Stretával sa s ľudským zlom v tej najbeštiálnejšej podobe. Patril do tímu, ktorý ako prvý na Slovensku začal s profilovaním vrahov. S bývalým kriminalistom MATEJOM SNOPKOM (56) sa rozprávame o obžalovaných z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Ako ste začali s profilovaním, teda s vykresľovaním páchateľa?

S kolegami Pavlom Labátom, Jozefom Šátekom a Petrom Vačokom sme pracovali ako detektívi a vyšetrovatelia pri objasňovaní vrážd. Klasické metódy ako pátranie po horúcej stope, výsluchy svedkov či poškodených sme pokladali za veľmi produktívne, stále sme však cítili, že nám niečo chýba, a to odpoveď na to, akého páchateľa vlastne hľadáme, čo je to za človeka.

Vedeli sme, že psychika, telesné znaky, sociálne vlastnosti páchateľa, to všetko necháva odraz na mieste činu, len my to musíme vedieť dobre prečítať a vytvoriť tak nie znalecký posudok, ale profil, odhad, o akú osobu ide. Ešte viac informácií potrebných na profil sa dá získať vďaka expertízam, výpovediam.

Dali sme dokopy tím znalcov, ktorý tvoria súdny lekár, psychiater, psychológ, a začali sme prípady rozoberať z netradičného pohľadu. Bolo to v roku 1987 a darilo sa nám aj vďaka podpore nadriadených. Najdôležitejšie však bolo, že išlo o tímovú prácu. Vlastne, na polícii jednotlivec zmôže veľmi málo.

Ak vám povedia, že ten a ten objasnil prípad, neverte, všetko je tímová práca. Pomocou tejto metódy odhaľujú policajti zločincov na celom svete. U nás sa táto metóda veľmi osvedčila v prípade sériového vraha, ktorý zabíjal a znásilňoval ženy, Ondreja Rigu.

Rozprávame sa o súdnom procese v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka. Poďme na začiatok tohto ohavného činu. Vrahovia prišli až do domu, pôsobí to ako drzosť najhrubšieho zrna.

Aj mňa zaujal tento postup, ale z iného pohľadu ako vás. Skúsený nájomný vrah by totiž nešiel ku svojej obeti domov. Rátal by s tým, že môže naraziť na nečakané prekážky napríklad v podobne inej osoby, čo sa aj stalo. Mohlo tam byť dieťa, domáca kamera, bežiaci zvukový záznamník, návšteva, zúrivý pes...

Keď analyzujeme prípady úspešných nájomných vrahov, tak obeť sedela v aute, ako napríklad zavraždená írska novinárka Veronica Guerinová, alebo obeť vylákali na stretnutie do tichej uličky, prípadne bola zaujatá nejakou činnosťou. Napríklad politik Ján Ducký, keď ho zavraždili, vyberal listy z poštovej schránky.

Zvieratá to robia tak, že útočia rázne, nečakane, prekvapivo. Pri love platí, že útočník určuje čas, miesto a začiatok boja. Týchto zásad sa držia aj skúsení zabijaci.

Sledovali novinárov

Hlavné pojednávanie s obžalovanými zo spáchania trestného činu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa začalo na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 13. januára. Zatiaľ naplánovali deväť pojednávaní, a to do 6. februára. Zo spáchania tohto ohavného skutku obžalovali spolu päť ľudí. Zoltán Andruskó ako sprostredkovateľ od začiatku spolupracoval s políciou, preto ho v samostatnom konaní v rámci dohody o vine a treste odsúdili na pätnásť rokov odňatia slobody.

 

K vražde sa pred súdom priznal aj Miroslav Marček, pričom detailne opísal samotné prípravy vrátane zadováženia zbrane a aj vraždu troch ľudí (v roku 2016 údajne s Tomášom Szabóom zavraždili podnikateľa z Kolárova Petra Molnára). Ostatní (Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová, Marian Kočner) popierajú účasť na vražde. Pred súdom zatiaľ vypovedali príbuzní obetí, bývalý novinár, niekdajší šéf kontrarozviedky SIS a priateľ Mariana Kočnera Peter Tóth.

 

V deväťapolhodinovej výpovedi okrem iného uviedol, že Marian Kočner sa o zabití jedného či dvoch novinárov zmieňoval na dovolenke v Chorvátsku pred niekoľkými rokmi. Peter Tóth pred súdom priznal, že na pokyn Mariana Kočnera organizoval sledovanie niektorých slovenských novinárov, náklady údajne platil Marian Kočner aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Naznačujete, že vrahovia Jána Kuciaka sú hlupáci?

Ak aj človek zavraždí troch, štyroch ľudí, stále sa ma ešte „čo učiť“. Niektorí nájomní vrahovia majú podľa dostupných materiálov na svedomí desiatky obetí. Ak v zdraví a na slobode prežijú prvé vraždy, časom citovo otupejú a pri práci postupujú rozumnejšie a pokojnejšie.

A pokiaľ ide o veľmi inteligentného psychopata, ktorý necíti strach, nemá žiadny zmysel pre empatiu, sleduje svoje záujmy a má výkonný mozog, môže sa stať veľmi úspešným elitným nájomným vrahom. Vrahovia, ktorí zabili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, nemajú dostatočné skúsenosti a neboli vystavení evolučnému tlaku, ako úspešne prežiť v danom prostredí.

Nemajú opatrnosť špičkového hráča, nevedia domyslieť veci do konca. Chvalabohu, bežní vrahovia zvyčajne nie sú nadpriemerne inteligentní jedinci s vynikajúcimi tvorivými schopnosťami. Naopak, väčšinou sú to priemerne až podpriemerne inteligentní ľudia.

Jednoduchá otázka – prečo si objednávateľ nezohnal takzvaného kvalitného zabijaka?

Sedíme tu takto v trojici, vy, ja a váš fotograf. Poďme viesť debatu, že chceme hypoteticky niekoho zabiť. Kde budeme hľadať nájomného vraha? Na internete? Môže to byť policajná pasca. Obrátime sa na miestne takzvané mafiánske kruhy? Nemajú takú dlhú históriu ako v Taliansku, USA či Japonsku, takže nemajú ani elitných zabijakov.

Podľa všeobecne známych informácií, zabijaci sa vyskytujú na území bývalého Sovietskeho zväzu. Ako sa však k nim dostane bežný človek? Pôjdete na parkovisko do Uble a budete sa pýtať ľudí? Nájomní vrahovia sú dobre utajení špecialisti, ktorí pracujú len pre vybraných ľudí a je ich veľmi málo, chvalabohu.

Ste teda odkázaní hľadať iba v domácom prostredí, budete oslovovať ľudí s kriminálnou minulosťou. Máte však do činenia s babrákmi, amatérmi, tárajmi, flákačmi a lenivcami s narušenou morálkou, so sklonmi klamať objednávateľa a prispôsobovať skutočnosť svojmu pokrivenému videniu reality.

Sú síce schopní a ochotní vykonať hocičo, ale zanedbať pritom kľúčové veci. Lojalita k objednávateľovi, hlavne, keď sa dostanú do problémov, im nič nehovorí. Typickým príkladom je nedávny prípad. Vrah, ktorého si najal manžel na zabitie manželky, sa zamiloval do svojej obete a nakoniec zabil objednávateľa.

Ak Alena Zsuzsová bola tá, ktorá podľa obžaloby zháňala vrahov, tiež bola odkázaná iba na domácu zločineckú scénu. Na dôvažok, možno cítila tlak, že vrahov zohnať musí, pretože údajného objednávateľa asi veľmi zbožňovala.

A ak urobila, z čoho ju viní obžaloba, táto osoba môže mať vážny psychický či morálny defekt. Každá žena totiž môže muža nekriticky zbožňovať a robiť kvôli nemu veci, ktoré my ostatní nechápeme. Má však hranicu, za ktorú určite nepôjde, a tým je aj zabíjanie, pretože u nej fungujú kontrolné sociálne mechanizmy.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Posledná nehnuteľnosť, do ktorej sa herečka sťahovala, bol dom v Dunajskej Lužnej.

Extrémny koníček: Magda Paveleková vystriedala štrnásť adries. Čo bude s jej posledným domovom?

Miroslava Fabušová

Misska z Kollárovej limuzíny šokovala správou o prepadnutí: Fotky modrín radšej stiahla

VIDEO: MUDr. Adriana Šimková radí, ako si poradiť s kovidom doma

VIDEO: MUDr. Adriana Šimková radí, ako si poradiť s kovidom doma

V januári oslávila 46. narodeniny. Nasledoval kovid, nemocnica a, bohužiaľ, smrť.

Prvá obeť kovidu medzi učiteľmi: Eva (†46) myslela na svojich žiakov do poslednej chvíle

Ilustračná snímka

Božia rana? Krajniak spomenul Baziliku sv. Mikuláša a v tom sa zrútil priľahlý múr

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia