Únava, šumenie v ušiach, problémy s tlakom, búšenie srdca... Rita (49) a Anna (44) sa stretli v jednej nemocničnej izbe v NsP v Nových Zámkoch. Rita je šička, Anna pracuje ako upratovačka. Ani jedna z nich teraz svoju prácu robiť nevládze. Príznaky dlhodobého kovidu im obmedzujú život.

Rita pri rozprávaní o svojich ťažkostiach len s námahou zadržiava slzy. „Bola som športovkyňa, robila som crossfit, bežne som prešla šesťdesiat kilometrov na bicykli. Teraz niečo urobím a musím si ľahnúť. Veľmi by som už chcela ísť do práce. Ale nemôžem.“ Kovid prekonala v prvej polovici decembra 2020.

Priebeh infekcie nemala úplne ľahký. „Kašľala som, mala som jeden deň horúčku, dva dni som bola dýchavičná a veľmi ma boleli ma svaly. O dva týždne som sa už cítila dobre, no v januári sa zrazu objavili ďalšie ťažkosti,“ hovorí. Jej problémy sa začali šumením v ušiach.

„Potom pribúdali ďalšie príznaky. Bolesť svalov, migréna, silné bolesti chrbtice a šije. Trikrát som bola na pohotovosti s podozrením na infarkt. Cítila som silnú zvieravú bolesť na hrudníku, mala som silné búšenie srdca, no vyšetrenia nič nepotvrdili,“ rozpráva. Členovia jej rodiny kovid zvládli lepšie, ona však s ťažkosťami zápasí doteraz.

„Príznaky sa nabaľovali postupne, niektoré sa zlepšujú, iné sa zhoršili. Už ani neviem, u koľkých lekárov som bola, pohadzujú si nás ako pingpongové loptičky. Najhoršie je, že neviem, ako dlho to bude celé trvať. Verím, že tu mi pomôžu, aby som sa mohla vrátiť do zamestnania.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia