Spolu so zrodom Oteckov sa narodil váš syn. Materskú ste si zrejme neužili.

Materská bola veľmi krátka, asi trojtýždňová. S Hankou Lasicovou (40), ktorá je jednou z autoriek seriálu, mám veľmi smiešnu historku. Prišla ma pozrieť do pôrodnice, a keďže vtedy dvojdňový Oliver (3) spal, otvorili sme si počítače a pracovali sme, ako keby sa nič nedialo. (Smiech.)

Pracovať s takým malým bábätkom bolo určite náročné. Kto vám v tom čase najviac pomohol?

Najviac samotný Oliver. Bol fantastické bábo, ktoré prvý rok buď prespalo, prejedlo, alebo sa pre-
smialo. Keby som nemala také spolupracujúce dieťa, tak by to nešlo. Ale on s nami písal Oteckov už v brušku, takže vedel, do čoho ide, a hneď ako sa narodil, sa „zaradil“. (Smiech.) Veľmi mi pomáhali rodičia, partner. Ale keď sa na to spätne pozerám, je mi jasné, že keby Oliver nebol taký, aký bol, určite by sa to nedalo zvládnuť.

Ako je to teraz?

Teraz je to o niečo náročnejšie, lebo je vo veku, keď potrebuje najviac pozornosti. Snažíme sa mu dať všetku starostlivosť a ja si zároveň vydeľujem čas na prácu. Mám preto zariadený priestor mimo bytu, kam chodím pracovať, a keď sa vrátim, je zo mňa zase plnohodnotná matka. Pred malým sa snažím nezapínať počítač vôbec, aby ho nemal spojený s tým, že mu berie mamu. Za posledný rok pandémie majú hneď po zdravotníkoch môj najväčší obdiv všetky matky. Škoda, že nemáme seriál Mamičky, lebo to, čo všetko matky za posledný rok zvládajú, je z môjho pohľadu úplne neuveriteľné.

Scenáristka sa stala mamou v období nástupu seriálu na televízne obrazovky. So starostlivosťou o syna Olivera jej najväčšmi pomohli rodičia.
Zdroj: Archív NMH

Vaša mama je úspešná herečka Zuzana Kocúriková (72), otec režisér Peter Mikulík (79). Sledujú vašu prácu, pýtajú sa, komentujú?

Áno, som z umeleckej rodiny a od detstva máme doma nepísané pravidlo, že o práci sa nerozpráva. Ani ju nijako nerozoberáme. Ak sa predsa len vyskytne nejaká téma z tejto oblasti, ktorú chceme prebrať, urobíme to, ale máme obrovské množstvo iných tém, ktorými žijeme, a na rozhovory o práci priestor neostáva.

Keď som robila naposledy rozhovor s vašou maminou, priznala, že kvôli vnukovi lozí, „štvornožkuje“. Získal si ju vraj natoľko, že pre neho urobí čokoľvek.

(Smiech.) Áno a nielen ona, aj otec. Tento nový život, ktorý medzi nás vstúpil, nám dal nový rozmer. Dnes si už ani nevieme predstaviť, ako sme bez Olivera doteraz mohli žiť. (Úsmev.)

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia