Keď začneme cestovať, ako veľká hrozba sa javí India. Po kovide je tam dokonca rozšírená takzvaná čierna pleseň.

Áno, o to viac musíme byť opatrní a pripravení my v Európe. Vďaka cestovnému semaforu sa celá Európska únia stala jednou epidemiologickou jednotkou. Veľmi však záleží na tom, aká bude pozícia iných členských štátov smerom k Indii a iným krajinám vo svete. Dôležité je, aby jednotlivé členské krajiny pristupovali zodpovedne k situácii, hlavne čo sa týka schengenského priestoru. My na Slovensku nemáme šancu kontrolovať ľudí, ktorí prídu napríklad z Brazílie do Paríža či Ríma, a potom sa už bez veľkých kontrol môžu dostať na Slovensko. Máme dve možnosti. Vymieňať si navzájom v rámci schengenského priestoru dáta o ľuďoch, ktorí prichádzajú z nebezpečných krajín, a potom ich prísnejšie trasovať. Druhá možnosť je využívať dáta od našich mobilných operátorov. Vďaka službe roaming budeme vedieť, kde sa naši občania pohybujú.

V Indii je situácia v súvislosti v kovidom veľmi vážna.
Zdroj: TASR/AP

Cestovanie však prinesie veľký nápor na testovacie centrá. PCR testy, ktoré na rozdiel od antigénových vo svete viac rešpektujú, sú na dôvažok pomerne drahé.

V prvom rade musíme robiť všetko pre to, aby sa väčšina ľudí na Slovensku dala zaočkovať, pretože je to najlacnejší a najefektívnejší variant. Dôležité je, aby sme dosiahli kolektívnu imunitu. Ak sa nám to podarí, budeme testovať len v individuálnych prípadoch. Treba však mať na zreteli aj to, že niektorí ľudia očkovanie odmietnu, napríklad zo zdravotných dôvodov. Európsky parlament tlačí na to, aby PCR testy boli zadarmo pre všetkých, ktorí to potrebujú. Na tento účel boli uvoľnené peniaze. Slovensko urobí všetko pre to, aby bolo testovanie dostupné hlavne pre tých, ktorí potrebujú do zahraničia cestovať kvôli práci a za rodinou.

Medzi podaním prvej a druhej vakcíny je niekoľkotýždňový odstup. Ako sa má zariadiť človek, ktorý potrebuje cestovať a zatiaľ dostal iba prvú dávku vakcíny?

Čo krajina, to iný prístup. V čase nášho rozhovoru máme na Slovensku registrované štyri druhy vakcín (očkovanie Sputnikom V sa má na Slovensku začať najneskôr 7. júna, pozn. red.). Dve z nich sú mRNA vakcíny, a to Moderna a Pfizer. Dva týždne po podaní druhej dávky je zaočkovaný podľa odborníkov natoľko imúnny, že môže cestovať. V prípade vektorových vakcín ako AstraZeneca a Johnson máme vo vyhláške zahrnuté, že štyri týždne po podaní prvej dávky môže človek cestovať. Johnson ani druhú dávku nemá a pri AstraZenece sa druhá dávka podáva po desiatich týždňoch od tej prvej. Pozitívny príklad z Rakúska: táto krajina umožňuje cestovanie po podaní ktorejkoľvek registrovanej vakcíny už po 22 dňoch. Keď si vzájomne začneme akceptovať certifikáty, určite sa tieto časové hranice zmenia smerom k lepšiemu. Najmä krajiny z juhu Európskej únie ako Grécko, Bulharsko, Portugalsko, Španielsko budú výrazne zjednodušovať pravidlá vstupu pre zaočkovaných. Výsledky z Izraela ukazujú, že ak aj zaočkovaný prvou dávkou ochorie, už neskončí v nemocnici na pľúcnej ventilácii, nie je teda príťažou pre zdravotný systém v danej krajine.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia