Herca a hudobníka DANA HERIBANA (39) kedysi náhoda postavila v divadle pred detské publikum. Učarovalo mu, dnes je písanie a skladanie pre deti neoddeliteľnou súčasťou jeho života. Na seriálovú postavu si počkal desať rokov, no naďalej má v jeho umeleckom živote hlavné miesto divadlo.

Nevie sa dojesť poctivého hovädzieho vývaru, pražených tekvicových jadierok od mamy a nabažiť sa vône lesa. Po narodení synov spomalil vražedné pracovné tempo. S pokorou vraví, že hoci už nemusí nikomu nič dokazovať, zodpovednosť za rodinu je veľká. Nikto totiž nemá vyhraté.

Vaši kolegovia išli ostatné roky zo seriálu do seriálu. Vy akoby ste sa im roky vyhýbali. Prečo?

Áno, doslova som sa im vyhýbal. Seriálová produkcia – v tom čase iba začínajúca, hovoríme približne o rokoch 2004 a ďalej – ma nezaujala. Mal som pocit, že si radšej počkám na niečo zaujímavejšie.

Nič mi neutečie. A čakal som približne desať rokov. Inak, je zaujímavé, keď vaši kolegovia robia a robia a vy sa iba prizeráte.

Čo vás presvedčilo, aby ste prijali rolu v Hornej Dolnej?

Už na kastingu s Peťou Polnišovou a autorom aj režisérom Tomášom Jančom som mal pocit, že sú to ľudia mojej krvnej skupiny. Keď mi po kastingu poslali zopár scenárov, rehotal som sa a vedel som si predstaviť, že to bude niečo iné.

Zaujímavé aj pre mňa. Myslím, že som urobil dobre. Väčšina seriálov sa robí veľmi rýchlo, herci, celý štáb musia zo dňa na deň reagovať na rôzne zmeny, aj v scenároch. Herec často ani nemá kedy premýšľať nad herectvom.

Preto spomínané roky „tréningu“ v divadle vnímam ako výhodu, je to predsa len kvalitatívne, obsahovo úplne iný svet.

Mali ste predtým skúsenosť spred kamery?

Objavil som sa v jednej epizóde v seriáli Mesto tieňov a mihol som sa v seriáli Rádio. Ak nerátam študentské filmy a účinkovanie vo Večeroch Milana Markoviča.

Čiže herecky takmer žiadnu. Celý štáb aj herci v Hornej Dolnej boli v začiatkoch veľmi tolerantní. Vedeli, že keď sa Heriban otáča chrbtom ku kamere, je to omyl, Danovi to treba iba povedať a on sa otočí, ako treba. Lebo ešte nemá skúsenosť. (Smiech.)

Je pravda, že niektorí fanúšikovia občas neodlišujú realitu od príbehu?

(Smiech.) Jáj, tak niektoré situácie sú úsmevné a veľmi príjemné a niekedy sa zase cítim ako pedagóg, ktorý vysvetľuje, že ja sa nevolám Juraj Brmbalík a že mne naozaj, prosím, netykajte ako kamarátovi ráno o ôsmej na pumpe.

Musím vysvetľovať, že som normálny dospelý chlap, ktorý má tri deti, a Brmbalík je moja práca. Vnímajú ma ako súčasť svojej obývačky, ako svojho kamaráta, majú ma radi, čo si veľmi vážim, to je v poriadku.

Dospelý človek by však už mohol vnímať svet vedomejšie. Keby som hral masového vraha, čo by so mnou spravili? (Smiech.)

Nemá taký človek tendencie aj v skutočnom živote veriť napríklad rôznym konšpiráciám?

Myslím si, že všetko so všetkým súvisí. Internet a mediálny svet ponúkajú kvantum informácií. Sloboda, to bremeno spočíva v tom, aby sa človek dokázal kriticky rozhodnúť, vyhodnotiť, čo je pravda a čo už nie.

Čo je dôležité a čo nie. Keď ľudia prestanú premýšľať o svete a prostredí, v ktorom žijú, stanú sa z nich zvieratká, ktoré iba čakajú, kedy im kto dá papať, a žijú svoj život tak, ako im ho niekto iný nalinajkuje.

Nie je to problém konkrétnych médií, ale konkrétnych ľudí. Podľa mňa sa z ľudí pomaly vytráca prirodzený morálny kódex.

Ilustračná snímka

Inteligentné zrkadlo aj toaleta: Kúpeľňa budúcnosti prináša technológie pre najnáročnejších

Populárne články
Prvú sobotu po Troch kráľoch sa jubilejným 20. ročníkom Plesu v opere otvorila plesová sezóna na Slovensku. Po prvýkrát sa moderátorského žezla chopili herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba.

NAJ momenty Plesu v opere: Najprestížnejšia udalosť roka oslávila jubileum

Na začiatku kariéry jej veľmi pomohol HUGO HAAS. Bola jeho žiačkou, hereckou kolegyňou a takisto milenkou.

Herecké šťastie Adiny Mandlovej trvalo 12 rokov. Jej život bol plný dramatických zvratov

Na Slovensku nájdete tri dediny, ktoré majú názov Lúčky.

Na Slovensku sú až tri obce s názvom Lúčky: Ako sa žije pod bielou perinou?

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Ženu s tromi deťmi zachránili po vyše mesiaci v dažďovom pralese

Jaromír Jágr (47) a Elizabeth Kopecká (24)

Špekuláciám o vzťahu Jágra a Hantuchovej odzvonilo: Po svojom boku má túto krásku

Život prišiel z vesmíru. Je to pravda?

Prišiel život z vesmíru?

Zobraziť viac
Diskusia