Čo je pre ľudský organizmus nebezpečnejšie – prílišné teplo alebo prílišná zima? Alebo práve striedanie teplôt?

Žiadny extrém nie je pre telo dobrý. Samozrejme, môžeme ho na zmeny teploty trénovať a skúsiť napríklad otužovanie. Ľudia naučení sprchovať sa studenou vodou či tí, ktorí chodia do fínskej sauny s teplotou 90 stupňov a potom sa ochladzujú ľadovou vodou, budú znášať výkyvy teplôt lepšie. Otužovanie je aj účinný tréning srdcovocievneho systému, pretože cievy sa pritom opakovane rozširujú a zužujú. Otužovanie posilňuje aj imunitný systém, preto sú otužilci odolnejší proti infekciám. Každý človek vie, že ak sa napríklad pravidelne venuje športu, okrem dobrej fyzickej kondície je lepší aj jeho psychický stav. Cvičenie zlepšuje odolnosť proti stresu. Otužovanie i športovanie však treba robiť s rozvahou.

Majú výkyvy teploty okrem nášho zdravia vplyv aj na pracovný výkon?

Určite. Keď je človek unavený a cíti sa fyzicky i psychicky zle, jeho výkon sa znižuje. Reakcie na podnety sa spomaľujú, mnohí ľudia sú pri vysokých vonkajších teplotách ospalí, aj preto majú prímorské národy poobedňajšiu siestu.

Tepelné prehriatie, tepelný úpal alebo slnečný úpal. Aký je medzi nimi rozdiel?

Pri prehriatí tela sú ľudia červení v tvári, malátni, môžu vracať, často trpia bolesťami hlavy. Príznaky sa dajú zameniť s bežnou vírusovou infekciou. Ak sa k týmto symptómom z tepelného vyčerpania organizmu pridá nadmerné potenie, poruchy vedomia či zvláštne správanie, ide o vystupňované prehriatie tela – tepelný úpal. Slnečný úpal je skôr následok lokálneho prehriatia hlavy. Postihnutí môžu mať príznaky ako pri zápale mozgových blán.
Naši predkovia sa nemuseli vyrovnávať s výkyvmi teploty, ktoré prinášajú súčasné klimatické zmeny.

Je ľudské telo na niečo také vôbec pripravené a uspôsobené?

Myslím, že tieto dôsledky globálneho otepľovania nás postihujú oveľa viac a naši predkovia zrejme neboli vystavení takýmto výkyvom. Žijeme v miernom teplotnom pásme, kde takéto výkyvy v minulosti jednoducho neboli. Teraz sa teplotne dostávame skôr do stredomorskej oblasti a možno budeme musieť nastaviť svoj štýl života podobne ako ľudia, ktorí žijú tam. Budeme sa musieť zrejme čoraz viac prispôsobovať vysokým letným teplotám a budeme zažívať len mierne zimy s niekoľkými mrazivými dňami.

Má to aspoň nejaké výhody? Znižuje mierna zima napríklad počet dýchacích infekcií?

Nie. Zníženie počtu týchto infekcií by sme dosiahli otužovaním, zdravším životným štýlom a väčšou mierou očkovania, najmä u starších ľudí, ktorí sú náchylnejší na dýchacie infekcie aj na zápaly pľúc. Vakcíny proti týmto infekciám sú dnes kvalitné a bezpečné. Keby sa nám podarilo zvýšiť zaočkovanosť tejto časti populácie, znamenalo by to aj nižšiu chorobnosť v období od októbra do jarných mesiacov.

Mnohí ľudia zle reagujú na klimatizáciu. Prečo im škodí?

Klimatizácia je typický príklad prudkej zmeny teploty. Všeobecne takéto umelo nastavené výkyvy teploty zvláda ľudský organizmus veľmi ťažko. Vnútri sa vychladíte, vyjdete von do horúčavy, telo je prudkou zmenou oslabené, môžete prechladnúť, dostať zápal hrdla alebo vám stuhnú svaly a nemôžete napríklad pohnúť krkom alebo sa predkloniť. Ak musíme používať klimatizáciu, treba ju optimálne nastaviť tak, aby rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou nebol vyšší než päť alebo maximálne sedem stupňov Celzia. Mnohí ľudia sa snažia v horúčavách ochladiť ľadovými nápojmi. To vôbec nie je dobrý nápad. Vhodné je piť nápoje s teplotou okolo dvanásť až pätnásť stupňov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Ilustračná snímka

Vyčerpaný som premýšľal, ako to zvládnuť. Myslel som, že na mňa otec zabudol. On však...

Kňažná Charlene

Monacká KŇAŽNÁ CHARLENE v objatí s manželom: Toto by ste od nej nečakali

Dorota Nvotová

Finančné suchoty kvôli koronavírusu: Umelkyňa DOROTA NVOTOVÁ najprv predala auto, potom klavír

Timo Tolkki

Dominika Gottová to nebude mať ľahké: Jej ex mieri do Prahy

Už teraz v septembri začína herečka postupne pracovať.

Podnikanie na Jadrane: Herečka KRISTÍNA PALONDER GREPPELOVÁ otvorene o biznise s realitami

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia