Napriek ťažkému obdobiu našiel v sebe operný spevák Štefan Margita (66) silu ďalej pracovať a zároveň prichystať veľkolepý koncert, ktorý venuje milovanej manželke Hanke (†75).

Koncom augusta to bude päť mesiacov, čo nás navždy opustila jedna z najpopulárnejších speváčok v našich končinách – Hana Zagorová. Okrem fanúšikov, ktorých mala obrovské množstvo, jej odchod zasiahol predovšetkým milovaného muža Štefana Margitu. V manželskom zväzku s ním strávila krásnych tridsať rokov, a to doslova bez jediného „mráčka“. Napriek tomu, že svetovo uznávaný tenorista prežíva najväčšiu bolesť svojho života, uvedomuje si, že nemôže ostať stáť na mieste, ale musí sa pohnúť vpred. V exkluzívnom rozhovore, ktorý týždenníku Život poskytol, nám porozprával o pripravovanom koncerte s názvom Štefan Margita a hostia s podtitulom – Venované Hanke, plánoch do budúcnosti aj o priateľoch, ktorí mu v tomto náročnom čase neváhali podať pomocnú ruku.

Už 24. januára chystáte obrovský koncert v pražskej O2 Aréne, ktorý mal mať pôvodne trošku inú podobu. Kedy a ako táto myšlienka vznikla?

Keď som ešte minulý rok hosťoval na koncerte Pocta Karlovi Gottovi, kde som spieval pieseň Išel Macek do Malacek, ktorú mal Karel (†80) veľmi rád, od publika prišiel obrovský a fantastický ohlas. Počas dvojkoncertu som mal spoločnú šatňu s Leošom Marešom (46). Ten po druhom koncerte prišiel za mnou a spýtal sa ma, či by som chcel urobiť veľký koncert práve v O2 Aréne. Najskôr som váhal, povedal som mu, že si to budem musieť celé premyslieť a potom cestou domov som nad tým premýšľal… Povedal som si, že by to bol v podstate výborný nápad, lebo Hanka už dlho predtým nespievala a práve v aréne by na záver koncertu mohla vystúpiť. Tak som teda prišiel domov, Hanke som tento nápad povedal a ona bola z toho taká nadšená, že mi dokonca rovno povedala, čo budeme na koncerte spolu spievať. (Úsmev.) Len, bohužiaľ, osud nám nenahráva, a tak to nevyšlo podľa našich predstáv.

Svetovo uznávaný tenorista pripravuje veľký koncert, ktorý venoval nebohej manželke Hane Zagorovej.
Zdroj: Facebook Štefan Margita

Keďže nás vaša pani manželka v auguste opustila, ako to s koncertnými plánmi vyzeralo ďalej?

Po Hankinom odchode mi opäť Leoš zavolal, opýtal sa ma, či vôbec chcem tento svoj koncert urobiť a ja som povedal, že áno, ale celý ho venujeme Hanke a účinkujúci, ktorí tam budú spievať svoje piesne, ich rovnako venujú jej. Ale, samozrejme, veľkú poctu Hanke ešte budem chystať, a to konkrétne tento rok v pražskej Lucerne.

Čo sa ešte môjho blížiaceho sa koncertu týka, nebude chýbať blok, ktorý bude venovaný Hanke. To je absolútne samozrejmé. Lucka Bílá (56) zaspieva jej pesničku, aj ja spoločne s Luckou zaspievame ako dueto ďalšiu Hankinu pieseň, a potom ešte ja zaspievam pieseň Adieu (L’adieu), ktorú Hanka spievala a priznám sa, že tejto skladby a toho, či ju zvládnem, sa bojím najviac. Následne finále koncertu bude tiež patriť Hanke, lebo všetci účinkujúci spoločne zaspievame jej pesničku Sláva je bál.

Už ste spomenuli, že na koncerte vystúpi Lucka Bílá, známy je aj Michal Kindl (34), s ktorým často spolupracujete, alebo tiež Vojta Dyk (37). Sú to ľudia, ktorí sú vám žánrovo, osobnostne blízki, a preto práve nesmú na vašom koncerte chýbať?

Áno, je to presne tak, pretože Hanka ich považovala za svojich úžasných kolegov. A napríklad Michal jej napísal aj pár vecí na novú platňu, ktorú už, bohužiaľ, nestihla natočiť. S Luckou Bílou robili mnoho koncertov, spolu naspievali dueto Rybičko zlatá, přeju si, keď sme ešte spolu robili program HOGO FOGO… Takže vybral som ľudí, ktorí mali k Hanke blízko a zároveň sú blízki aj mne, preto budú súčasťou koncertu. A ešte spomeniem, že na koncerte zaspieva aj Simonka Šaturová, slovenská sopranistka, ktorá síce žije v Prahe, ale spolu s ňou zaspievam prípitkové dueto z La traviaty.

Určite, keďže ide o obrovský priestor a ako vieme, sú interpreti, ktorí si na niečo podobné netrúfnu. Majú pocit, že sú skôr pre menšie pódiá a arénu by nevypredali.

Áno, s tým absolútne súhlasím.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia