Na sociálnych sieťach jej priali smrť. „Ak si vypočujete rodičov, ktorým niekto zabil dieťa, povedia, že chcú spravodlivosť, ale páchateľovi neprajú to isté… Čo sa však dnes deje v súvislosti s koronou, tomu nerozumiem a som z toho šokovaná,“ priznala nám moderátorka, spisovateľka a riaditeľka Domova sociálnych služieb v Pezinku Renáta Názlerová (53).

Čo je dnes, je výsledkom toho, čo bolo, ato, čo bude, je výsledkom toho, čo je dnes
Renáta Názlerová

Nedávno vás postihol kovid, s ktorým ste dlho bojovali. Aj viete, kde ste ho chytili?

Toto je pre mňa veľká záhada, lebo nechodím skutočne nikam. Jednak som strachopud, ale zároveň chcem byť príkladom pre kolegov, keď od nich vyžadujem, aby svoje súkromie prispôsobili tomu, kde pracujú. Všetci sa snažíme byť veľmi obozretní, aby sme nespôsobili nejaký problém. Ja osobne nechodím ani do obchodu, ani na žiadne stretnutia. Takže skutočne neviem povedať, kde som sa nakazila. Našťastie, tým, že sme v našom domove zaviedli opatrenia ešte skôr, než to začal vyžadovať kovidový automat, z našich klientov sa, našťastie, nikto nenakazil.

Ako sa vám to podarilo?

Ak náš zamestnanec alebo jeho rodinný príslušník ochorie, je jedno, či ide o potvrdený kovid, alebo sú to iba nejaké respiračné ťažkosti, hneď volá vrchnej sestre a mne, aby sme prekonzultovali jeho stav. To znamená, že my už pri podozrení nechávame zamestnancov doma. Kolegovia sú takí disciplinovaní a zodpovední, že pri akomkoľvek podozrení podstupujú testovanie a nevstúpia do budovy, pokiaľ nemajú v rukách negatívny výsledok testu. Zároveň si buď berú dovolenky, alebo si menia služby tak, aby ráno do práce prichádzali podľa možností vždy zdraví.

Zatiaľ sa nám tento systém veľmi dobre osvedčil. Ja a asi traja kolegovia sme boli pozitívni, ale všetko sme udržali za hranicami zariadenia. Preto som sa aj ja, keď som už cítila, že mi nie je dobre, rozhodla ostať doma a nejsť do práce. Samozrejme, týmto spôsobom je náročnejšie organizovať starostlivosť o 120 klientov, ale vypláca sa nám to. V druhej vlne sme napríklad mali len 6 pozitívnych prípadov (ktorých sme u nás vyliečili) a myslím, že to je len vďaka systému, ktorý sme si sami nastavili. Aj teraz máme vytvorenú krízovú schému, podľa ktorej sa majú všetci riadiť, ak by sa v zariadení vyskytol pozitívny prípad.

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE VA GALÉRII...

Vrátim sa ešte k vášmu kovidu. Najskôr ste sa necítili dobre, ale kedy sa u vás ochorenie naplno prejavilo?

Mnohí v mojom okolí hovorili, že nástup príznakov trvá asi dva alebo tri dni, u mňa to bolo menej ako dvadsaťštyri hodín. Mala som štyridsiatky teploty a bola som úplne hotová. Ale až tak, že som o sebe nevedela a mala som straty vedomia v tom zmysle, že som nevedela, či sa niektoré veci udiali reálne, alebo to bolo iba v mojej mysli.

Ako dlho trval tento stav?

Trval asi desať dní.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia