Skúsený politik a diplomat EDUARD KUKAN (81) hovorí, že šarm a zmysel pre humor sú v politike dôležité. Ale nestačia.

Ako prežívate tieto náročné časy? Máte úctyhodný vek a práve seniori sú v prípade kovidu rizikovou skupinou.

Som disciplinovaný človek, a preto od začiatku dodržiavam všetky opatrenia. S nikým sa nestretávam, a keď už predsa niekam musím ísť, dám si rúško aj rukavice. Von chodievam minimálne, iba ak na prechádzku okolo jazera Kuchajda. Moja manželka sa o mňa vynikajúco stará. Myslím si, že keby sme všetci boli zodpovední, nevznikla by táto kritická situácia.

Podstúpili ste už očkovanie?

Áno. Prihlásil som sa, pretože patrím do vekovej skupiny nad 75 rokov. Trpezlivo som čakal, kým na mňa príde rad. Všetko je v poriadku, som rád, že som to zvládol a hlavne že sa neobjavili žiadne následky.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Dali by ste sa očkovať aj vakcínou Sputnik V?

Odpoviem vám diplomaticky. (Smiech.) Keby bola oficiálne schválená a registrovaná príslušnými inštitúciami, tak áno.

Práve pre Sputnik V máme na Slovensku vážnu vládnu krízu. Bývalý poslanec strany Za ľudí Tomáš Valášek, ktorý tak ako vy pôsobil v diplomatických kruhoch, hovorí o pľuvanci do tváre spojencov v Európskej únii.

Obsahovo rovnakú myšlienku by som vzhľadom na to, že som celý život pôsobil v diplomacii, povedal uhladenejším spôsobom. Podľa jedného príslovia je slovo ako vták. Keď ho pustíme, vyletí a už ho nechytíme. Impulzívne vyjadrenia dosiahnu opak. Keď niekoho urazíte, nič tým nedosiahnete. Naopak, človeka si znepriatelíte namiesto toho, aby ste ho presvedčili. A jednoduché vety sú oveľa zrozumiteľnejšie než okrídlené frázy. Nechcem pána Valáška kritizovať, len hovorím, ako to vidím ja.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia