V rámci štafety ste preplávali aj kanál La Manche. Znie to veľmi výnimočne.
V januári 2019 som preplávala tok Dunaja v zime, voda mala 2,5 stupňa, trvalo mi to 20 minút a zaplávala som celkovo 1,7 km. A práve tam som dostala od jednej zo súťažiacich žien ponuku zúčastniť sa na štafetovom preplávaní kanála La Manche. Keďže mám rada dobrodružstvá akéhokoľvek druhu, okamžite som súhlasila. Ba čo, bola som priam nadšená. O kanáli La Manche som predtým veľa čítala, plávanie je vhodné pre otužilcov, pretože je tam studená voda. S vervou som sa pustila do trénovania, hnal ma aj pocit zodpovednosti, nechcela som sklamať. Bola som totiž v tíme plavkýň, ktoré sa na rozdiel odo mňa venovali závodnému plánovaniu od svojho raného detstva. Mali skvelú techniku plávania, boli skrátka veľmi dobré v tom, čo robili. Napríklad, kým ony dokázali za hodinu preplávať aj štyri kilometre, ja iba dva a pol. Veľmi som sa bála, že ich sklamem. V plávaní cez kanál sme sa striedali po hodine, začali sme o polnoci, skončili o štrnástej hodine popoludní. Voda mala 18 stupňov, čo bolo veľmi príjemné.
Ste pred dverami ďalšieho tentoraz slovenského rekordu. V lete ste preplávali šesť slovenských priehrad s cieľom upozorniť na znečisťovanie vodných tokov a hladín.
Tak trocha to súvisí aj so štafetovým plávaním cez kanál La Manche. Tak veľmi som chcela ísť plávať, že som to preháňala s tréningmi. Plávala som, aj keď som mala silnú alergiu, až som dostala zápal všetkých dutín. Skončilo sa to tak, že som dostala meningitídu. Po pobyte v nemocnici som mala problém prejsť sto metrov, udržať v ruke pohár. Trvalo rok a pol, kým som sa úplne pozviechala. Keď som bola chorá, napadlo mi, čo všetko v tej vode, ktorá sa mi pri plávaní dostane aj do nosa, môže byť. Informovala som sa, či mi môžu urobiť testy na alergiu na sinice, na riasy, dostala som odpoveď, že nie. Keď som pátrala po tom, čo voda v jazerách obsahuje, tiež som sa nedostala k úplnej pravde. Čistička síce vodu vyčistí, ale nie úplne. Nezbaví ju napríklad antikoncepcie, antibiotík. Celkovo vodné toky sú znečistené odpadom z domácností, ide hlavne o plastové fľaše. Keď to bude takto pokračovať, nebudeme mať čo piť a kde plávať. V roku 2022 sa konečne budú plastové fľaše zálohovať. Najprv som sa tešila, že ľudia fľaše pre peniaze vyzbierajú. Ale zálohovať sa budú len novovyrobené fľaše. Takže tie staré budú naďalej zaťažovať naše životné prostredie. Raz som urobila taký svoj vlastný súkromný pokus, vyzbierala som v Ivanke pri Dunaji, kde bývam, v okolí jazera fľaše. Za krátky čas ich bolo deväť vriec.
Rozhovor pokračuje na následujúcej strane