V posledných dňoch sme na Slovensku zažili náhle zmeny teploty o 15 stupňov Celzia, extrémne horúčavy, dokonca ranný prízemný mráz. MUDr. Adriany Šimkovej sme sa opýtali, čo prudké výkyvy počasia robia s naším telom.

MUDr.Adriana Šimková
MUDr. Adriana Šimková, PhD., je všeobecná lekárka a internistka z Pezinka, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo. Je predsedníčka odbornej pracovnej skupiny pre štandardné preventívne, diagnostické a terapeutické postupy.

Zmeny počasia a teploty sú v poslednom období naozaj dramatické. Aký vplyv majú na náš organizmus?

Určite nezanedbateľný. Ľudské telo je nastavené na určitú teplotu, ktorá mu vyhovuje. Ak je vonku príliš teplo, organizmus reaguje tak, aby sa ochladzoval. Ak je, naopak, príliš zima, ľudské telo sa bráni stratám tepla. Pri týchto reakciách tela na vonkajšiu teplotu sa musia aktivovať rôzne systémy, napríklad nervový systém, endokrinné systémy, musí spolupracovať periféria s mozgom, aby všetky metabolické procesy správne fungovali. Je to súbor pomerne zložitých dejov.

Ak sa rýchlo mení vonkajšia teplota aj o desať-pätnásť stupňov, ako to dnes bežne zažívame, ako telo reaguje?

Je to veľká záťaž. Organizmu robí zle napríklad vysoká teplota a vlhko, pretože má len určité možnosti odvádzania tepla. Potenie je veľmi efektívny spôsob ochladzovania, okrem neho je to napríklad vyžarovanie a vedenie tepla. Telo musí urobiť všetko preto, aby napriek vonkajším podmienkam malo optimálnu teplotu. Samozrejme, pri tom reaguje srdcovocievny systém, nervy, žľazy s vnútorným vylučovaním. Keď sa pohybujeme v prostredí s vysokou teplotou, srdce začne biť rýchlejšie, začneme rýchlejšie a hlbšie dýchať, aby sme sa ochladzovali aj dýchaním. Začíname sa potiť, rozširujú sa cievy v celom tele i v koži. Na takéto reakcie – najmä ak sa organizmus musí prispôsobiť rýchlo – musí byť telo v dobrej kondícii, hlavne jeho srdcovocievny systém.

Z toho zrejme vyplýva aj odpoveď na otázku, koho výkyvy teploty ohrozujú najviac.

Áno, sú to kardiaci, teda ľudia s chronickými ochoreniami srdcovocievneho systému. Sú to aj ľudia s respiračnými ochoreniami, metabolickými ochoreniami, napríklad cukrovkári, onkologickí pacienti, ktorí sú často po chemoterapii alebo rádioterapii, ľudia s poruchami krvi, obličiek. Takisto malé deti a starší ľudia, ktorým nefunguje termoregulácia dostatočne a ktorí majú často obmedzený príjem tekutín. Vtedy nie je v cievach dostatočný objem krvi, krvný tlak im klesá a cítia sa zle.

Čo môžeme pri zmenách teploty pociťovať?

Sú to bolesti hlavy, závraty, niektorí ľudia môžu dokonca odpadnúť. Mnohí pociťujú ťažobu žalúdka, nechutenstvo, slabosť a malátnosť. Treba si uvedomiť, že pri potení okrem vody strácame aj minerály, ktoré sú dôležité napríklad pre správnu činnosť srdca a kostrových svalov. Starší ľudia, ktorí takto strácajú minerály a soľ a navyše berú napríklad lieky, ktoré ich odvodňujú a ovplyvňujú im hladinu sodíka, môžu byť aj nepokojní či zmätení. Pokles minerálov a solí v tele ovplyvňuje aj psychický stav.

Článok pokračuje na ďalej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia