Keď som načala romantické momenty, kto je vo vašom manželstve väčší romantik a kto koho zvyčajne prekvapí nejakou pozornosťou?

OF: Môj muž si pamätá všetky naše významné dátumy počnúc 20. marcom 1960, dňom nášho zoznámenia. Pamätá si napríklad aj 12. apríl 1961, ale nie preto, že v ten deň vyletel Gagarin. Stalo sa vtedy čosi oveľa významnejšie, ale je to naše tajomstvo.

ĽF: Šesťdesiatjeden ráz som jej k meninám gratuloval už ráno. To, že je Oľgy, som prvý raz zistil tento rok až večer. Stihol som gratuláciu, keď sa už stmievalo a vychádzali hviezdy – aj alzheimer sa môže postarať o romantické prekvapenie.

Pani Feldeková, vy ste s vtipom viackrát v rôznych rozhovoroch povedali, že sa vám manžel postaral o päť detí, aby ste mu náhodou neušli. Čo je na tom pravdy?

OF: Môj muž si mohol byť istý, že mu nezahnem. Ale ako jedináčik túžil zistiť, ako funguje rodina, keď je pokope viac súrodencov.

ĽF: Jej ste dali otázku – stačí jej odpoveď.

VIAC FOTIEK MANŽELOV FELDKEKOVCOV NÁJDETE V GALÉRII...

Ktorý z vás sa vo väčšej miere pričinil o výchovu detí a ktoré obdobie bolo najnáročnejšie?

ĽF: Najlepšia výchova je vraj odstrašujúci príklad. Dúfam, že čo sa týka mňa, túto otcovskú som povinnosť nezanedbal.

OF: Keď boli deti malé, starala som sa o ne hlavne ja. Absolvovala som všetky rodičovské združenia. No keď boli väčšie, zväčšovali sa aj jeho zásluhy. Dbal, aby čítali dobré knihy, chodili do divadla a na koncerty a aby sa tým smerom uberalo aj ich štúdium. Syn Martin vyštudoval scenáristiku, dcéra Ľubka národopis, dcéra Olinka pantomímu, dcéra Anička fotografiu, dcéra Katka herectvo a spev. Dodnes sa venuje najmä Katke – píše pre ňu vynikajúce texty.

Manželia majú päť detí.
Zdroj: ARCHÍV O.F.

Kto z vás viac v manželstve žiarli? A spomeniete si, kedy vás žiarlivosť prepadla naposledy?

OF: Nikdy som nežiarlila. Keď rozdával ženám komplimenty, aj ja som sa k nemu pridávala. No ktovie, čo nás čaká v zrelom veku? Môj muž mi pripadá čoraz atraktívnejší a mohlo by mu preskočiť. Režisér Menzel si vzal o štyridsať rokov mladšiu ženu. Budem musieť byť na staré kolená ostražitejšia.

ĽF: Keď si predstavím, aká bude moja žena obletovaná v nebi, zatiaľ čo sa ja budem škvariť v pekle, je mi jasné, že budem žiarliť aj po smrti.

Funguje u vás doma archetypálne rozdelenie domácich prác v štýle „mama varí, otec číta noviny“? Alebo…

ĽF: Narodil som sa s dvoma ľavými rukami. Každý klinec musí u nás zatĺcť moja žena – neviem, či je to archetypálne, ale je to tak.

OF: Jediný klinec, ktorého zatĺkanie ma neláka, je klinec do truhly. On v domácnosti nepomáha a v robení neporiadku by sa mohol dostať do Guinnessovej knihy rekordov. Veľmi opatrne mu občas pripomínam, že už je tu čas upratať si. Nerád to počuje a vždy sa vtedy pustí do písania nejakej novej divadelnej hry.

Vďaka čomu zvládli manželské prekážky? Čítajte na ďalšej strane...

Diskusia