O vytúžených dovolenkách sa rozprávame so štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí MARTINOM KLUSOM (40).

Medzi podaním prvej a druhej vakcíny je niekoľkotýždňový odstup. Ako sa má zariadiť človek, ktorý potrebuje cestovať a zatiaľ dostal iba prvú dávku vakcíny?

Čo krajina, to iný prístup. V čase nášho rozhovoru máme na Slovensku registrované štyri druhy vakcín (očkovanie Sputnikom V sa má na Slovensku začať najneskôr 7. júna, pozn. red.). Dve z nich sú mRNA vakcíny, a to Moderna a Pfizer. Dva týždne po podaní druhej dávky je zaočkovaný podľa odborníkov natoľko imúnny, že môže cestovať. V prípade vektorových vakcín ako AstraZeneca a Johnson máme vo vyhláške zahrnuté, že štyri týždne po podaní prvej dávky môže človek cestovať. Johnson ani druhú dávku nemá a pri AstraZenece sa druhá dávka podáva po desiatich týždňoch od tej prvej. Pozitívny príklad z Rakúska: táto krajina umožňuje cestovanie po podaní ktorejkoľvek registrovanej vakcíny už po 22 dňoch. Keď si vzájomne začneme akceptovať certifikáty, určite sa tieto časové hranice zmenia smerom k lepšiemu. Najmä krajiny z juhu Európskej únie ako Grécko, Bulharsko, Portugalsko, Španielsko budú výrazne zjednodušovať pravidlá vstupu pre zaočkovaných. Výsledky z Izraela ukazujú, že ak aj zaočkovaný prvou dávkou ochorie, už neskončí v nemocnici na pľúcnej ventilácii, nie je teda príťažou pre zdravotný systém v danej krajine.

Ako budeme môcť v lete dovolenkovať? Celý rozhovor s Martinom Klusom nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 3. júna).

Diskusia