Známy potravinový kritik PATRICK LINHART (44) sa zo stého miesta na kandidátnej listine prekrúžkoval do parlamentu.

Vaše meno sa vždy spájalo s kontrolou potravín a zrazu politika. Je to prekvapenie.

Aj mňa to prekvapilo. (Smiech.) Do politiky som nechcel ísť. Ale je to jediná cesta, ako dosiahnuť, aby môj projekt, takzvaný potravinový semafor, uzákonili. Vďaka semaforu sa potravina stane transparentnou a všetci budeme vedieť, čo presne jeme. V rokoch 2014 už 2018 podobný projekt realizovali v rámci Európskej únie, Slovensko sa však nezapojilo. Bohužiaľ, európsky semafor bol nákladný pre výrobcov, napríklad informácie na obale sa premietli do ceny tovaru. Okrem toho nebol dokonalý, pretože neodhaľoval pridané látky. Taký tartrazín má vplyv na pozornosť detí. Spotrebiteľ sa nedozvedel, ako bola plodina vypestovaná, či sa pri tom používali pesticídy a podobne. Slovenský semafor by fungoval elektronicky, softvér by sa nedal skorumpovať a bol by oveľa transparentnejší. Za to, že verejne kritizujem, zverejňujem recenzie nie potravín, ja hovorím, že otravín, na mňa podávajú trestné oznámenia, dostávam predžalobné výzvy. A to iba čítam zloženie, ktoré oni sami uvádzajú na obale a hovorím ľuďom, aké je to škodlivé pre ich organizmus. Ak by sa semafor uzákonil, všetci Slováci, je nás viac ako päť miliónov, by sa stali kontrolórmi potravín.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU S PATRICKOM LINHARTOM NÁJDETE V GALÉRIÍ

A ako sa cítite v politike?

Ako v bazéne plnom žralokov. Je nás tam veľa doslova a do písmená dobrých ľudí, ale sú tam aj takí, ktorí vás uhryznú, neviete kedy. Preto musíte v tom bazéne medzi zubatými žralokmi vedieť dobre plávať a kľučkovať.

Vybrali ste si Sme rodina. Podľa odborníkov toto hnutie „dodalo“ do vlády najslabších odborníkov.

Nie som ich členom, ale nominantom. Pôsobím v národnej rade vo výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Pred voľbami som zverejnil video s tým, že ktorá politická strana sa mi ozve a pomôže mi uzákoniť potravinový semafor, s tou budem spolupracovať. Sme rodina má najsilnejší program, čo sa týka poľnohospodárstva. Pozvali ma na nezáväzný polhodinový rozhovor, s ich špecialistami sme však na túto tému diskutovali viac ako päť hodín. O týždeň sa mi ozval Boris Kollár a ponúkol mi miesto na kandidátke. Jedna z matiek jeho detí veľmi dobre pozná moju prácu, pretože sa zaujíma o kvalitné stravovanie. Vedel preto, čo presne sa snažím dosiahnuť.

No áno, Boris Kollár má niekoľko detí s niekoľkými ženami a práve matky veľmi dbajú na to, čo jedia ich deti.

Je to pravda, súhlasím. Najviac sa kvalite potravín venujú rodičia. Čo nedoprajú sebe, doprajú svojim deťom. Sú obozretní pri nákupe potravín. Druhá skupina, to sú ľudia, ktorí majú zdravotné problémy. Povedia si, že musia zmeniť svoj život, tak ako prvé menia stravu. Potom príde na rad pohyb, pozitívne myslenie a podobne.

Do ktorej skupiny patríte vy?

Do tej tretej. Jednoducho sa o potraviny „iba“ zaujímam. Už ako 6-ročný som analyzoval potraviny. Žil som dvadsať rokov v zahraničí, z toho šestnásť v Írsku. Už tam som začal nakrúcať relácie o potravinách. Bolo to v čase, keď boli mobilné telefóny ako tehly a na môj účel nie veľmi kvalitné. Oveľa lepšie sa mi začalo pracovať v čase, keď už boli telefóny technicky dokonalejšie. Postupne som nakrúcal tri relácie o potravinách, ktoré som zverejňoval na sociálnych sieťach. Iba reláciu o mojom nakupovaní si pozrelo pol milióna ľudí. Písali mi: „Vďaka vám čítam zloženie potravín, ktoré si kupujem, doteraz som si všímal len cenu.“

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia