MARTIN KLUS (39) je štátnym tajomníkom na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Jeho domovská strana SaS je v súvislosti s koronavírusom za rýchlejšie uvoľňovanie opatrení vrátane otvárania hraníc.

Hlavnou témou nášho rozhovoru je otváranie hraníc. Čo odkazujete dychtivým dovolenkárom? „Vybavíte“ im, že budú cestovať k moru?

Ak sa situácia bude vyvíjať tak ako doposiaľ a nepríde žiadna druhá vlna, tak sa cestovať určite bude, hoci to nepochybne bude komplikovanejšie, ako sme boli doposiaľ zvyknutí. Komunikujeme na túto tému s našimi partnermi na dennej báze. Najoptimistickejšie vyzerá zatiaľ Chorvátsko, Grécko či Bulharsko, kde je aj epidemiologická situácia porovnateľná s nami. Aj ďalšie krajiny, ktoré sú doslova závislé od cestovného ruchu, hľadajú spôsob, ako zachrániť aspoň časť letnej turistickej sezóny.

Zatracujete možnosť dovolenkovať v Taliansku a Španielsku?

Určite nie. Lombardia nie je Sicília a aj v Španielsku sú miesta, ktoré zďaleka nie sú postihnuté tak, aby sme sa museli vyslovene báť. Na druhej strane, akákoľvek cesta mimo Slovenska je dnes výrazne zvýšeným rizikom. Zvážiť tento rok ako náhradu dovolenku na Slovensku podľa mňa vôbec nie je zlý nápad. Ja osobne sa určite chystám dať zarobiť aj našim podnikateľom v cestovnom ruchu. Máme krásnu krajinu a s výnimkou mora všetko, čo na dobrú dovolenku človek potrebuje. Poviem pravdu, už sa neviem leta dočkať.

Je pochopiteľné, ak sa zasadzujete za otváranie hraníc kvôli ekonomike. Nie je však v čase koronavírusu dovolenka pri mori luxusom?

Nejde o dovolenky. Denne mi chodia desiatky až stovky e-mailov a komentárov, ktoré opisujú kritickú situáciu rozdelených rodín či až zúfalého psychického vyčerpania našich občanov, ktorí žijú a pracujú mimo Slovenska. Je mojou úlohou urobiť všetko pre to, aby sme im postupne v maximálnej možnej miere pomohli. Viem, že pandémia prišla zo zahraničia, aj to, že na prvom mieste musí byť ochrana občanov Slovenska. Ale nemôžu nám byť ľahostajné osudy tisícok našich občanov, ktorých životy sa doslova z večera do rána uzavretím hraníc obrátili naruby. Neprejde deň, že by sme niečo v tejto veci nerobili. Považujem to aj za svoju osobnú a profesionálnu výzvu.

Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život č. 21/2020 v predaji od 21. mája 2020.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Okrem toho, že je tvárou Trojky, 16 rokov moderuje obľúbenú reláciu Anjeli strážni na RTVS, kde mala možnosť vítať hostí z celého sveta.

Nový začiatok: ALENA HERIBANOVÁ (65) sa rozhodla podniknúť životné zmeny a je šťastná

Ilustračná snímka

Hrozná bolesť a srdce zaliate krvou. Vraj to bol iba sen, no po slovách lekára tomu neverím...

ERIK KOVÁCS pochádza z lekárnickej rodiny. Teší sa z každého nového exponátu.

Stačilo málo mobiliár mohol skončiť vo Švajčiarsku. Vráti sa niekedy do hlavného mesta?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Camilla Belle

Vraj je jednou z najlepšie sa obliekajúcich herečiek: CAMILLA BELLE odhalila svoje tajomstvo

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia