Mohlo by sa zdať, že Zlatica Švajdová Puškárová (42) žije len pre svoju rodinu a prácu. Za posledné roky však prepadla hlbšiemu štúdiu sociálnych sietí. Má preto v pláne opäť si sadnúť do školských lavíc.

Okrem politických tém v spoločnosti rezonuje klimatická kríza, ktorá je vedecky potvrdená. Niektorí politici ju však zľahčujú, ba až zosmiešňujú. Vzhľadom na to, že ste dvojnásobná mama, ako k tejto téme pristupujete?

Sme posledná generácia, ktorá môže niečo urobiť. Ak budeme ľahostajne pokračovať v starých koľajach, naše deti budú ukrátené o mnoho prírodných krás. Páči sa mi, ako dnes v mnohých školách učia deti separovať odpad. Ja sa snažím vychovať deti v úcte k iným, ale aj k prírode. Nezmyselne nenakupujeme tony zbytočného oblečenia, obmedzujeme plasty a neplytváme jedlom. Je zaujímavé, ako novej generácii mileniálov nezáleží na mnohých tradičných veciach, ale ekológia u nich boduje mimoriadne.

Popri televíznej práci ste pred viac ako dvomi rokmi, keď ste boli tehotná, v záhrade pod čerešňou vymysleli projekt Vizionári. O čo ide? Len tak mimochodom – mali ste pocit, že na materskej dovolenke sa budete pri dvoch deťoch nudiť?

(Smiech.) Poznám mnoho inšpiratívnych a úspešných ľudí, ktorých profesionálny príbeh si zaslúži zverejnenie na širšej platforme. Aj preto som vymyslela Vizionárov, ktorí ponúkajú priestor nielen zaujímavým osobnostiam z biznisu, zo športu, z politiky či technológií, ale aj dôležitým celospoločenským témam.

Spomínaná čerešňa tomuto projektu priniesla asi kus šťastia, pretože za necelé tri roky sme zorganizovali štyri veľké mienkotvorné konferencie. V marci nás čakajú dokonca medzinárodní Vizionári 2020 v zdravotníctve, kde budú diskutovať všetci kompetentní vrátane tieňových ministrov zdravotníctva aj odborníkov zo zahraničia. Som vďačná, že Vizionári nabrali rozmery, o akých som ani nesnívala.

˃˃˃ Fotografie obľúbenej moderátorky nájdete v galérii. ˂˂˂

Okrem organizovania konferencií sa vzdelávate aj v oblasti sociálnych sietí a zároveň organizujete semináre o Instagrame pre verejnosť. Kedy ste si uvedomili silu tejto sociálnej siete a potrebu rozprávať o nej viac?

Sociálne médiá naše životy zásadne ovplyvňujú a menia. Sú pre mňa absolútnym fenoménom tejto doby. Na to, aký je to zásadný zásah do civilizácie, sa tejto sfére odborne venuje málo ľudí. Vždy ma zaujímalo správanie televíznych divákov, aký obsah púta ich pozornosť, aký majú vkus a preferencie mladí ľudia či seniori. S príchodom Facebooku či Instagramu som sa začala odborne vzdelávať aj v stratégiách na sociálnych sieťach. Je fascinujúce, že z neznámych ľudí sa vďaka zručnostiam, odlišnostiam, autentickosti dokážu stať globálne osobnosti, ktoré majú vplyv na správanie či spotrebiteľské konanie miliónov ľudí.

Ešte nikdy nemal takmer každý kút sveta k sebe tak blízko a zároveň neboli ľudia od seba ľudsky takí vzdialení. Dlhodobo sa zaujímam o politiku, nielen čo sa týka obsahu, ale aj formy, akou sa snažia politici osloviť voličov. Napríklad politická kampaň sa rapídne stiahla z bilbordov a bombarduje online priestor. Je tam účinná, finančne nenáročná a dá sa precízne cieliť. Mnohí si mylne myslia, že sociálne siete sú len strata času a ukazovanie súkromia. Pravda je, že sú odrazom toho, čo chceme, aby pre nás boli.

Dá sa cez ne komunikovať, vzdelávať, inšpirovať, nakupovať, zoznamovať, ale zároveň ich aj vypnúť a fungovať bez nich. Chcela som sa v tejto oblasti vzdelávať, tak som oslovila Tamaru Gončárovú s tým, že pripravíme jeden vzdelávací kurz aj pre verejnosť. Malo to taký úspech, že s Tamarou robíme vzdelávací seminár o sociálnych sieťach a komunikácii už rok pravidelne raz do mesiaca. Je určený širokej verejnosti a plánujem si v budúcnosti urobiť na túto tému aj doktorát.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Elisabetta Canalis

Modelka to priznala narovinu: Čo stálo za rozpadom jej vzťahu s Georgeom Clooneym?

Ilustračná snímka

Kráľovské rúško v podaní slovenskej návrhárky: Jana Pištejová opäť ohúrila

Erika žiari spokojnosťou. Jej outfity sú konzervatívnejšie, no pôsobí šťastne a prirodzene.

Už kúpila kočík: Erika Judínyová (49) žiari šťastím, zháňa výbavičku pre bábätko

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. apríla?

Kráľovský pár sa utiahol počas pandémie do svojho sídla vo Windsore.

Monarchia v karanténe: Kde sa schováva kráľovná Alžbeta II. pred vírusom?

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia