Aby napísal vierohodné príbehy, stretával sa s doživotne odsúdenými. Spisovateľ DÁVID KIČIN (30) by si však na knihu o Marianovi Kočnerovi netrúfol, pretože podľa jeho slov by išlo o hrubý zväzok s tritisíc stranami.

Osobne ste sa rozprávali so zločincami, ktorí sú za mrežami doživotne, a napísali ste o nich knihy. Ako sa to všetko začalo?

Už keď som mal jedenásť-dvanásť rokov, za vreckové som si kupoval noviny. Čítal som hlavne články o politikoch, oligarchoch a kriminálnikoch. Ako 20-ročný som začal dávať dokopy prvú knihu. Druhá kniha s názvom Zatratení, ktorá je najúspešnejšia, vyšla v roku 2014 a priznám sa, najprv som sa do toho pustil takzvaným hurá systémom. Naivne som sa domnieval, že si vymením pár listov s doživotne odsúdenými a kniha bude na svete.

Oslovil som ich všetkých, vtedy ich bolo viac ako 40, dnes ich je 57. Dúfal som, že aspoň šiesti sa mi ozvú, aby z toho mohla byť kniha. Bol som milo prekvapený – desať z nich bolo ochotných so mnou na knihe spolupracovať. Celý proces, kým vznikla kniha, však trval tri roky. Najprv sme si dva roky iba vymieňali listy, pričom som im hneď v úvode otvorene napísal, čo od nich chcem, aké otázky im budem klásť. Získal som si ich dôveru a po listoch nasledovali osobné návštevy.

Najznámejší slovenský sériový vrah je Ondrej Rigo. Ako na vás zapôsobil?

Medzi respondentmi boli takí, ktorí presne opísali, čo vykonali, za čo sú odsúdení. Ondrej Rigo však dokázal celé hodiny rozprávať o svojom detstve, prvej láske, ale nechcel spomínať na deväť vrážd, ktoré má na svedomí. Ešte som takého človeka nestretol, na jeho tvári bolo vidieť, že je iný než my ostatní. Ďalšia zvláštnosť na ňom bolo to, že rozprával plynule na jednu tému, zrazu sa zasekol a preskočil na úplne inú tému. Ale musím povedať, že správanie mal ukážkové, niekto, kto ho nepozná, by nepovedal, čoho bol schopný.

Napríklad vždy mi píše pohľadnice, listy ku konkrétnemu sviatku, ak vyká, gramaticky správne to napíše s veľkým písmenom. Čítal som názory niekoľkých odborníkov, že byť sériovým vrahom je ako choroba, závislosť. Keby ich nechytili, vraždili by do smrti.

Krstným otcom jeho najúspešnejšej knihy Zatratení je známy bývalý kriminalista MATEJ SNOPKO (na snímke v strede). DÁVID KIČIN je na snímke vľavo.
Krstným otcom jeho najúspešnejšej knihy Zatratení je známy bývalý kriminalista MATEJ SNOPKO (na snímke v strede). DÁVID KIČIN je na snímke vľavo.
Zdroj: Archív D. K.

Jeden z policajných vyšetrovateľov spomínal, že Ondrej Rigo pôsobil ako príťažlivý muž, taliansky typ.

Áno, presne tak. Dokonca mal aj správanie ako džentlmen. Rozprával mi príhodu, ako raz videl, že muž bije ženu, okamžite ju bránil a zaútočil na toho bitkára. Keď som mu poslal balík, cez mreže sa podelil so spoluväzňom, dal mu polovicu čokolády, odsypal mu z kávy. Keď mu zomrel otec – zastrelili ho pri vlámaní –, písal mi, že veľmi plakal. To je jedna stránka jeho osobnosti. Lenže keď postupne zabíjal tých osem žien a jedného chlapca, nezamyslel sa nad tým, že niekomu budú chýbať, niekto bude za nimi veľmi smútiť?

Chýbal mu pocit empatie. Nevidíme do jeho hlavy, čo sa tam deje. Ale inak v čase, keď som ho navštívil, mal na konte niekoľko pochvál za šitie topánok. Za mrežami je nekonfliktný, nebol nikdy za nič potrestaný ani nevypisuje sťažnosti, ako to robia niektorí väzni. Je so svojím osudom zmierený. Na moju otázku, čo si myslí o tom, čo je po smrti, mi napísal: „Keď človek zomrie, myslím, že život ide ďalej tak ako doteraz. Smrťou sa život nikdy nekončí.“ Zvláštna úvaha z úst sériového vraha.

Článok pokračuje na ďalšej strane. 

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia