Profesor MUDr. Vladimír Krčméry tvrdí, že do dvoch týždňov by sa malo tempo očkovania vďaka ďalším dodávkam vakcín výrazne zrýchliť.

Kedy by sme mohli vidieť efekt očkovania?

Len čo začnú pribúdať počty zaočkovaných – v súčasnosti ich máme okolo štvrť milióna. Vtedy sa začne postupne ukazovať aj pokles počtu nakazených. Zatiaľ nám aspoň klesajú počty nakazených zdravotníkov. Tí, ktorí boli chorí, sa vracajú do práce a nové prípady natoľko nepribúdajú. Treba si uvedomiť, že musíme čakať ešte dva týždne po druhej dávke očkovania. Dobrá sprava je, že tí, ktorí sa ešte infikovali v DSS po prvej dávke očkovania, majú len mierny klinický priebeh. Zlá správa je, že sa ukazuje, že AstraZeneca, ktorou očkovali učiteľov, má pomerne dosť vedľajších účinkov a nehodí sa teda pre seniorov. Je vhodná skôr pre mladú generáciu v rizikových povolaniach. Viacerých pedagógov vedľajšie účinky očkovania vyradili z práce na jeden-dva dni.

Môžu tieto vedľajšie účinky spôsobiť, že vakcínou od spoločnosti AstraZeneca sa u nás nebude v najbližšom čase očkovať?

Vedľajšie účinky neznamenajú, že vakcína by nebola účinná. Naopak, imunológovia hovoria, že to znamená, že imunitný systém reaguje. Sú síce nepríjemné, ale dočasné. Doteraz je vakcínou od Pfizeru zaočkovaných asi 30 miliónov ľudí, pomerne dosť skúseností je aj so Sputnikom, ktorý však zatiaľ nemáme. AstraZeneca prišla doteraz posledná, o tej vieme najmenej. Treba sa venovať bezpečnostnému profilu tejto vakcíny z medicínskeho hľadiska.

Pre ľudí v produktívnom veku je vakcína vzdialená ešte mnoho dlhých mesiacov. Ako sa majú dovtedy ubrániť pred nákazou?

Na ministerstve zdravotníctva pracuje špeciálny tím, ktorý sa snaží nakúpiť vakcíny z iných krajín. Sú to očkovacie dávky, ktoré by inak exspirovali, snažia sa o to aj ostatné krajiny. Máme tu na Slovensku tri vakcíny a pracujeme na štvrtej. Do dvoch týždňov sa tempo očkovania výrazne zrýchli a je šanca, že ten, kto sa bude chcieť dať zaočkovať, sa do leta zaočkuje. Situácia sa mení, ľudia vnímajú vysokú úmrtnosť na toto ochorenie. Po roku kovid konečne začínajú brať vážne. Pri počiatočných objednávkach ministerstvo nemohlo očakávať, že záujem sa zvýši. V krátkom čase by mali prísť ďalšie zazmluvnené dodávky. Čo sa týka tempa očkovania, sme tretí najlepší v Európe.

Môže tempo očkovania ešte niečo zrýchliť?

Áno, úrad verejného zdravotníctva vo Francúzsku napríklad odporučil podávať ľuďom, ktorí už prekovali kovid s príznakmi, len jednu dávku vakcíny v období tri až šesť mesiacov od ochorenia. Uvažujú o tom ďalšie štyri krajiny EÚ. Vedci tento fenomén intenzívne skúmajú a ja si myslím, že to má logiku. Pozitívnych bolo na Slovensku takmer 200-tisíc ľudí. V priebehu mesiaca budeme poznať odpoveď, a ak by im stačila len jedna dávka ako „booster“, pretože protilátky už majú, uvoľnilo by sa mnoho vakcín a aj to by znamenalo urýchlenie očkovacieho procesu.

Prečo podľa Krčméryho stále nevidíme výsledky lockdownu? Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 25. februára).

Diskusia