Má takmer neuveriteľný príbeh. Z chlapca, na ktorého zazerali ako na zlodeja, sa stal pedagóg a vedecký pracovník. Martin Kaleja (38) sa dokázal vymaniť z nástrah osudu.

Dobre vie, že dostať sa z prostredia sociálneho dna je veľmi ťažké. Dostať sa do sveta, v ktorom spočiatku človek nemá postavenie, spriaznené duše a uznanie, je takmer nemožné. Jeho mama mala len základnú školu. Otec dokončil stredoškolské učilište ako opravár poľnohospodárskych strojov. Martin Kaleja pochádza zo šiestich súrodencov, je druhý v poradí. Všetci ostatní majú základné vzdelanie. Odmala bol odhodlaný učiť, v rámci hry si už počas štúdia na gymnáziu vytváral vlastné triedy v osade. Učil bratrancov aj sesternice.

Túto otázku kladiem zvyčajne na konci rozhovorov, keď sa ešte snažím oživiť debatu. Vo vašom prípade sa mi žiada ju položiť hneď na začiatku: Čím ste chceli byť, keď ste boli malý?

Učiteľom. Už od prvej triedy základnej školy. Počas celého detstva, dospievania až dodnes som chcel byť len učiteľom a aj ním zostanem.

Neurazí vás, ak článok nazvem Docent z osady?

Takto ma zatiaľ nikto nevolá. Moja mamička je pôvodne z Ostravy, otec je z Jarovníc. Zhodou okolností sa ocitol v Ostrave a uniesol mamičku.

Uniesol?

To myslím obrazne. Mamička bola, samozrejme, plnoletá a rozhodla sa celkom sama. No nikomu nič nepovedali a ona odišla za svojím milým. Keď sa ich príbeh začal, nebolo to v Jarovniciach. Otec mamičku iba prišiel predstaviť rodičom, ale vrátili sa do Ostravy.

Ja som však zhodou ďalších náhod prišiel na svet v Prešove. Rodičia boli na nejakom rodinnom stretnutí a ešte nečakali, že sa narodím. No a Martin sa im nečakane narodil v siedmom mesiaci. Tri mesiace bol v prešovskom špitáli. Rodine povedali, že zomriem, ale ja zatiaľ ešte žijem.

Nemali ste ľahký začiatok.

Keď ma zobrali z nemocnice, naši odišli naspäť do Ostravy. Do prvej triedy som začal chodiť tam a nebolo to ktoviečo. Nebolo to o samých jednotkách. Prvý polrok druhej triedy som ešte strávil v Ostrave a mal som na vysvedčení aj štvorky. V apríli sa naši presťahovali do Jarovníc.

Dedko zavolal otca, že mu tam postavil dom. Pamätám si prvý deň v tamojšej škole. Všetci sa mi zdali nejakí čudní. Boli tmaví, rozprávali inak a fungovali tiež úplne inak než moji spolužiaci v Ostrave. Učitelia zasa na mňa pozerali ako na zjav. Bol som úplne iný.

To bolo pre mňa a ľudí v mojom okolí určujúce. Mne sa páčilo, že zrazu dominujem a vystupujem v pozitívnom svetle. Učitelia začali využívať môj potenciál, keď niečo vysvetľovali a spolužiaci im nerozumeli. Vtedy som sa začínal na nich obracať a sprostredkovávať im učivo od učiteľov. Fungovalo to.

Martin Kaleja sa snaží na svet pozerať s pochopením a bez predsudkov.
Martin Kaleja sa snaží na svet pozerať s pochopením a bez predsudkov.
Zdroj: Vladimír Kampf

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
„Sme bratia,“ povedal novozvolený pápež František svojmu predchodcovi Benediktovi, keď mu v kaplnke núkal čestné miesto pred oltárom.

Nevídané! Po 600 rokoch máme dvoch žijúcich pápežov. Aká je pravda o ich vzťahu?

BYT P. PELLEGINIHO

Bývanie za milióny! Ktoré celebrity žijú na najlepších adresách? Koľko utratili za luxus?

Koncertovanie je pre bukasákov relax. Zľava Branislav Dugovič, Milan Seagal Šimkovič, Milan Konfráter, Imrich Dugovič.

Naturálne originálni: Bukasový masív šíri nákazlivý optimizmus a dobrú náladu

Hasiči momentálne zasahujú pri požiari bytového domu 6. decembra 2019 v Prešove, kde došlo k výbuchu plynu. Ako TASR informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) 25 hasičov bolo vyslaných na Mukačevskú ulicu do Prešova, kde došlo k výbuchu plynu.

Výbuch plynu v prešovskej bytovke: Z 11. poschodia vyskočil horiaci muž, budove hrozil kolaps

Toto sú najčastejšie mená novorodencov na Slovensku v roku 2019.

TOP mená roka 2019: Tieto dávali rodičia novorodencom na Slovensku najčastejšie

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac