„Má veľmi vysoké čelo, znak vysokej kapacity rozumu,“ toto je iba jeden z komentárov, ktoré známi aj neznámi ľudia napísali na adresu zavraždenej MARTINY KUŠNÍROVEJ (†27). Na jej počesť zostavil jej kolega Pavol Jelínek (43) spomienkový zborník archeológov.

Mgr. Pavol Jelínek, PhD. (1977)

1999 – 2004 – vyštudoval históriu a archeológiu na UKF v Nitre.

2004 – 2007 – interné doktorandské štúdium na UKF v Nitre.

2007 – 2015 pracoval v SAHI, o. z., podieľal sa na záchranných výskumoch, od roku 2012 aj samostatne viedol. Od roku 2010 sa podieľal na systematickom výskume opevnenej osady zo staršej doby bronzovej v Budmericiach.

2016 – súčasnosť – pracuje ako kurátor v Slovenskom národnom múzeu – Archeologickom múzeu.

Vedecky sa špecializuje na staršiu dobu bronzovú, najmä na výskum pohrebného rituálu a náboženstva v tomto období. Na tieto témy publikoval samostatne alebo v spoluautorstve tri desiatky odborných štúdií doma aj v zahraničí.

„Komu toto stálo za to, musí mať strašne silný motív a strašne nemravný základ svojho bytia,“ aj takýto názor sa objavil na sociálnej sieti na margo dvojnásobnej vraždy, ku ktorej došlo pred viac ako dvoma rokmi.

Ďalší, ktorý zavraždenú snúbenicu novinára Jána Kuciaka poznal osobne, tiež zaspomínal na sociálnej sieti: „Bol som s ňou v Cinobani na výskume. Strávil som tam päť archeologických sezón, takže som ju poznal veľmi dobre. Žilo nás tam zopár v jednej chate, vlastne pod jednou strechou. Bolo to super dievča. Odvtedy som na sociálnych sieťach aktívny, snažím sa bojovať aj za ňu.“

O Jánovi Kuciakovi vďaka jeho novinárskej práci vie verejnosť dosť aj ďaleko za hranicami Slovenska. Vrahovia nám nedovolili spoznať bližšie jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, mladú archeologičku, ktorá mala pred sebou veľmi sľubnú budúcnosť. Možno ju spoznáme vďaka archeologickému zborníku, ktorý vznikol na jej pamiatku.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Ako sa to všetko okolo zborníka začalo?

Stretávali sme sa pravidelne asi dvadsiati-tridsiati Martinini kolegovia, spolužiaci a pedagógovia na protestoch Za slušné Slovensko. Raz sme zašli po proteste spolu na pivo. Zrazu niekto vyhlásil – urobíme pre Martinu zborník. Chytil som sa tejto myšlienky a začal som organizovať. Vtedy vládla na Slovensku výnimočná atmosféra, veď vďaka ulici odstúpil premiér.

Ľudia prišli na námestia ako v roku 1989, bolo tam rozhorčenie, ale na druhej strane aj pozitívna energia. Uvedomili sme si, že dokážeme meniť Slovensko, hoci len pomalými krokmi. A keď sa zjednotíme, dosiahneme oveľa viac. Táto atmosféra motivovala veľa ľudí, aby urobili niečo výnimočné, prospešné. Povedal som si, že presne pre toto by mal zborník vyjsť, hoci bol v tomto prípade to najmenej.

Ako dobre ste poznali Martinu Kušnírovú?

Prvýkrát sme sa stretli v roku 2011, bola prváčka na vysokej škole, naša katedra vtedy organizovala exkurziu do Budapešti. Potom sme sa stretávali na rôznych pracovných akciách, bližšie sme sa zoznámili v roku 2014. Boli sme na exkurzii v Rumunsku, dali sme sa do reči. Hovorili sme sa hlavne o problematike zvierat v dobe kamennej, ktorej sa venovala práve ona. Mal som z nej dojem, že je veľmi inteligentná a z vedeckého hľadiska veľmi schopná. Naposledy som ju videl, keď čistila hrob z doby bronzovej. Jej súkromný život som vôbec nepoznal. Ale rada sa rozprávala s ľuďmi a úprimný smiech jej nikdy nebol cudzí.

Pokračovanie rozhovoru nájdete na ďalšej strane. 

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia