, ktorá z neho odíde?“
Zdroj: Peter Korček

Nebol Smer vytvorený vlastne ako strana, ktorú podporili veľkí podnikatelia preto, aby neskôr mohli ťažiť, keď bude Smer vládnuť?

Smer nevytvorili podnikatelia, aby mohli obchodovať so štátom. A môj názor je, že ani Fica vtedy nikto za týmto účelom neoslovoval. Mnohí z podnikateľov, o ktorých sa hovorí, že sú prepojení na Smer, veľmi úspešne podnikali so štátom aj za iných vlád, nepotrebovali na to Smer a Roberta Fica.

Keby štát pod vedením Smeru fungoval aj naďalej tak, ako funguje dnes, stane sa zo Slovenska čierna ovca Európskej únie?

Titul čiernej ovce už má Maďarsko a asi by nám dlho trvalo, kým by sme ho „predbehli“. Ale dôležitejšie je, ako sa budú v krajine cítiť ľudia. Tí už sú sklamaní, smutní, frustrovaní, je tzv. blbá nálada. Práve preto, že kedykoľvek si otvoríte noviny, stále na čitateľov padajú negatívne správy, čo ktorý minister zasa urobil. Lenže ľudia už toho majú dosť, oni chcú vidieť od politikov aj nejaké pozitívne témy a vízie. Keď otvoríte nemecké Süddeutsche Zeitung alebo americké Herald Tribune, tak si čítate o víziách, politikách, spolupráci. A u nás stále najmä korupcia, zlé spravovanie štátu. Potom je zlá nálada. Faktom však je, že médiá na Slovensku politikov nechvália, ani keď sa im podarí presadiť niečo dobré. Akúkoľvek pozitívnu zmenu však musia presadiť ľudia tým, že na ňu budú zdola tlačiť.


Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia