Mesiac pred parlamentnými voľbami vyslovuje bývalá premiérka, sociologička Iveta Radičová (63) znepokojenie, ktorým posledné dni všetci žijeme: „Obávam sa, aby sme sa jedno ráno nezobudili do neslobody…“

Akú úlohu zohrá opozícia v týchto voľbách? Z prieskumov vyplýva, že tu nemáme lídra, len veľa „malých“ strán.

Opozícia je rozdelená minimálne do dvoch blokov. Jeden blok je opozícia hlásiaca sa k hodnotám slobody a ľudskej dôstojnosti a potom je tu blok, ktorý je antisystémový v zmysle kritickosti voči liberálnej demokracii. Predseda Národnej rady SR dokonca postavil fašizmus a „extrémny liberalizmus“ na jednu rovinu.

Až tak ďaleko dospela bojovná kritika liberálnej demokracie, áno samotná táto kritika sa posunula do extrému. Lenže, kto z občanov rozlišuje slovíčko extrémny a liberálny? Nemôžete odo mňa chcieť inú prognózu len tú, že rozdelenie na tri prúdy a skupiny voličov budeme vidieť aj vo výsledku volieb. Viac k tomu v tejto chvíli nepoviem.

Po prvé preto, lebo vo voľbách dominuje emócia. Neviem, aká emócia nastúpi o pár týždňov, lebo emócia je vždy premenlivá, ťažko predvídateľná, takmer až nepredvídateľná. Po druhé, neviem, do akej miery sa prejaví súčasná situácia, teda všetky kauzy, na odlive voličstva.

Počet nevoličov veľmi ovplyvní výsledky volieb. A po tretie, sily, ktoré som pomenovala, sú navyše veľmi rozdrobené. Máme tu príliš veľa subjektov na prahu zvoliteľnosti. Ak to spojím s faktormi, ktoré som vymenovala, netrúfam si povedať viac k otázke výsledku volieb.

Čo hovoríte na stúpajúce preferencie strany Mariana Kotlebu?

Viete, z čoho mám naozaj strach? Keď je niečoho príliš veľa, tak úplne prirodzene volíte cestu buď úteku, alebo radikálnej systémovej zmeny, až do podoby antisystémovej zmeny. Z tohto hľadiska sa úprimne bojím o demokraciu a o to, že zlyhanie a zrada politickej garnitúry a konkrétnych politikov sa podpíše na zlyhaní samotnej demokracie ako spôsobu spravovania vecí verejných.

Bojím sa toho, lebo takýto obraz by bol nefér a nebol by pravdivý. Obávam sa, aby sme sa jedno ráno nezobudili do nejakej formy neslobody. Áno, v demokracii sa môžu dostať k moci aj nezodpovední ľudia, ale práve v demokracii je možnosť túto moc im aj odobrať. Viete, moja generácia neslobodu zažila na vlastnej koži.

Preto si myslím, že niektoré skúsenosti sú nesmierne dôležité. Po vzniku samostatného Slovenska a po nástupe Mečiara k moci stačila jedna noc dlhých nožov a bolo po demokracii. To bola jedna noc a vzápätí boli hotové zoznamy nepohodlných ľudí.

Pocítila som to na vlastnej koži: nemohla som prehovoriť vo verejnoprávnych médiách, nemohla som publikovať ani byť zamestnaná vo svojej profesii.
Iveta Radičová

Boli sme otvorení kritici vtedajšej moci. Mňa vyhodili z Academie Istropolitany zo dňa na deň. Pani riaditeľke Brunovskej, ktorá mala ťažkú diagnózu a chorobu, poslali odvolací dekrét do nemocnice. To boli strašné masakre. Všetka politická satira bola zo dňa na deň zrušená, čo sa zas týkalo aj Stana, môjho manžela.

Obaja sme zo dňa na deň skončili na dlažbe. Niekoľko rokov po novembri 1989. Rozličné negatívne dosahy mečiarizmu zažívali mnohí. V reakcii na všetky vtedajšie udalosti sa na Námestí SNP v Bratislave konal obrovský protest, podpisovali sa petície.

Nikdy predtým by mi nenapadlo, že v demokracii sa niečo také môže stať, že demokracia sa môže takto rýchlo zvrtnúť. Lenže stalo sa to. Nielen minulý režim, ale aj uvedené obdobie by malo byť veľké memento aj pre súčasnosť...

Celý rozhovor s Ivetou Radičovou o súčasnej politickej situácii a blížiacich sa voľbách si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia