Dlhé mesiace bojovala moderátorka Vera Wisterová (43) o to, aby jej exmanžel vrátil unesených synov z Ameriky. Po vyše polroku sa veci konečne pohli a súd odklepol, že deti sa majú vrátiť k mame.

Keď som sa s moderátorkou začala rozprávať o jej poslednom životnom období, akoby vystrihnutom z dramatického filmu, náhlivo k nám dobehla mladá mamička, aby Vere vyslovila veľkú podporu. „Držím vám palce! Veľa žien inšpirujete, aby stáli za svojimi deťmi a bojovali o ne. Súdia sa s manželmi síce na Slovensku, ale ich rozvody sú veľmi komplikované, no nevzdávajú sa...“ povedala, držiac v ruke telefón s prosbou o spoločnú fotografiu. Vera si s neznámou paňou ochotne „struhla“ spoločné selfie a pri odchode priznala: „Veľmi ste ma potešili.“

Stávajú sa vám teraz podobné situácie často?

Som naozaj úprimne šokovaná z prajnosti, dobroty ľudí a z toho, ako to cudzí ľudia so mnou celé prežívali. Samozrejme, veľmi intenzívne to prežívala moja rodina, všetci moji blízki každú jednu sekundu. Ale potom tu boli aj úplne neznámi ľudia, ktorí mojim deťom a mne posielali dobrú energiu, silu, venovali nám modlitby, čo, samozrejme, vôbec nemuseli robiť. O to viac si to vážim.

Písali vám alebo vás tak ako napríklad teraz zastavovali na ulici?

Áno, zastavovali ma ľudia na ulici, ako táto pani, ktorá sa so mnou prišla odfotiť, ale zároveň nám písalo veľmi veľa ľudí do rádia s otázkou, ako to celé prežívam. Myslím, že rodičia – a nielen ženy, ale aj muži – to vo všeobecnosti prežívali so mnou skutočne veľmi intenzívne. Asi každý si vie predstaviť tú obrovskú neopísateľnú bolesť, keď zrazu prídete o deti, ktoré s vami žili a zrazu tam nie sú. Prísť o deti alebo nevedieť, kde sú, je asi jeden z najväčších strachov pre všetkých rodičov. Osobne som najskôr prvé mesiace vôbec netušila, kde moje deti sú, vôbec som nevedela, či sú nažive... Prežitá bolesť je už síce za mnou, ale myslím si, že pocit boľavej duše a srdca so mnou ostane asi navždy...

Keď padol definitívny rozsudok, a teda americký súd rozhodol, že vaši synovia sa spolu s vami vrátia domov na Slovensko, aký to bol pre vás pocit?

Cítila som obrovskú úľavu, samozrejme, že som plakala, všetci okolo mňa plakali – kamarátky, rodina, rodičia. Všetci z toho boli úprimne dojatí. Ale ako som povedala hneď na začiatku, myslím si, že z mojej strany to bola skôr úľava než radosť. Uvedomila som si, že je koniec celému nášmu trápeniu.

V podstate sa to ťahalo skoro rok.

Áno, presne tak, bol to skoro rok.

Nedalo sa tomu všetkému nejako predísť? Údajne vás na podnet bývalého manžela kontaktovala Rada pre práva dieťaťa SR a ponúkala vám možnosť mediácie.

Nič také sa však neudialo. Táto organizácia ma vôbec nekontaktovala s ponukou mediácie. Z jej aktivít v našej veci som nadobudla presvedčenie, že fungujú tak, že si ich najme jeden z rodičov, aby hájili len jeho záujem a nie najlepší záujem detí. Na Slovensku však poznám niekoľko organizácií, ktoré sa mediácii venujú veľmi férovo, korektne a profesionálne. Zhodou okolností s niektorými aj spolupracujem na charitatívnej báze. Myslím si, že keď sa niekto ide zviezť na ľudskej bolesti a krivde, tak to nie je v poriadku a asi to treba pomenovať...

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Verili ste, že súd vyhráte? Išli ste do boja pozitívne, s jasným cieľom alebo boli chvíle, keď ste prepadali negatívnym myšlienkam?

Musím priznať, že som bola pripravená asi na všetky možné alternatívy, pretože človek v konečnom dôsledku nikdy nevie, ako to napokon celé dopadne a čo mu život prinesie. Nie som žiadny prehnaný optimista, skôr realista. Samozrejme, rozmýšľala som nad tým, ako to celé dopadne, a tú myšlienku som mala v hlave stále. Veď som bola v prázdnej detskej izbe s hračkami, zavalená rôznymi myšlienkami, ale vždy som sa akékoľvek myšlienky v tomto smere snažila skôr potláčať a žiť viac-menej zo dňa na deň. To mi asi najviac pomáhalo, myslieť len na to, čo bude zajtra, a viac, respektíve hlbšie do budúcnosti som sa nechcela zamýšľať. Už len preto, že to pre mňa bolo nesmierne, naozaj nesmierne bolestivé.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia