Známa česká herečka a po novom aj scenáristka Hana Vagnerová (39) sa vo svojom najnovšom filme zamýšľa nad univerzálnym vzorcom šťastného partnerského spolužitia.

Film Hranice lásky, ktorý sa práve dostal do kín, bez príkras ukazuje ľuďom život v polyamornom vzťahu. Je to odvážna téma. Ako na ňu ľudia reagujú?

Osobne vnímam pozitívne, keď mi diváci povedia, že v nich tento film vyvolal pocity akéhokoľvek druhu. To bol jeden zo zámerov, prečo sme ho natočili. Chceli sme sa dotknúť ľudí. Chceli sme ich donútiť zamyslieť sa nad tým, či by boli schopní otvoriť svoj vzťah a mať viacerých partnerov naraz. Dokonca sme chceli, aby im pri sledovaní filmu možno bolo občas nepríjemne, no na druhej strane, aby si začali klásť podobné otázky ako hlavní protagonisti. Určite to nie je jednoduchý film. Za seba poviem, že písanie scenára aj nakrúcanie nebolo vôbec jednoduché, pretože rovnaké otázky, aké si možno položia diváci, sme si museli položiť aj my, teda ja, režisér Tomasz Wiński (43) a pri samotnej tvorbe aj väčšina hercov. Tento film má vyvolať diskusie. Aj ich vyvoláva a mne sa dokonca páči, že názory naň sú rôzne. Niektorí ľudia sú z filmu nadšení, ale potom sú takí, ktorým táto téma nebola úplne príjemná. Oba protipóly znamenajú, že vo výsledku film vzbudzuje emócie, a to nás úprimne teší. (Úsmev.)

Vo filme ide o viac než len o sex.
Zdroj: CinemArt

Niekde som sa dočítala, že scenár k tomuto filmu je z vašej strany ľahko autobiografický. Čo si má pod tým človek predstaviť?

(Smiech.) To nie, určite nie. Neviem, odkiaľ táto informácia prišla, ale autobiografické to nie je. Impulz vznikol z toho, že ja, aj režisér Tomasz Wiński sme prechádzali určitými zložitými vzťahovými obdobiami. Preto sme sa začali zamýšľať nad tým, aký je správny vzorec, respektíve recept na lásku. Zároveň polyamoria bola v tom čase (pred siedmimi rokmi, pozn. red.) v Poľsku, odkiaľ režisér Tomasz pochádza, témou, o ktorej sa v spoločnosti hovorilo, zatiaľ čo u nás to bolo tabu. Vzhľadom na to, že Poľsko je katolícka krajina, pripadalo nám to veľmi zaujímavé. Tieto momenty akoby nám otvorili oči, pretože sme sa začali pozerať viac okolo seba a zisťovať, kto žije v akom vzťahu, či je ten vzťah naplnený, šťastný a prečo. Či ľudia dokážu byť vo vzťahu úprimní.

HODIA SA K SEBE! FOTKU HANY S JEJ AKTUÁLNYM PARTNEROM NÁJDETE TU

Tento zisťovací proces nás veľmi bavil, zároveň nás bavilo skúmať tieto otázky na nás samých a následne zisťovať, ako dokážeme komunikovať svoje potreby nielen v takej extrémnej pozícii, ako je otvorenie vzťahu, ale vo všeobecnosti. Postupne sme zistili, že sa pred nami odhaľuje veľká téma s mnohými otázkami, na ktoré nepoznáme odpovede, respektíve nepoznali sme ich v momente, keď sme scenár písali. Samozrejme, prešli sme klasickými frázami typu – do toho by som určite nešiel… Ale kvôli scenáru sme chceli a potrebovali spoznať ľudí, ktorí takýmto spôsobom žijú, a potom sme sa sami seba museli pýtať, či takíto ľudia nie sú slobodnejší ako my… Zamýšľali sme sa nad tým, prečo je v spoločnosti prijateľnejšia nevera ako otvorený vzťah, na ktorý sa mnohí ľudia vrátane nás, keď sme to začínali písať, pozerali cez prsty…

K čomu ste pri svojom pátraní dospeli?

V priebehu nakrúcania sme si ja aj Tomasz uvedomili, že mať otvorený vzťah a žiť v ňom nie je pre nás. Zároveň bolo zaujímavé pýtať sa, prečo je to tak.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia