Kvalitní partneri dnes nie sú pri hereckej práci samozrejmosťou. Ivan Romančík (72) však za svoju úspešnú pedagogickú kariéru vychoval generáciu šikovných umelcov.

Diváci vás aktuálne môžu vidieť v novom seriáli Chatári na obrazovkách TV Markíza. Aký je váš vzťah k prírode?

So sestrou sme vyrastali v Turčianskej záhradke, takže sme veľa času strávili v prírode. Milujem spojenie s ňou a najmä pokoj, ktorý mi prináša. Či je to sledovanie prírody za štebotu vtákov, alebo v lete východy slnka pri mori. O tom je aj tento seriál – o láske k prírode. Musím pochváliť štáb, pretože pri Maduniciach v nádhernom prostredí pri jazere, kde predtým nebolo nič, postavili niekoľko obývateľných chát a v tomto prostredí sme nakrúcali.

Prečo ste postavu Zdenka Stýbla prijali?

Hereckej práce už nie je tak veľa, ako bývalo. Keď prišla táto ponuka, pozrel som si jednu časť z českej verzie seriálu Chatári, kde moju postavu stvárňuje Pavel Nový (74). Zdenko Stýblo je bývalý basketbalista, preto ho v oboch prípadoch hrajú vysokí herci. (Úsmev.) Pri kastingu skúšal produkčný tím vedľa mňa viaceré herečky, ktoré by mi mohli hrať manželku. Napokon vybrali Martu Sládečkovú (64), čo ma veľmi potešilo. Mám ju rád, sme dlhoroční kamaráti, hrávali sme spolu v Martine.

V seriáli by nemala byť núdza o vtipné momenty. Ivan Romančík na snímke so Sväťom Malachovským a s Lukášom Latinákom.
Zdroj: TV Markíza

Ste v súkromí chatárom?

Môj zať má na Duchonke chatu, kam sme chodievali, ale tam sa napríklad okolití chatári tak ako v seriáli nestretávajú. V Česku má chalupárčenie tradíciu, vznikajú tam komunity, ktoré sa každý rok stretávajú. U nás to takú tradíciu nemá, preto som aj ja osobne zvedavý, ako náš seriál prijmú diváci.

Sú Chatári komediálny seriál?

Dej sa točí okolo rodín, ktoré sa stretávajú na chatách a riešia tam svoje problémy. Každá rodina žije niečím. Z tohto hľadiska diváci budú môcť vychutnať komediálny pohľad na partiu svojských ľudí. Napríklad ja mám problém so svojím zaťom, ktorého hrá Lukáš Latinák (44). Ten je presvedčený o tom, že má aristokratické korene. Na tom by nebolo nič zlé, keby sa v ňom nesnúbila darmožráčska povaha. (Smiech.) Dcéru mi stvárňuje Elena Kolek Spaskov (40), ktorá je pedagogičkou javiskového pohybu a navyše je výborná herečka. Najčastejšie sa do dialógov dostávam so Sväťom Malachovským (50), ktorého mám veľmi rád, lebo je nielen dobrý herec, ale navyše veľmi skromný. My sme v tej lokalite najstarší chatári. Po dlhom čase som sa opäť stretol s Markom Igondom (48). Zažili sme spolu krásnu prácu pri filme Legenda o lietajúcom Cypriánovi.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia