Prozaička, novinárka, scenáristka a dramaturgička Oľga Feldeková (79) a básnik, prozaik, dramatik a prekladateľ Ľubomír Feldek (85) oslavujú diamantovú svadbu. V spoločnom rozhovore nám ukázali, ako sa život vo dvojici a najmä s humorom zvláda podstatne ľahšie.

Spomeniete si, kedy, kde a ako ste sa zoznámili a či to bola láska na prvý pohľad?

ĽF: Mne sa ona určite mohla zapáčiť na prvý pohľad. Ale ja jej? Na mne nebolo nič až také na zapáčenie. Takže asi skôr platí tá teória o feromónoch – bola to láska na prvý feromón. Aj v tej slávnej Almaranovej Histórii jednej lásky, čo spieva naša Katka – v mojom slovenskom prebásnení pravdaže –, som ju nechal spievať:

                              O láske je veľa kníh,

                           v každej z nich veľa rád,

                                ale z lásky ešte nik

                               nespravil doktorát.

                            Prečo práve tvoja tôňa

                           skrížila mi zrazu smer?

                             Prečo práve tvoja vôňa

                             udrela mi do nozdier?

OF: Prišla som zo stretnutia s kamarátkami a našla som u nás sedieť neznámeho muža, ktorého k nám priviedol náš rodinný známy. Ja som mala šestnásť, on o sedem viac. Páčilo sa mi, že mal okuliare a hlboký hlas, dozvedela som sa, že je spisovateľ, venoval mi knižku Hra pre tvoje modré oči, ktorú mu práve zošrotovali, robil za trest vo fabrike a mal otca za mrežami. Nuž, nezamilujte sa.

Aká bola vaša svadobná cesta, ak vôbec nejaká bola?

ĽF: Moja žena má v knižke Sťahovanie na mieste takúto krásnu myšlienku: „V našej rodine je taký zvyk, babuľko, sťahovať sa blízko. A najlepšô sťahovaňá – sťahovaňá na mieste.“ Platí to aj o našej svadobnej ceste. Svadbu sme mali 15. septembra 1962 v Bratislave. Šestnásteho septembra bolo v Modre vinobranie, nuž kam inam by sme šli na svadobnú cestu? Stačilo do Modry.

OF: Ale sľuboval mi, že si svadobnú cestu ešte zopakujeme, keď kúpi kajak a budeme na ňom splavovať rieky. Aby som tomu uverila, na začiatok kúpil brožúrku S pádlem na vodu. Pri nej aj ostalo.

Na svoje zoznámenie si dodnes veľmi dobre pamätajú. Spisovateľ ĽUBOMÍR FELDEK s vtipom priznal, že to bola láska na prvý feromón.
Zdroj: Archív O.F.

Máte spoločné miesta, kam sa radi vraciate, ktoré sa spájajú s nejakým romantickým momentom?

ĽF: Moje najobľúbenejšie miesto je tam, kde je moja žena.

OF: Aj ja som najšťastnejšia tam, kde je on. Naše obľúbené miesta však neboli spočiatku rovnaké. Ja som mala rada prírodu, môj muž kaviareň. V našom spoločnom živote zvíťazila kaviareň. Teraz je naše najobľúbenejšie miesto náš bratislavský byt. Len čo z neho vytiahneme päty, už sa tešíme na návrat domov.

Kto je väčší romantik? Dozviete sa na ďalšej strane...

Diskusia