Rozhovory

Dominik Dán: Krauz patrí do mojich románov, nie na obrazovku!

14.6. 2013 8:00
Diskusia ()
„Martina Mňahončáka si ako herca vysoko vážim,
„Martina Mňahončáka si ako herca vysoko vážim,
Zdroj: TV Joj
Rozhovory

Dominik Dán: Krauz patrí do mojich románov, nie na obrazovku!

14.6. 2013 8:00
Diskusia ()
„Martina Mňahončáka si ako herca vysoko vážim,
„Martina Mňahončáka si ako herca vysoko vážim,
Zdroj: TV Joj

Tvrdí, že ešte ani jednu svoju knihu spätne nečítal a pohľad na ne v kníhkupectve ho už dávno nevzrušuje.

Väčšinu života zasvätil zločinu a zrejme aj preto, na vyváženie, si zachováva nezameniteľný zmysel pre humor. Rozhovor s Dominikom Dánom (58), ktorý svoju identitu stále tají, je vždy zábava, i keď sa občas motáme okolo smutných tém.

Ak som to dobre spočítala – sedemnásta kniha dopísaná a Dominik Dán oddychuje s nohami na stole?

To by bol život! S nohami na stole... To by som fakt chcel niekedy zažiť. Píšem synopsu vianočného románu, spolupracujem na televíznom seriáli, píšem úpravu scenára celovečerného kinofilmu... Neviem, kde mi hlava stojí, o nohách ani nehovoriac.

Ako zvyknete osláviť poslednú bodku hotového dielka? Dáte si poldeci, pivo?

Idem na balkón, vychutnám poslednú románovú cigaretku a otvorím si čerstvé super vychladené pivko. A ak je náhodou päť hodín ráno, čo sa mi stáva bežne, tak mám v tom prípade aj po raňajkách.

Dúfam, že ohorok „neodfrčknete“ von balkónom?

Nie! Naozaj používam veľký popolník na stole.

Zakaždým, keď sa vám cvične ozvem, nemáte čas, lebo, ako ste spomínali, píšete aj scenáre k seriálom a filmom. To máte v akom štádiu?

No, s tým časom nemáte celkom pravdu, na vás som si ho zatiaľ vždy našiel, to musíte uznať.

Samozrejme, uznávam, veď ako inak by som vedela, že nemáte čas?

Aj nie je odpoveď, ale musíte uznať, že sa aspoň ozvem.

A ja si to vážim. Ako je to s tou Kriminálkou Staré Mesto? Píšete pre ňu scenáre, alebo nie?

Čo sa týka scenárov k tejto kriminálke, treba vysvetliť, že pre tento seriál scenáre nepíšem, iba na nich spolupracujem ako odborný konzultant. Keby som ich písal ja, určite by sa v seriáli neobjavila postava pod menom Richard Krauz a určite nie v takej polohe, v akej bude. Už som sa totiž v jednom denníku dočítal, že herec Martin Mňahončák hrá seriálového Richarda Krauza. Chcel by som uistiť čitateľov, že osoba Richard Krauz z televízneho seriálu Kriminálka Staré Mesto nemá nič spoločné s postavou z mojich románov, ide iba o zhodu mien a do seriálu sa dostala nedopatrením a proti mojej vôli.

V týchto dňoch sa nakrúcajú nové časti Kriminálky
V týchto dňoch sa nakrúcajú nové časti Kriminálky
Zdroj: Trigon production – Róbert Kňažko

V týchto dňoch sa nakrúcajú nové časti Kriminálky Staré Mesto, kde robí konzultanta.

Čo sa vám na ňom nepáči?

Na hercovi? Vôbec nič, pána Martina Mňahončáka si ako herca vysoko vážim, tu ide o to, že autorom postavy Richard Krauz som ja a patrí do mojich románov, a nie na televízne obrazovky, určite nie bez môjho súhlasu, takže by som bol rád, keby to novinári rešpektovali a nepísali nezmysly.

Nedávno ju ocenili na ruskom inštitúte, boli ste si po diplom?

Nie, to určite nie je moja zásluha.

Máte vo zvyku chodiť priamo na nakrúcanie? A keď, ako? V kukle, aby vás nespoznali?

Bol som iba párkrát a bez kukly. Fakt, že sa nemienim podriadiť cirkusu, ktorý sú schopné roztočiť médiá s populárnymi osobami, si niektorí novinári vysvetľujú po svojom a myslia si, že v kukle chodím aj spávať a do práce sa zakrádam kanálmi...

Tak toto som si ja nikdy nemyslela. Iba v súvislosti s miestami, kde by vás mohli ľudia odhaliť, čo prípad Kriminálky teoreticky je.

Vás som ani na mysli nemal. Skutočnosť je taká, že z realizačného tímu seriálu ma skoro každý pozná a kuklu naozaj nepotrebujem.

V čom spočíva vaša konzultácia? Prídete a poviete: Takto sa zbraň nedrží, toto je logická chyba, či?

Logické chyby sa snažím vychytať už pri príprave scenára a na mieste nakrúcania je to presne tak, ako ste napísali.

Už ste na úctyhodnom rade kníh, ktoré vám zaberajú minimálne jednu poličku a poriadne sa tam tlačia, zbohatli?

Ak poviem, že áno, pohnem žlčou všetkým závistlivcom a svojim neprajníkom, ak poviem, že nie, tak nahnevám svojho vydavateľa, lebo ten robí naozaj všetko pre to, aby sa romány dobre predávali, tak čo? Ako odpovedať? Asi radšej pohnem žlčou všetkým závistlivcom...

Pokiaľ viem, máte doma v akváriu 46 tropických rybičiek, vďaka čomu vieme, prečo je ten Krauz taký múdry. Nedávno som v televízii počula, že rybky nosia do domu bohatstvo, len ich treba mať v správnom počte a v správnom sektore. Mali by byť červené a jedna čierna, tuším do 10 kusov, v ľavom hornom rohu. Sedí?

Nesedí. Do horného rohu sa umiestňuje väčšinou kvetináč alebo reproduktor. Neviem, ako by ste do horného rohu bytu zavesili akvárium.

Bol to papierový nákres, takže reč bola o zadnom ľavom kúte...

Ach tak, takže pôdorys, teraz už rozumiem, ale umiestnenie akvária v byte nič nerieši. A počet rybičiek a ani ich farba s výškou konta nesúvisia, lebo rybičky mám doma odmalička a s tým kontom to bolo občas naozaj zúfalé.

Rybičky chová odmalička a finančné šťastie vraj
Rybičky chová odmalička a finančné šťastie vraj
Zdroj: Peter Korček

Rybičky chová odmalička a finančné šťastie vraj do domu nenosia.

Tiež vás platia tak dobre ako Krauza a komplov?

Presne tak isto, veď sme jedna banda.

Díky za indíciu, o chvíľu sa k nej vrátim. Vyskytujú sa vo vašom byte ešte nejaké iné zvieratká?

Gibon, orangutan... To závisí od množstva vypitého piva pri písaní. Ale Matylda je tam stále. Matylda je korytnačka, nie manželka!

V súvislosti s rybičkami ste sa zmienili, že by ste ich nemohli loviť a sledovať, ako sa zvíjajú, trápia, hoci na ľuďoch tento pokus sledujete takmer denne. Ľudia sú chudobní a mnohokrát agresívni. Spozorovali ste od krízy 2008 nárast vrážd?

Nie, ľudia sa zabíjajú navzájom bez sezónneho obmedzenia, ignorujúc stav ekonomiky aj obsah svojej peňaženky. Jednoducho im to ide stále od ruky jedna báseň.

Väčšinou ide o vraždy rodinných príslušníkov v afekte a podnapitosti. Nájde sa i dnes nejaká parádna „vraždička“, ktorá nepoteší človeka, čo ju má objasniť, ale zaujme mozgové bunky rafinovaným „prevedením“?

Aby sme sa rozumeli, ani jedna vraždička, či už parádna, alebo nie, nikoho z nás nikdy nepoteší a mozgové bunky musíme použiť, či už je rafinovaná ako kryštálový cukor, alebo obyčajná neslaná-nemastná.

Na tú druhú stačí hádam rutina.

Rutina je vábny, ale zákerný fenomén. Ak jej podľahne pilot, zabije stovky ľudí, ak chirurg, tak jedného, ak detektív, tak ten jeden síce ostane mŕtvy a mŕtvejší už nebude, ale vrah ostane nepotrestaný a bude sa vytešovať na slobode dlhé roky, možno naveky. Tiež nepekná predstava.

Vy, ako hovorievate, na rozdiel od iných krimi autorov všetko to svinstvo prežívate na vlastnej koži. Nedávno som počula, že svojimi príbehmi komplikujete život polícii. Tušíte v čom? Už vám to niekto povedal do očí?

Túto informáciu počujem po prvý raz a ani netuším, v čom by som mohol niekomu komplikovať život. Skôr naopak, policajní funkcionári moju prácu na poli propagácie polície medzi bežnými občanmi veľmi vysoko hodnotia.

To som počula. V dvoch prípadoch, čo si pamätám, odzneli v príbehoch zaujímavé informácie – kedy u nás prvýkrát usvedčili vraha poznatky entomológa či na základe DNA. Viac takýchto príbehov o využití nových vyšetrovacích metód v portfóliu nemáte? Lebo takto nepriamo píšete aj dejiny slovenskej kriminalistiky.

V každej knihe sa snažím odkryť niečo zo slovenskej kriminológie, len nie každý čitateľ má dostatok informácií, aby sa v jednotlivých kapitolách zorientoval.

Mohli by ste pripomenúť, čo ešte v tejto súvislosti odznelo?

Ani netuším, to by som si musel znova naštudovať všetky svoje knihy.

Dánove kriminálky sa na pultoch nikdy dlho
Dánove kriminálky sa na pultoch nikdy dlho
Zdroj: Matúš Lago

Dánove kriminálky sa na pultoch nikdy dlho neohrejú.

Pracujete s originálnymi vyšetrovacími spismi. Podľa čoho si vyberáte, že teraz idem písať o tomto prípade?

Je to vyslovene vec náhody. Nepoužívam žiadny kľúč pri výbere, a preto ani moje knihy chronologicky nenasledujú po sebe. Používam systém chaosu a osvedčil sa mi.

Ostatný román Kráska a netvor je o vražde mladej ženy, ktorú nájdu „na Maďaroch“. Nedávno sa do kín dostal dokument o Ľudmile Cervanovej. Videli ste ho? Riešili ste aj tento prípad? Máte v pláne o ňom písať?

Celý dokument som ešte nevidel, iba ukážky. Prípad Cervanovej som neriešil, stal sa v čase, keď som ešte chodil do školy. Nemám v pláne o ňom písať, lebo mi chýba dostatok podkladov a okrem toho práve o tomto prípade sa už toho popísalo toľko, že by som neprišiel s ničím novým.

Ako autor máte veľa fanúšikov a mnohým je jedno, kto ste, na druhej strane by to radi vedeli. Detektíva a vyšetrovateľa sme dávno založili ad acta. Podľa vašich slov „s trestnou činnosťou bojujú aj iné zložky ako vyšetrovatelia polície“. Teraz ste mi potvrdili, že vás platia z jedného balíka ako policajtov. Ste teda kriminalistický expert alebo psychológ. Jedno som musela trafiť!

Máte pravdu, trafili ste!

Super, a kde?

Do čierneho... Ale to nebola rasistická narážka ani zbožné prianie.

Zbožné prianie mám od vašej prvej knihy ja. Minule ste pri mojom pozvaní na pivo zo sekundy na sekundu prestali piť. Koľko rokov vám ostáva odrobiť v činnej službe, aby sme si ho už mohli dať?

V tejto otázke ste spojili niekoľko navzájom nesúvisiacich faktov. Neprestal som zo sekundy na sekundu, trvalo to aspoň pol hodiny. A nie pre vaše pozvanie, ale pre zhoršený zdravotný stav. Našťastie, už sa cítim oveľa lepšie... A počet mojich rokov v službe takisto nijako nesúvisí s odmietnutím vášho pozvania, ja som jednoducho veľmi hanblivý chlapec a s cudzími peknými ženami sa na pivo bojím...

Pekná nie som a cudzí je na začiatku každý!

Tak potom načo by som chodil na pivo so škratou? Ešte k tomu s cudzou?

Aby ste ukázali odvahu? Uvedomujete si, že ma nútite spáchať zločin? Inak sa k vám zrejme nedostanem.

Ak odpoviem kladne a utvrdím vás vo vašom odhodlaní, tak ma zavrú za navádzanie ako spolupáchateľa.

Áno, trochu vydieram. Keby som čosi spáchala, dostala by som sa s vami ako obvinená do osobného kontaktu?

Je to dosť možné.

Kedysi ste túžili mať vydanú aspoň jednu knihu, dnes ich máte sedemnásť. Čo si hovoríte teraz? To je ale „nadělení“?!

Nie, hovorím si: len sedemnásť? Kedy už bude „dvacina“?

 Vraciate sa k nim, čítate si ich spätne?

Ešte ani jednu svoju knihu som spätne nečítal. Niektoré úryvky áno, zvlášť ak dej novej má nadväzovať na starú, ale celú knihu som ešte nečítal ani jednu. Jednoducho čím viac píšem, tým menej času mi ostáva na čítanie.

Mnohí autori sa po vydaní knihy inkognito pomotajú po kníhkupectve, aby zistili, či je viditeľne vystavená a koľkí z tých, čo ju vezmú do rúk, si ju reálne kúpia. Trpíte tiež touto úchylkou?

Trpel som pri vydaní prvej knihy Popol všetkých zarovná, ale nepripadalo mi to ako úchylka, bola to iba zvedavosť. Nikdy nezabudnem na pocit, keď som po prvý raz zbadal svoju knihu v predajni na pulte.

Aký bol? Oblial vás pocit blaženosti?

Blaženosť nie, ale také príjemné mravčenie v zátylku a hanba sem, hanba tam, tlačili sa mi do očí slzy šťastia. Nech sa na to pozeráte z ktoréhokoľvek uhla pohľadu, tak v podmienkach nášho knižného trhu napísať úspešný román je záslužná vec a tvrdá drina.

Súhlasím. A dnes?

Aj teraz sa prejdem po kníhkupectve, ale pohľad na moje knihy ma už dávno nevzrušuje. Žeby predsa len tá rutina...?

 

Zapojte sa do súťaže a vyhrajte bestsellery Dominika Dána

Súťaž o knihy Dominiká Dána
Súťaž o knihy Dominiká Dána
Zdroj: Život

 

Poslať emailom
Diskusia ()
Najtenší dom na svete.

Pôjdete do kolien: Neuveríte, prečo vznikol a ako vyzerá tento dom!

Populárne články
Ilustračná snímka

Pri hľadaní dokumentov na manželov pohreb objavila cédečko: Ako ho mohol nahrať?

Nie je dňa, keď by si herečka Hana Gregorová nespomenula na svojho manžela Radka Brzobohatého, s ktorým prežila 32 rokov.

Hana Gregorová: Nie je dňa, keď by som si na Radka nespomenula, boli sme ako oheň a voda

Joanne sa stala slávnou, zmenila štýl obliekania aj farbu vlasov, čo je však dôležité, nezabudla súcitiť s ľuďmi, ktorí trpia, zarobené milióny rozdáva na charitu.

Z dna na výslnie: Vedeli ste, akým utrpením si prešla autorka slávneho Harryho Pottera?

Moderne vybavená nemocničná kuchyňa vydáva denne okolo 1 500 porcií jedla pre pacientov a ďalších 800 pre zamestnancov.

Zo zákulisia Rooseveltovej nemocnice: Hoci týchto ľudí nevidíte, chod zariadenia stojí na nich

Dušan Cinkota na skúške muzikálu West Side Story v DK Ružinov.

Dušan Cinkota po šiestich rokoch vo väzení varuje mladých: „Je to autoterapia,“ hovorí

Vedeli ste

Označenie „made in...“ malo zabrániť kúpe?

Zobraziť viac
Diskusia