Matilda je prekrásne 4-ročné dievčatko. Keď mala približne 2,5 roka, diagnostikovali jej detský autizmus. Nerozpráva a nerozumie, čo jej hovoria rodičia. O jej diagnóze, potrebných terapiách a pokrokoch nám viac povedala jej mamička Veronika Štabrila v relácii Dobré správy zo ŽIVOTA.

Zatiaľ nie sú známe presné príčiny tohto postihnutia, podarilo sa zistiť len silnú genetickú predispozíciu. Autizmus sa dá diagnostikovať už v pomerne skorom veku, bavíme sa o období, keď má dieťa 2 – 3 roky. Kedy si ty spozorovala prvé problémy?

V podstate okolo roku a pol u nej začal nastávať regres. To znamená, že tie veci, ktoré už vedela, nejaké opakovanie, prvé slovo, nemala široký slovník, ale napríklad hovorila mama, papa, toto sa vlastne začalo strácať. Vedela napríklad aj napodobniť indiána, také klasické detské veci. Lenže v tom roku a pol to začalo miznúť.

Ako dlho trvalo, kým sa jej diagnostikoval detský autizmus?

My sme to začali riešiť v jej dvoch rokoch. Stále sme sa točili okolo toho, že nerozprávala. Okrem pár, možno päť slov, čo povedala ako úplne maličká, tak nič sa nedialo, nikam sa to neposúvalo a ešte aj ten základ stratila. Toto sme riešili aj s pediatrom, potom sme navštívili logopéda, keď mala 2,5 roka a tam sa to začalo. Následne sme išli k neurológovi, psychológovi atď.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

S rodinou si sa presťahovala do Bratislavy kvôli liečbe, koľko vás to mesačne vyjde?

Keď sme začali chodiť na terapie, ktoré boli intenzívne a trvali od pondelka do piatka, každá trvala dve hodiny, to bolo 1 700 eur mesačne. Teraz chodí do centra pre autistické deti, je to niečo ako škôlka, ale nie je to oficiálne ono, je to centrum, tam je to 800 eur mesačne a teraz sme začali chodiť na hipoterapie, takže ešte tie budú približne za 400 – 500 eur mesačne.

Pomáha z tejto stránky štát?

Nie.

CELÝ ROZHOVOR NÁJDETE V AKTUÁLNOM VYDANÍ ČASOPISU ŽIVOT

Sledujte nás aj na Instagrame:

Diskusia