A predsa k nám pápež príde. V roku 2019 ho pozýval Peter Pellegrini, v decembri bola vo Vatikáne prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá takisto pripojila pozvanie.

Keby som to mohol porovnať, veľmi ma zarmútila smrť Milana Lasicu. Prekvapilo ma aj predbiehanie sa politikov, ktorý povie krajšie slová na jeho adresu. Takto je to aj v prípade Svätého Otca. Politici sa predbiehajú v tom, kto sa zaslúžil o to, že pápež poctí Slovensko svojou návštevou. Nech si na tom prihrieva svoju politickú polievku, kto chce. Jedno viem s istotou: na tom, že k nám príde Svätý Otec, majú najväčšiu zásluhu predstavitelia našej cirkvi. Pohyboval som sa dlho v tomto prostredí, viedol som dlhé debaty s predstaviteľmi cirkvi, viem, ako to v takomto prostredí chodí. Odhliadnuc od všetkého, verím, že návšteva Svätého Otca bude mať veľký ľudský prínos pre Slovákov v tomto náročnom období, ktoré prežívame. Myslím tým aj pandémiu, aj napätú spoločenskú situáciu. Bohužiaľ, čo sa týka kovidu, politici zvolili veľmi zlú rétoriku, ktorá ľudí viac rozdelila, než spojila. A potom dennodenne počúvame v médiách, kto a ako rozkradol milióny, kto má na koho väzby. Ľudia majú všetkého plné zuby, mnohí z nich prišli pre pandémiu o prácu, pribudli matky samoživiteľky, ktoré budú mať problém nakúpiť deťom pomôcky do školy. Preto podľa mňa ľudia budú očakávať, že návšteva pápeža sčasti zahojí ich rany. Je možné, že niektorí sa budú chcieť dostať do jeho blízkosti, porozprávať mu o svojich trápeniach alebo odovzdať mu list...

V decembri navštívila pápeža FRANTIŠKA slovenská prezidentka ZUZANA ČAPUTOVÁ.
Zdroj: FB/ Zuzana ?aputová

Akoby ste naznačovali problémy... S pápežom sa budú môcť stretnúť iba očkovaní ľudia. A na Slovensku vládne pomerne silná antivakcinačná kampaň. Môžu z toho vzniknúť nepokoje?

Vždy treba rátať so súborom možných vzniknutých situácií. My sme vtedy napríklad disponovali zoznamom osôb zo susedných krajín, ktoré predstavovali možné riziko pre Svätého Otca. Na svete totiž žijú aj nebezpeční fanatici. Nemyslím si, že by niekto zo Slovákov chcel pápežovi ublížiť. Lenže treba brať do úvahy, že v našej krajine vládnu emócie, vášne sú vybičované, ľudia frustrovaní. Slováci sú hrdý kresťanský národ, ktorý si ctí tradície, preto by bezpečnostné zložky mali brať do úvahy, že budú aj nespokojenci, ktorí môžu reagovať rôzne.

Pápež František má v pláne navštíviť aj neslávne známe košické rómske sídlisko Luník IX.

Nemyslím si, že by to mal byť z bezpečnostného hľadiska problém. Ak môžem byť osobný, mám veľmi rád rómsku hudbu a vážim si rómskych umelcov. Navštívil som však aj chudobné rómske osady, pre ktoré sú typické chatrče. S Rómami mám dobré skúsenosti. Vedia byť disciplinovaní, pokiaľ ich riadi uznávaná autorita. Ak im niekto povie, čo presne majú robiť, kde stáť, budú to rešpektovať. A určite budú pri celom procese nápomocní aj rešpektovaní predstavitelia tejto menšiny.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia