„Pandémia a ekonomické následky, to je ako úder železnou tyčou po nohe. Silný, rýchly, nečakaný a veľmi bolestivý,“ hovorí VLADIMÍR BALÁŽ (59) z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Minister financií vyzýva, aby sme míňali a naštartovali spotrebu. Sedliacky rozum však hovorí, aby sme radšej obmedzili výdavky.

Ľudia majú obavy zo zlých čias, je to pochopiteľné. V Amerike rodinám rozdávali takzvané helikoptérové peniaze. Centrálna banka vytlačila špeciálne šeky, každá rodina dostala po jednom v hodnote 1 200 dolárov. Tretina tejto pomoci skončila na bankových účtoch Američanov. Taká podpora ekonomiky sa ukázala ako neefektívna. Niet sa čomu čudovať: v Amerike vzrástla nezamestnanosť raketovou rýchlosťou na dvadsať percent. 

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Takže máme sporiť na zlé časy?

To by sme mali vždy, nie však pre koronavírus, ale pre demografický vývoj. Úprimne, neviem, kto zaplatí váš a môj dôchodok. Koronavírus príde a odíde, demografia je problém na desiatky rokov. Odchádzajúca vláda nastavila dôchodkový systém príliš štedro a nie je udržateľný. Napríklad nadviazali minimálny dôchodok na rast priemernej mzdy. Ľuďom s hraničnými sumami sa prudko zvýšili dôchodky. U niekoho zaslúžene.

Ale koľko bolo takých živnostníkov, ktorí tridsať rokov „optimalizovali“ a platili minimálne odvody? Tí, ktorí tvrdo pracovali, majú taký dôchodok ako tí, ktorí špekulovali. Budeme mať problém, z čoho vyplatiť dôchodky – a ešte k tomu aj tie trináste. Môžeme rozdeliť len toľko, koľko vyrobíme. Na prílišnú štedrosť doplatili Gréci, ktorí rozdávali aj štrnáste dôchodky.

Môžeme my, takzvaní obyčajní ľudia, ovplyvniť priebeh krízy a jej vplyv na náš život?

Nie. Môžeme ťažké časy iba pre­čkať, zamerať sa na pozitívne stránky života a rozširovať, zveľaďovať pracovné schopnosti, aby sme sa lepšie uplatnili na trhu práce.

Ako veľmi by nám ublížila prípadná druhá vlna koronavírusu?

Na to radšej ani nemyslíme. Pevne veríme, že druhá vlna už nebude taká intenzívna a nič nebudeme zatvárať. Okrem toho sme skúsenejší, testujeme, vieme, ako sa chrániť.

Celý rozhovor si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Život č. 25 (v predaji od 18. júna 2020).

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia