Počas školy chodil rebelantsky na konkurzy a do dabingu, hoci to bolo zakázané. Vyplatilo sa. V mladom veku má herec Dávid Hartl (27) skúsenosti, ktoré mu ostatní môžu závidieť. „Nedalo sa inak, k divadlu ma to ťahalo celým srdcom,“ vysvetlil nám.

Viem o vás, že od útleho detstva recitujete a od ôsmich rokov robíte dabing. Kedy ste si prvýkrát povedali, že chcete byť hercom?

Divadlo ma prvýkrát upútalo už v materskej škole. Mal som asi tri roky, skúšali sme tam maličké predstavenie a spomínam si, ako moja mama vtedy hovorila, že so mnou doma niečo nebolo úplne v poriadku. Toto divadielko ma neuveriteľne fascinovalo... Pre mňa osobne bolo najväčším životným zlomom, keď som v bratislavskom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava videl ako žiak základnej školy Cyrana z Bergeracu v hlavnej úlohe s Martinom Hubom (77). Na to predstavenie ma zobrala sestra. Vtedy mi padla sánka, fatálne som sa zaľúbil do divadla aj celkovo do umenia.

Ako to pokračovalo?

Rodičia ma prihlásili na rôzne krúžky. Navštevoval som spevácky krúžok, hral som na husliach, ale to mi vôbec nešlo, tancoval som, no ani na to som nemal nadanie a dodnes mám pocit, že to so mnou učitelia len nejako pretrpeli. Mojím srdcovým krúžkom bol literárno-dramatický odbor, na základe ktorého som neskôr chodil recitovať a reprezentovať školu na rôznych súťažiach. Raz oslovili moju mamu, aby ma prihlásila do Detskej rozhlasovej a dramatickej družiny, kde Janka Strnisková (63) otvárala každoročne kurz. Chodieval som tam asi dva roky. Neskôr som premýšľal nad tým, že by som sa prihlásil na konzervatórium, a v podstate táto myšlienka ma počas základnej školy neopustila.

Napokon som sa tam dostal, popritom som trošku daboval, hoci to bolo zakázané. Chodil som na konkurzy do divadiel, najmä na Novú scénu, čo škola takisto zakazovala, ale napokon sa to vykonzultovalo. Musím však povedať, že niektorí pedagógovia mi nechceli veriť, že už v druhom ročníku skúšam v divadle. Dokonca som na jeden polrok prepadol z klavíra, lebo som bol na divadelných skúškach. (Smiech.) To sú podľa mňa také pankáčske, normálne veci, ktoré som musel obetovať preto, lebo ma to k divadlu ťahalo celým srdcom.

FOTOGRAFIE SYMPATICKÉHO HERCA NÁJDETE V GALÉRII

Prečo vám konzervatórium zakazovalo dabing a účinkovanie v divadle? Veď pre herca je najdôležitejšia prax.

Úplne oprávnene sa obávali, že v učebných osnovách budem pozadu. Postupne som im však dokazoval – a nielen ja, ale všetci moji kamaráti, kolegovia, ktorých nás neskôr ako novú generáciu vzali na Novú scénu do stáleho angažmánu –, že školu aj prax skĺbiť vieme.

Dostať sa do súboru na Novej scéne je v takom mladom veku veľký úspech.

Áno, to naozaj bol, ale toto som nijako neplánoval. Po skončení školy som chcel v štúdiu pokračovať na VŠMU, ale na prijímačky som nešiel, pretože pedagógovia, ktorí v tom čase otvárali ročník a boli by ma aj učili, mi povedali, že je síce dôležité mať vzdelanie, všeobecný rozhľad, ale študovať dve odborné školy v herectve nemá až taký zmysel. Dôležitá je prax. Tým, že nemám vysokú školu, uvažujem nad tým, že by som si podal prihlášku na dramaturgiu, okolo ktorej už obsmŕdam. S Patrikom Vyskočilom (28) sme v divadle Nová scéna minulý rok robili inscenáciu Cyrano z predmestia, čo je v podstate prvý slovenský rockový muzikál, a teraz pre toto divadlo spolu pripravujeme ďalší projekt.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Turbulentné obdobie prekonali. Vzťah herečky Hany Gregorovej a jej partnera funguje.

Útek z Prahy aj s milencom: Gregorová predáva luxusnú vilu po Brzobohatom. Kde našla útočisko?

Alexander Daško s husľami, ktoré mu otvorili cestu do veľkého sveta.

Ohnivé husle: Z rómskej osady to Alexander Daško dotiahol až medzi umelecké celebrity

Ilustračná snímka

Nebudeš šťastná! Kamarátkina babka ma varovala, no ja som ju vysmiala. Teraz plačem

Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu

VOJVODKYNI CAMILLE sa na sociálnej sieti ušli urážky: Čo jej ľudia nevedia odpustiť?

Agáta Prachařová a Jakub Prachař

HANYCHOVÁ A PRACHAŘ sú oficiálne rozvedení: Reakcia Agáty hovorí za všetko

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia