O vytúžených dovolenkách sa rozprávame so štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí MARTINOM KLUSOM (40). 

Nemožno ľuďom zazlievať, že po niekoľkých mesiacoch, keď boli zavretí doma, chcú dovolenkovať napríklad pri mori. Čo sa týka ekonomiky, mnohé krajiny sú odkázané na cestovný ruch. Správajú sa v tomto prípade dostatočne ústretovo?

Veľmi ústretovo. S európskymi kovidovými certifikátmi sme prišli ako prví my Slováci. Súviselo to s tým, že desaťtisíce Slovákov denne cestujú z pohraničných oblastí za prácou do susedných krajín. Alebo naopak, Slováci si zaobstarali bývanie v pohraničí v susednej krajine, pracujú, väzby však majú na Slovensku. V čase pandémie sa z nich stali pendleri. V istom okamihu bolo pre nás dôležité, aby sme si ako jednotlivé krajiny vzájomne uznávali testy. Išlo hlavne o obdobie, keď sme masovo testovali antigénovými testami, ale v rámci Európskej únie bol problém s ich akceptovaním. Vtedy sa zrodila myšlienka kovidového certifikátu a hneď sa toho chytili južanské krajiny, pretože už vtedy mysleli na letnú turistickú sezónu. Získali sme tak perspektívnych spojencov, ako napríklad Grécko, Španielsko. Certifikát vnímajú ako veľmi dôležitý nástroj na to, aby sa aspoň priblížili k sezóne v roku 2019. Aj tá naša cestovná mapa jasne hovorí, že preferujeme hlavne európske krajiny, pretože vieme, aký je tam zdravotný systém, miera zaočkovania. Zdôrazňujeme však, že ide o aktívny cestovný ruch a je pre nás dôležité, aby aj k nám prišli poľskí, českí a maďarskí turisti i mnohí ďalší.

Zamerajme sa teraz na zahraničné dovolenkové destinácie, ktoré sú cenovo dostupné pre bežne zarábajúceho Slováka. Aká je tam situácia?

Napríklad španielske pobrežie je na tom lepšie než väčšina územia Slovenska. Bulharsko sa približuje k relatívne dobrým číslam, podobne grécke ostrovy a potom aj Korzika a Sardínia. Trocha horšia situácia je v okolí Záhrebu. Globálne sa však situácia v celej Európe zlepšuje, môžu za to klimatické podmienky, miera zaočkovania a tvrdé opatrenia na zamedzenie mobility v uplynulých mesiacoch. Veľkou témou teraz na ministerstve je, ako to bude s neeurópskymi krajinami. Ľudia sa nás pýtajú na Turecko, Tunisko, Jordánsko, pretože majú z čias, keď ešte nebola pandémia, voucher či cestovateľský preukaz. Ak sa potvrdí, že v Turecku sú „covid free“ zóny, že miestni pracovníci v gastronómii a cestovnom ruchu sú očkovaní, a čo sa týka pandemického rizika, regióny sú na tom lepšie než Istanbul, naši odborníci na epidémie sú ochotní urobiť ústupky. Pôjde však len o organizovaný cestovný ruch, pretože v tom prípade sa môžeme dostať k dátam, keby nastali problémy.

Ako budeme môcť v lete dovolenkovať? Celý rozhovor s Martinom Klusom nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 3. júna).

Diskusia